Zagrzeb - dlaczego warto odwiedzić to miasto?

Zagrzeb - dlaczego warto odwiedzić to miasto?

Chorwacja od zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem Polaków, którzy szukali stosunkowo taniego, a przy okazji niezwykle pięknego miejsca na wypoczynek. Szczególnie popularnym miejscem zwiedzania jest jej stolica – Zagrzeb. To piękne, różnorodne i bardzo przyjazne turystom miasto. Nic więc dziwnego, że każdego roku odwiedza je prawie milion osób. Chcesz dowiedzieć się, dlaczego konkretnie warto tutaj przyjechać? W takim razie zapraszamy do lektury!

Historyczne Górne Miasto i nowoczesne Dolne Miasto

Zagrzeb w fascynujący sposób łączy ze sobą historię oraz współczesność. Miłośnicy tej pierwszej koniecznie muszą sprawdzić Górne Miasto (Gornji Grad), które jest uważane za historyczne jądro stolicy. To także polityczne centrum Chorwacji, w którym znajduje się siedziba rządu oraz parlamentu. Znajdziesz tutaj prawdziwe perły europejskiej architektury, jak np. kościoły św. Marka czy św. Katarzyny.

Dolne Miasto (Donji Grad) jest zaś nowoczesnym centrum stolicy, gdzie ulokowane są sklepy, bary i targi. Nocą tętni ono życiem. Polecamy uwadze plac bana Josipa Jelačića z przepięknym pomnikiem, który stanowi punkt spotkań Zagrzebian, a wokół niego znajduje się m.in. Pałac Kolmar i dom Popovicia.

Najkrótsza kolejka liniowo-terenowa w Europie

Różne kraje lubią chwalić się największymi i najdłuższymi projektami infrastrukturalnymi. W przypadku Chorwacji mamy do czynienia z niewielką, ale równie interesującą dumą, czyli najkrótszą w Europie kolejką. Trasa liczy zaledwie 66 metrów, a podróż trwa niewiele ponad minutę. Przejazd pozwala jednak spojrzeć na Zagrzeb z zupełnie innej perspektywy, więc stanowi jeden z obowiązkowych punktów odwiedzin w stolicy. Warto dodać, że kolejka łączy Górne Miasto z jego dolną, współczesną częścią.

Niepospolite i liczne muzea

Na typowe zabytki każdy trafi na własną rękę. Chcemy więc zaznaczyć, że Zagrzeb pozytywnie wyróżnia się liczbą muzeów. I to nie tylko tych narodowych (notabene gromadzą one dzieła Rubensa, Caravaggia czy Rembranta) ale też niestandardowych. W stolicy znajdziesz m.in.:

  • Muzeum Kaca,

  • Muzeum Grzybów,

  • Muzeum Tortur,

  • Muzeum Iluzji.

Największym powodzeniem cieszy się zaś Muzeum Zerwanych Związków, którego kolekcja składa się z przedmiotów podarowanych przez (nieszczęśliwych) darczyńców. Zbiory są wymieniane co dwa lata, więc warto odwiedzać to miejsce regularnie.

Jak dojechać do Zagrzebia?

Warto pamiętać, że stolica Chorwacji leży bardzo blisko granicy ze Słowenią. W związku z tym istnieją dwie popularne trasy dojazdu samochodem. Pierwsza z nich wiedzie przez Czechy, Austrię oraz Słowenię (jest chętnie wybierana przez mieszkańców Polski zachodniej i centralnej), a druga przez Słowację i Węgry (jest popularna wśród Polaków z części południowo-wschodniej).

Aby przejechać przez wymienione kraje bez problemów i jak najszybciej, niezbędne są winiety. Słowenia oferuje najtańszą wersję 7-dniową, która sprawdzi się podczas krótkich wakacji. Przyda się także austriacka winieta. Austria umożliwia wykup przejazdu nawet na jeden dzień. Możesz zamówić go online za pośrednictwem strony ewinietki.pl, do czego serdecznie zachęcamy!