Pedały w samochodzie - kolejność, sprzęgło, gaz, hamulec

Pedały w samochodzie - kolejność, sprzęgło, gaz, hamulec

Każdy samochód wyposażony jest w pedały. Jeśli mamy do czynienia z autem wyposażonym w ręczną skrzynię biegów pod nogami będziemy mieli trzy pedały - sprzęgło, hamulec i gaz. Samochody z automatyczną skrzynią nie posiadają sprzęgła, a zmiana biegów odbywa się bez niego. W jakiej kolejności ułożone są pedały w samochodzie? Jak powinno się z nich korzystać? To bardzo proste.

Sprzęgło
Sprzęgło to jeden z kluczowych podzespołów w naszym samochodzie. Po jego naciśnięciu dochodzi do przeniesienia momentu obrotowego z silnika na układ napędowy. Pedał sprzęgła znajduje się najbliżej drzwi kierowcy, a do jego obsługi używamy lewej nogi. Wciskając go powinniśmy naciskać całym ciężarem nogi, sunąc piętą po podłodze.

Obsługując sprzęgło musimy pamiętać o tym, by pięta cały czas znajdowała się na podłodze. Jeśli chcemy odłożyć ją na podpórkę powinniśmy tylko lekko ją podnieść i przekręcić w lewą stronę. Nie można również przez cały czas trzymać stopy nad pedałem lub opartej o niego. Jadąc po nierównościach będzie on wtedy nieopatrznie przez cały czas wciskany, co doprowadzi do jego uszkodzenia.

Operując sprzęgłem powinniśmy wciskać go jak najkrócej i najrzadziej. Oznacza to, że np. dojeżdżając do skrzyżowania nie trzymamy go przez kilkadziesiąt metrów, a tylko naciskamy krótko w momencie zmiany biegu. Należy również unikać jazdy na półsprzęgle, a jeśli jest to niemożliwe, powinno to trwać jak najkrócej.

Hamulec
Hamulec to drugi (licząc od drzwi kierowcy) pedał, który obsługujemy prawą nogą. Naciskając na niego powinniśmy przez cały czas trzymać piętę na podłodze. Pozwoli nam to łatwiej panować nad siłą nacisku na pedał. Podczas przekładania nogi na pedał gazu pięta powinna znajdować się przez cały czas w tym samym miejscu.

Hamowanie, mimo że z pozoru wydaje się prostą czynnością, wymaga od kierowcy nie lada opanowania i doświadczenia. Większość osób zapomina o fakcie istnienia ABS-u i hamuje zbyt późno, a w dodatku wciska pedał sprzęgła w nieodpowiednim momencie, wydłużając drogę hamowania.

Hamowanie powinniśmy rozpoczynać od wciśnięcia pedału hamulca, a dopiero w końcowej jego fazie dołączamy do tego sprzęgło. W przypadku hamowania awaryjnego najpierw wciskamy hamulec, a w momencie włączenia się do pracy ABS dodajemy do tego sprzęgło. Jeśli ABS w trakcie hamowania awaryjnego nie uruchamia się, nie ma potrzeby wciskania sprzęgła szybciej niż na kilka chwil przed zatrzymaniem się.

Gaz
Gaz jest najbardziej wysuniętym na prawo pedałem i obsługujemy go tą samą nogą co hamulec. Przy zmienianiu ustawienia nogi pamiętamy, że pięta powinna przez cały czas znajdować się w jednym miejscu. Obsługa pedału gazu nie jest trudna i wymaga od nas jedynie odrobiny wyczucia.

Naciskając gaz musimy być bardzo ostrożni. Koniecznie należy przygotować się na to, że auto ruszy z miejsca i pojedzie do przodu. Pedał należy wciskać ostrożnie i spokojnie, gdyż zbyt mocne naciśnięcie sprawi, że samochód pojedzie zbyt gwałtownie i utracimy nad nim kontrolę. Umiejętne naciskanie gazu przyda nam się przede wszystkim wtedy, gdy auto znajduje się w grząskim terenie, śniegu lub błocie. Paniczne naciskanie gazu nie da nam wtedy nic, a w dodatku tylko pogorszy sprawę. Wyjeżdżając z trudnego terenu powinniśmy delikatnie operować pedałem gazu.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty