Oznaczenia paliw na stacjach benzynowych w Polsce i Europie

Oznaczenia paliw na stacjach benzynowych w Polsce i Europie

12 października minionego roku w życie weszła dyrektywa Parlamentu Europejskiego, która zmieniła oznaczenia na stacjach paliw. Dzięki temu są one obecnie jednolite na terenie całej UE oraz jeszcze kilku innych krajów. Zdaniem ekspertów ma to doprowadzić do uniknięcia błędów podczas nalewania benzyny, które niekiedy się zdarzały. Do tej pory w różnych krajach oznaczenia wyglądały bowiem inaczej. Co ciekawe, kierowcy w Polsce już na kilka miesięcy wcześniej mogli obserwować zmiany. Na wielu dystrybutorach przy starych oznaczeniach pojawiły się bowiem i nowe. Dyrektywa obowiązuje w Unii Europejskiej oraz w takich krajach jak Serbia, Szwajcaria, Islandia, Norwegia, Macedonia, Turcja czy Liechtenstein.

Nowe oznaczenia - benzyna
Benzyna oznaczana jest kształtem kółka z literką E w środku i odpowiednią cyfrą. Litera oznacza biokomponenty wchodzące w skład benzyny.

E5 to benzyna, która zawiera maksymalnie 5% biokomponentów. W Polsce jest to odpowiednik popularnych Pb 95 oraz Pb 98.
E10 to benzyna o maksymalnej zawartości biokomponentów na poziomie 10%. Takie paliwo wlewać można bez obaw do samochodów produkowanych w Japonii czy USA, ale raczej tych wyprodukowanych po roku 1990.
E85 to paliwo przeznaczone do zasilania silników typu flexifuel, które oparte jest przede wszystkim na biokomponentach. W Polsce jak na razie takich aut jest niewiele, a więc ciężko spotkać na stacjach paliw takie oznaczenie. Flexifuel to nic innego jak silniki, które obsługują mieszankę 15% benzyny i 85% bioetanolu.

Nowe oznaczenia - olej napędowy
Olej napędowy wlewany do silników wysokoprężnych oznacza się z kolei kwadratem. Biokomponenty symbolizuje litera B i odpowiednia cyfra.

B7 to olej napędowy o maksymalnej zawartości biokomponentów na poziomie 7%. To zdecydowanie najpopularniejszy typ oleju napędowego.
B10 to olej napędowy, który zawiera do 10% biokomponentów w swoim składzie. Producenci japońskich aut nie zalecają tej mieszanki do swoich samochodów.
XTL to olej syntetyczny produkowany bez udziału ropy naftowej. Ma w zasadzie takie same właściwości jak standardowy olej mineralny. Docelowo zawiera około 7% biokomponentów. W Polsce takiego paliwa raczej jeszcze spotkać nie można.

Nowe oznaczenia - paliwa gazowe
Paliwa gazowe symbolizuje romb.

LPG to klasyczny gaz płynny.
CNG to sprężony gaz ziemny.
LNG to gaz ziemny w postaci skroplonej.
H2 to wodór. W Polsce nie ma jednak jeszcze stacji, które zawierałyby wodór jako paliwo.

Gdzie znajdują się nowe oznaczenia?

Nowe oznaczenia znajdują się oczywiście w odpowiednich miejscach na każdej stacji paliw na terenie całej Unii Europejskiej. Powinny być umieszczone na dystrybutorach w ich górnej części oraz na pistoletach, tak jak miało to miejsce do tej pory. Co ciekawe, w odpowiedni sposób muszą być oznaczone zarejestrowane po dniu 11 października 2018 roku samochody osobowe i ciężarowe, lekkie auta dostawcze, autobusy i autokary oraz motorowery, motocykle czy pojazdy trój i czterokołowe. W ten sposób ujednolicone zostały oznaczenia niemal w całej Europie.