Pedały w samochodzie - kolejność, sprzęgło, gaz, hamulec

Pedały w samochodzie - kolejność, sprzęgło, gaz, hamulec

Każdy samochód wyposażony jest w pedały. Jeśli mamy do czynienia z autem wyposażonym w ręczną skrzynię biegów pod nogami będziemy mieli trzy pedały - sprzęgło, hamulec i gaz. Samochody z automatyczną skrzynią nie posiadają sprzęgła, a zmiana biegów odbywa się bez niego. W jakiej kolejności ułożone są pedały w samochodzie? Jak powinno się z nich korzystać? To bardzo proste.

Sprzęgło
Sprzęgło to jeden z kluczowych podzespołów w naszym samochodzie. Po jego naciśnięciu dochodzi do przeniesienia momentu obrotowego z silnika na układ napędowy. Pedał sprzęgła znajduje się najbliżej drzwi kierowcy, a do jego obsługi używamy lewej nogi. Wciskając go powinniśmy naciskać całym ciężarem nogi, sunąc piętą po podłodze.

Obsługując sprzęgło musimy pamiętać o tym, by pięta cały czas znajdowała się na podłodze. Jeśli chcemy odłożyć ją na podpórkę powinniśmy tylko lekko ją podnieść i przekręcić w lewą stronę. Nie można również przez cały czas trzymać stopy nad pedałem lub opartej o niego. Jadąc po nierównościach będzie on wtedy nieopatrznie przez cały czas wciskany, co doprowadzi do jego uszkodzenia.

Operując sprzęgłem powinniśmy wciskać go jak najkrócej i najrzadziej. Oznacza to, że np. dojeżdżając do skrzyżowania nie trzymamy go przez kilkadziesiąt metrów, a tylko naciskamy krótko w momencie zmiany biegu. Należy również unikać jazdy na półsprzęgle, a jeśli jest to niemożliwe, powinno to trwać jak najkrócej.

Hamulec
Hamulec to drugi (licząc od drzwi kierowcy) pedał, który obsługujemy prawą nogą. Naciskając na niego powinniśmy przez cały czas trzymać piętę na podłodze. Pozwoli nam to łatwiej panować nad siłą nacisku na pedał. Podczas przekładania nogi na pedał gazu pięta powinna znajdować się przez cały czas w tym samym miejscu.

Hamowanie, mimo że z pozoru wydaje się prostą czynnością, wymaga od kierowcy nie lada opanowania i doświadczenia. Większość osób zapomina o fakcie istnienia ABS-u i hamuje zbyt późno, a w dodatku wciska pedał sprzęgła w nieodpowiednim momencie, wydłużając drogę hamowania.

Hamowanie powinniśmy rozpoczynać od wciśnięcia pedału hamulca, a dopiero w końcowej jego fazie dołączamy do tego sprzęgło. W przypadku hamowania awaryjnego najpierw wciskamy hamulec, a w momencie włączenia się do pracy ABS dodajemy do tego sprzęgło. Jeśli ABS w trakcie hamowania awaryjnego nie uruchamia się, nie ma potrzeby wciskania sprzęgła szybciej niż na kilka chwil przed zatrzymaniem się.

Gaz
Gaz jest najbardziej wysuniętym na prawo pedałem i obsługujemy go tą samą nogą co hamulec. Przy zmienianiu ustawienia nogi pamiętamy, że pięta powinna przez cały czas znajdować się w jednym miejscu. Obsługa pedału gazu nie jest trudna i wymaga od nas jedynie odrobiny wyczucia.

Naciskając gaz musimy być bardzo ostrożni. Koniecznie należy przygotować się na to, że auto ruszy z miejsca i pojedzie do przodu. Pedał należy wciskać ostrożnie i spokojnie, gdyż zbyt mocne naciśnięcie sprawi, że samochód pojedzie zbyt gwałtownie i utracimy nad nim kontrolę. Umiejętne naciskanie gazu przyda nam się przede wszystkim wtedy, gdy auto znajduje się w grząskim terenie, śniegu lub błocie. Paniczne naciskanie gazu nie da nam wtedy nic, a w dodatku tylko pogorszy sprawę. Wyjeżdżając z trudnego terenu powinniśmy delikatnie operować pedałem gazu.

Tagi: pedały w samochodzie, sprzęgło hamulec gaz, sprzęgło gaz hamulec, gaz hamulec sprzęgło, układ pedałów w samochodzie, pedały w aucie, gdzie jest sprzęgło, gaz sprzęgło hamulec, pedaly w samochodzie, hamulec sprzęgło gaz, hamulec gaz sprzęgło, pedały w samochodzie kolejność, gdzie jest hamulec w aucie, hamulec w samochodzie, pedaly w aucie,

Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega