Winiety w Niemczech na auta osobowe - ceny, od kiedy płatne autostrady  2018, 2019 czy 2020?

Winiety w Niemczech na auta osobowe - ceny, od kiedy płatne autostrady 2018, 2019 czy 2020?

Brak opłat za korzystanie z niemieckich autostrad stał się swoistą "normą" z której korzystały głównie polskie firmy przewozowe (z pojazdami o masie do 7.5 t). Niestety Bundestag (przy współudziale Komisji Europejskiej) wprowadził zmiany, nakładające na wszystkich zagranicznych kierowców obowiązek uiszczania opłat.

Dlaczego zagranicznych? Ponieważ - co w Unii Europejskiej jest (przynajmniej w teorii) nie do pomyślenia - Niemcy nie będą musieli ponosić z tego tytułu jakichkolwiek opłat. Na czym konkretnie będą polegać owe "zmiany" - wyjaśniamy poniżej.

Ile i kiedy?
Winiety w Niemczech pojawią się już za dwa lata, a konkretnie - w 2019 roku. Wysokość opłat za korzystanie z niemieckich autostrad będzie uzależniona między innymi od liczby osi pojazdu i klasy emisji spalin (niemieckie prawo wyróżnia sześć takich klas). Co ciekawe - czynniki te już są brane pod uwagę przez Niemców przy uwzględnianiu wysokości opłat w przypadku pojazdów, których masa przekracza 7.5 tony (wraz z naczepą).

Roczna opłata wyniesie maksymalnie 130 euro. Po przeliczeniu na złotówki będzie to więc jakieś 550 złotych. Oczywiście nie oznacza to, że np polscy kierowcy nie będą mogli skorzystać ze znacznie tańszych winiet 10 dniowych i dwumiesięcznych, których koszt wyniesie odpowiednio 25 euro (105 zł) i 50 euro (210 zł).

Jak będą realizowane opłaty?
Jak na razie nie znamy szczegółów dotyczących samego mechanizmu poboru opłat. Możemy jednak wywnioskować, że będzie on w pewnym stopniu przypominał sposób płatności obejmujący samochody ciężarowe. Przypomnijmy, że od 2016 roku niemieckie autostrady nie są już darmowe dla wspomnianych pojazdów.

Niemiecki system regulacji płatności za korzystanie z autostrad opiera się na trzech metodach uiszczania opłat:

1. Przez instalację specjalnego, "pokładowego" urządzenia OBU, które na podstawie danych GPS samo nalicza opłatę za wjazd na konkretną drogę. Co ciekawe - urządzenia tego typu są już montowane w Polsce.
2. Za pomocą czytników manualnych, kompatybilnych z kartami Toll Collect, obsługującymi bezgotówkowe formy płatności.
3. Za pomocą specjalnej, dedykowanej aplikacji internetowej. Niestety do korzystania z niej konieczne jest zarejestrowanie firmy w systemie Toll Collect.

Czy Niemcy zapłacą?
Jak już wspomnieliśmy, opłaty z tytułu korzystania z autostrad na terenie Niemiec nie dotkną samych Niemców. Jest to możliwe dzięki sprytnym zapisom prawnym, które co prawda nakładają na naszych zachodnich sąsiadów obowiązek wykupu winiet, lecz jednocześnie umarzają wobec nich konieczność uiszczenia podatku drogowego. W efekcie, choć zasada równouprawnienia została zachowana, to w rzeczywistości niemieccy kierowcy "wyjdą na zero" i tym samym wprowadzone zmiany nie dotkną ich.