Profil kierowcy - profil kandydata na kierowcę - ile kosztuje i jak wypełnić wniosek 2020?

Profil kierowcy - profil kandydata na kierowcę - ile kosztuje i jak wypełnić wniosek 2020?

Internet to wielkie dobrodziejstwo. Dzięki niemu można załatwić wiele spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Jedną z nich są wszelkie obowiązki jakich trzeba dokonać, aby otrzymać prawo jazdy. Przyszli kierowcy muszą posiadać specjalny profil kandydata na kierowcę. Warto wiedzieć jak go założyć, w jaki sposób wypełnić wniosek i ile taka usługa kosztuje.

Czym jest profil kandydata na kierowcę?


Profil Kandydata na Kierowcę to specjalny elektroniczny dokument, który wystawia Starostwo Powiatowe. Jego posiadanie jest konieczne, aby móc rozpocząć kurs na prawo jazdy. Dokument ten zawiera wszelkie, najważniejsze informacje dotyczące kierowcy.

PKK jest przydatny z wielu powodów. Został on utworzony m.in. aby wyłapać osoby, którym sąd odebrał uprawnienia prawo do kierowania pojazdami oraz, aby ułatwić kandydatom na kierowców cały proces uzyskania wymarzonego dokumentu. Dzięki temu, przyszli kierowcy nie muszą nieustannie odwiedzać urzędów. Wystarczy, że wybiorą się tam raz.

W jaki sposób założyć profil kandydata na kierowcę?


Aby założyć profil kandydata na kierowcę, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Należy do niego załączyć zdjęcie, a także wszelkie niezbędne dokumenty. Gotowy druk można uzyskać w szkole nauki jazdy lub pobrać go na stronie internetowej odpowiedniego wydziału komunikacji. Jak wspomniano wcześniej do dokumentu muszą zostać dołączone załączniki takie jak:
- orzeczenie lekarskie,
- kserokopia starego prawa jazdy (jeżeli się go posiada),
- dowód osobisty do wglądu,
- jeżeli kandydat nie ma ukończonych 18 lat (w przypadku prawa jazdy AM, A1 i B1) konieczna jest pisemna zgoda rodziców.

Komplet papierów trzeba złożyć w wydziale komunikacji. Nie trzeba tego dokonać osobiście, pośredniczyć może dowolny członek rodziny (jest to darmowe) lub właściwa szkoła jazdy (wtedy pobierana jest konkretna opłata). Na podstawie uzyskanych danych prezydent miasta lub starosta powiatowy przydziela danemu kandydatowi konkretny profil i numer identyfikacyjny.

Kiedy profil kandydata na kierowcę zostanie zostanie przydzielony, z powodzeniem można rozpocząć kurs na prawo jazdy w wybranym ośrodku nauki jazdy.

Kiedy konieczne jest posiadanie Profilu Kandydata na Kierowcę


Profil Kandydata na Kierowcę musi posiadać każda osoba, która rozpocząć kurs na prawo jazdy lub na nową kategorię prawa jazdy. Warto pamiętać, że jeżeli w jednym czasie robi się kurs na różne kategorie, na każdą z nich trzeba wyrobić osobne numery PKK. Ważne jest także to, że szkoła nauki jazdy musi otrzymać numer profilu kandydata na kierowcę dzień przed rozpoczęciem zajęć teoretycznych. Jeśli kandydat nie zdąży w terminie wyrobić numeru musi on wybrać nowy termin rozpoczęcia kursu.

Ile kosztuje Profil Kandydata na Kierowcę


Samo założenie Profilu Kandydata na Kierowcę jest darmowe. Trzeba jednak dokonać odpowiedniej opłaty w momencie zdania prawa jazdy. Aby otrzymać dokument nadający uprawnienia, należy uregulować należność o wysokości 100 zł i 50 gr. Można tego dokonać w urzędzie lub przelewem.