TOP 3 aplikacji mobilnych dla aut elektrycznych

TOP 3 aplikacji mobilnych dla aut elektrycznych

W dzisiejszych czasach rosnąca świadomość ekologiczna skłania kierowców do poszukiwania alternatywnych, bardziej przyjaznych dla środowiska opcji transportu. Wśród innowacji, które zdobywają coraz większą popularność, znajdują się samochody elektryczne. Wraz z rozwojem tej technologii, kierowcy elektrycznych pojazdów mają dostęp do różnorodnych aplikacji, które nie tylko ułatwiają korzystanie z tych pojazdów, ale także sprawiają, że podróżowanie staje się bardziej efektywne i ekologiczne.

W niniejszym artykule przyjrzymy się najważniejszym aplikacjom, które są niezbędne dla kierowców samochodów elektrycznych, dzięki którym mogą oni zoptymalizować zarówno trasy podróży, jak i proces ładowania, przyczyniając się tym samym do propagowania zrównoważonego transportu.

ABRP, czyli A Better Routeplanner, to absolutnie nasz numer jeden. Choć sama aplikacja nie jest demonem prędkości i musi czasami się długo zastanowić zanim wyznaczy nam optymalną trasę przejazdu oczywiście łącznie z uwzględnieniem ilości ładowań i czasu spędzonego na ładowarkach po drodze, to zdecydowanie moja ulubiona apka do podróżowania.
W samej aplikacji zawarta jest obszerna baza danych co najważniejsze baza danych, która posiada w miarę realne zużycia energii poszczególnych modeli elektrycznych samochodów. Możecie je porównać z danymi technicznymi samochodów na stronie OtoEV.pl.

Wybieramy więc sobie najpierw model auta później złącze które nas interesuje może być to złącze Tesli lub zwykły CCS2  bardzo w Europie popularny.
Później wybieramy sobie nasze ulubione sieci ładowania. Ta opcja pozwala nam przejechać zaplanowaną trasę używając naszych ulubionych ładowarek, oraz operatorów, których albo lubimy albo po prostu posiadamy ich karty.

Jeśli ustawimy sobie Teslę jako nasze auto, aplikacja domyślnie będzie nas prowadzić po stacjach Supercharger, właśnie tej firmy.

Plugshare

to kolejna z aplikacji która jest bardzo popularna wśród kierowców aut elektrycznych. Niestety dla nas osobiście miała ona kilka niedociągnięć, między innymi to, że na mapie w widoku satelitarnym nie widzimy w ogóle nazw miejscowości przez której jedziemy. Nie dość, że wygląda to nieco dziwnie to dodatkowo trochę dezorientuje użytkownika. Jednak dziś już zostało to zmienione i miejscowości się wyświetlają. Mamy więc nazwy miejscowości a co za tym idzie lepszą orientację w kwestii gdzie jesteśmy i przez jakie miejscowości jedziemy.
Zaletą zaś tej aplikacji jest to, że posiada bardzo dużą bazę danych, odnośnie umiejscowienia stacji ładowania, i to niezależnie od mocy. Dobre również jest to, że użytkownicy sami mogą dodawać nowe stacje, dzięki temu jesteśmy niejako na bieżąco i w sposób bardzo szybki informowani o najnowszych działających ładowarkach rozsianych po całym kraju.


Możemy sobie wybrać stację z mapy jako nasz cel, po czym aplikacja przekieruje nas np. do map Google’a które to z kolei poprowadzą nas prosto do konkretnej ładowarki. Jest to bardzo przydatna funkcja, którą posiada również kolejna omawiana aplikacja. Dodatkowo w Plugshare możemy również skorzystać z wyznaczania trasy za pomocą map i nawigacji takich jak Apple Maps oraz Waze.

Shell Recharge - to aplikacja firmy Shell bardzo znanego międzynarodowego koncernu, której bardzo często używam jeżdżąc po Europie. Zawiera ona bazę ponad 550 000 stacji w całej Europie, i mowa tutaj o wszelkich stacjach ładowania zarówno wolnych AC jak i szybkich DC.W aplikacji tej widzimy również czy dana stacja jest zajęta czy możemy śmiało zmierzać w jej kierunku, bo nikt w tym momencie jej nie używa. Mamy też wykaz wszystkich złącz używanych w danej lokalizacji oraz informacje na temat mocy samej stacji ładowania. Tak jak wspomniałem wcześniej w przypadku poprzedniej aplikacji, również ta ma opcje nawigowania do konkretnej lokalizacji w której znajduje się stacja ładowania. Możemy oczywiście użyć map Google, ale mamy też tutaj opcję wyboru w postaci map firmy Apple.

Aplikacje dedykowane kierowcom samochodów elektrycznych nie tylko pomagają w planowaniu tras i optymalizacji czasu ładowania, ale również wspierają ekologiczny styl życia. Dzięki temu kierowcy mogą skorzystać z pełni potencjału pojazdów elektrycznych, przyczyniając się jednocześnie do zmniejszenia negatywnego wpływu transportu na środowisko.