Przepalona uszczelka pod głowicą - objawy, naprawa, koszty

Przepalona uszczelka pod głowicą - objawy, naprawa, koszty

Przepalona uszczelka pod głowicą to jedna z najbardziej przykrych sytuacji, jakie mogą spotkać kierowcę na drodze. Uszkodzenie uszczelki pod głowicą może wiązać się z koniecznością poniesienia wielu kosztów. Zanim jednak kierowca zostanie na nie narażony, warto, aby dowiedział się, co było przyczyną awarii i w jaki sposób można naprawić ten problem.

Do czego w samochodzie służy uszczelka pod głowicą?

Na początek zastanówmy się, czym w ogóle jest uszczelka pod głowicą i jakie zadanie ma w naszym samochodzie. Wykonana jest ona z różnego rodzaju sztucznych materiałów, wśród których najczęściej znajdziemy metale lub kompozyty. Uszczelka znajduje się pomiędzy silnikiem a blokiem silnika. W sportowych samochodach nierzadko stosuje się także uszczelki miedziane, gdyż dzięki nim ciepło znacznie lepiej jest odprowadzane z bloku. Uszczelka ta narażona jest niestety na wiele szkodliwych czynników, które mają wpływ na jej wygląd oraz dalszą pracę. Do czynników tych zalicza się wysokie ciśnienie pracy silnika oraz skrajne temperatury.

Diagnostyka i naprawa uszkodzonej uszczelki pod głowicą

Wymiana uszczelki pod głowicą wiążę się z szeregiem czynności polegających na demontażu i ponownym montażu poszczególnych elementów układu samochodu. Warto jednak pamiętać, aby w przypadku wymiany uszczelki postawić na jej dobrą jakość, gdyż to zniweluje konieczność wymiany złej jakości części po kilku latach. W niektórych pojazdach, zwłaszcza wśród aluminiowych diesli 2.0 i 2.2 D-4D Toyoty dochodzi do zjawiska erozji głowicy, której objawy podobne są do znaków przepalonej uszczelki.

Objawy pęknięcia uszczelki pod głowicą

Przede wszystkim należy zachować spokój, gdyż biały dym będący jedną z oznak przepalonej uszczelki może oznaczać także wiele innych, mniej groźnych awarii, takich jak na przykład konieczność wymiany filtra cząstek stałych. Jednym z głównych objawów, które wskazują na to, że uszczelka mogła ulec przepaleniu, jest wzrost temperatury pracy silnika. Jeżeli usłyszymy charakterystyczny sygnał dźwiękowy oraz czerwoną kontrolkę przy termometrze pracy silnika, warto zjechać na pobocze i sprawdzić stan płynu chłodniczego oraz podzespołów. Innym objawem zwiastujący zbliżające się przepalenie uszczelki pod głowicą jest powstanie ,,majonezu' pod pokrywą zbiornika wyrównawczego. Ostatnim, jednak niejedynym objawem może być także ,,bąblowanie', czyli wyrzucanie płynu przez korek. Takie zjawisko może oznaczać problemy z chłodnicą zwłaszcza wtedy, kiedy w okolicy korka widoczne są także tłuste plamy oleju silnikowego.

Ile kosztuje wymiana uszczelki pod głowicą?

Koszt wymiany uszczelki pod głowicą uzależniony jest od stopnia zaawansowania i nowoczesności pojazdu oraz od tego, jak dużo części będzie trzeba zdemontować, aby wykonać wymianę. Warto pamiętać, że całkowity koszt to nie tylko koszt uszczelki, czy samej wymiany elementu, ale także planowania głowicy, czyszczenia prowadnic i gniazd zaworowych, a także sprawdzenie napędu rozrządu. Całkowity koszt wymiany uszczelki i sprawdzenia wszystkich podzespołów oraz wymiany płynu silnikowego i chłodniczego to koszt 1500-2000 zł.

Tagi: koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d, wymiana uszczelki pod głowicą cennik,

Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega