Wyjazd w góry - co ze sobą zabrać?

Wyjazd w góry - co ze sobą zabrać?

Polskie góry cieszą się popularnością o każdej porze roku. Ich wyjątkowość polega na tym, że w zależności od miesiąca, w jakim je odwiedzimy, doznamy nieco innych wrażeń estetycznych. W zimie najwięcej jest amatorów sportów zimowych, z kolei w cieplejszych porach dominują entuzjaści pieszych wędrówek. By wycieczka w góry stała się dla nas niezapomnianych przeżyciem, przyda się poradnik turysty, który podpowie jak odpowiednio się do takiej eskapady przygotować.

Krok pierwszy – zaplanuj wyprawę w góry


Myśląc o górach jako swoim celu podróży przede wszystkim należy podjąć decyzję, w jakie góry się wybieramy. Jedną z najczęściej pojawiających się odpowiedzi za pewne będą Tatry, co nie powinno dziwić. Tatry to najwyższe góry w Polsce, które są bardzo rozległe i posiadają wiele szlaków turystycznych. Dzięki temu każdy jest w stanie dopasować trasę do swoich możliwości fizycznych. Osoby uprawiające na co dzień sporty oraz zdrowe, o dobrej kondycji mogą pozwolić sobie na więcej.

Z kolei jeśli jesteśmy osobami o małej aktywności fizycznej, mierzmy siły na zamiary. Wyprawa w Tatry na Orlą Perć, Rysy czy Świnice to całodzienne i wyczerpujące trasy, na które nie powinny kierować się osoby początkujące. Wycieczka szlakiem zbyt trudnym może doprowadzić do skręcenia, zwichnięcia albo o wiele poważniejszego wypadku. Ponadto organizm nieprzyzwyczajony do intensywnego wysiłku może dać o sobie znać prowadząc do omdleń, nudności czy zawrotów głowy. Nie po to jedziemy na urlop by zakończyć go na pogotowiu. Pamiętajmy o tym i miejmy ogromny szacunek do gór.

Kolejną sprawą przed wyruszeniem w drogę jest określenie trasy. Należy zapoznać się z trudnościami, jakie mogą występować na szlakach oraz z czasem przejścia całej drogi. Liczymy nie tylko czas dojścia do danego punktu, musimy przecież jeszcze wrócić. Ponadto warto mieć na uwadze, że czas przejścia umieszczany na mapach czy szlakach jest czasem uśrednionym, nie uwzględniającym postojów. Ostateczny czas będzie zależny od nas samych. Jesienią, zimą oraz wczesną wiosną w górach robi się dość szybko ciemno, dlatego jeśli planujemy dłuższą wyprawę, wstańmy wcześnie. Im wcześniej rozpoczniemy wędrówkę, tym lepiej. Dodatkowo w ten sposób unikniemy tłumu turystów na bardziej popularnych szlakach, a wieczorem będzie więcej czasu na relaks w termach czy na Krupówkach.Ostatnią kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jeszcze przed wyruszeniem w trasę, jest sprawdzenie prognozy pogody. Pogoda w górach potrafi bardzo szybko się zmienić i warto być na to przygotowanym. Poza tym pogodę sprawdzamy zawsze w Tatrach, nie w Zakopanym czy Kościelisku, bo mogą wystąpić znaczące różnice. Jeśli na dany dzień zapowiadany jest deszcz czy burza, niech nasza trasa optymalna posiada opcje skrócenia i szybszego powrotu. Przy upałach również musimy uważać, zwłaszcza w wyższych partiach gór i w sytuacji, gdy towarzyszą nam dzieci czy osoby starsze.

Po przeanalizowaniu tych punktów możemy skupić się na następnym elemencie, czyli na plecaku i jego zawartości.

Punkt drugi – ubranie i ekwipunek w góry


Jak się ubrać i co ze sobą zabrać w góry? To chyba jedne z najczęstszych pytań, jakie padają gdy już zdecydujemy, że to właśnie góry będą naszym kierunkiem wycieczki. Strój w góry to przede wszystkim odpowiednie buty. Klapki, sandały czy adidasy zostawmy na zwiedzanie Zakopanego. Gdy decydujemy wyruszyć w górę, postawmy na wygodne sznurowane obuwie, które przeznaczone jest do trekkingu bądź do górskich wędrówek. Dobrze aby wybrany przez nas model był nieprzemakalny. Jeśli kupujemy buty tuż przed wyjazdem, rozchodźmy je w domu. Założenie po raz pierwszy obuwia na całodzienną wycieczkę najprawdopodobniej skończy się bolesnymi obtarciami stóp. Ubranie w góry również musi być wygodne. Zasada obowiązująca to ubiór na cebulkę. Pogoda w górach, jak zostało to już zaznaczone, potrafi bardzo szybko się zmienić. Ponadto jeśli wyruszamy wcześnie rano temperatura będzie niższa. Dobrze jest mieć takie rzeczy, które możemy łatwo zdjąć, a w razie potrzeby szybko wyciągnąć z plecaka. Postawmy na bluzę albo polar. Ważna jest także kurtka przeciwdeszczowa.

Szykując się na szlak nie pomińmy sprawy skarpetek. Nie muszą być one turystyczne, ale muszą być wygodne i wysokie. Zbyt cienkie i krótkie mogą się zsuwać i powodować otarcia. Pamiętajmy, że ubiór, który jest komfortowy w codziennym funkcjonowaniu, przy wielogodzinnym marszu w górę i w dół nie zawsze się sprawdzi. A co zabrać w góry, jeśli wybieramy się na całodzienną wędrówkę? Zawartość plecaka będzie zależna od pory rok, choć wiele elementów powinno pojawić się zawsze.

Góry latem


Planując w sezonie letnim wycieczki w góry musimy zapakować w plecak kilka podstawowych rzeczy: ubrania, kosmetyki i leki, jedzenie i picie oraz gotówkę, mapę, telefon i światło. Ubrania to przede wszystkim bluza, bo wczesnym rankiem bądź na szczycie, zwłaszcza przy silnym wietrze, może być chłodno. Można zabrać również chustę typu komin, którą osłonimy szyję bądź uszy. Nie zabiera dużo miejsca i nie jest ciężka, a może zostać wykorzystana na wiele sposobów. W lecie ważna jest także ochrona od słońca. Krem przeciwsłoneczny i nakrycie głowy to nie fanaberia.

Podobnie sytuacja przedstawia się z podstawową apteczką. Leki przeciwbólowe, bandaż, plastry, środek dezynfekujący, a do tego nóż bądź nożyczki powinien mieć każdy turysta wyruszający w wyższe partie gór. Jednodniowa wycieczka w góry wymaga zabrania także picia i jedzenia. Picie to przede wszystkim woda. Słodkie napoje nie nawodnią i nie zaspokoją naszego pragnienia tak dobrze jak woda. Z kolei do jedzenia najlepiej zabrać kanapki, energetyczne batoniki i orzechy, czyli pokarmy, które zapewnią nam zastrzyk energii. Ważną sprawą jest również mapa w wersji papierowej i gotówka, bo kartą jeszcze nie wszędzie można płacić. Idąc w góry latem możemy zapakować także latarkę typu czołówka. Przyda się gdy postanowimy zwiedzić jaskinie oraz zapewni dopływ światła w nieprzewidzianych sytuacjach.

Góry zimą


Góry zimą to zupełnie inna turystyka niż w pozostałych porach roku. Nasza kondycja fizyczna oraz przygotowanie muszą być o wiele lepsze. Dlatego myśląc o wędrówkach górskich w sezonie zimowym zaczynamy od małych kroków. Oblodzone Wysokie Tatry są wymagającym terenem nieodpowiednim dla nowicjuszy. Nie oznacza to, że do niskich szczytów czy innych pasm górskich możemy podchodzić lekceważąco. Do gór zawsze należy mieć respekt i kierować się rozsądkiem.

Plecak na taką wędrówkę wyposażamy podobnie jak w wersji letniej, z kilkoma zmianami. Co wziąć na wyjazd? W kwestii ubioru do plecaka dokładamy rękawiczki – warto mieć ze sobą cienką oraz grubszą parę. W razie potrzeby założymy jedne na drugie. Nie możemy także zapominać o kremie zimowym, ochrona twarzy jest bardzo ważna. W temacie jedzenia i picia musimy skupić się na utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Postawmy na termos z kawą bądź herbatą oraz czekoladę, mieszankę orzechów czy energetyczne batony, które dadzą dużo energii.

Wyjazd w góry zimą może wymagać od nas również raków oraz specjalnych nakładek z kolcami na buty, które ułatwią poruszanie się po oblodzonych szlakach. Niezmienny sprzęt natomiast to: apteczka, oświetlenie, mapa, telefon i gotówka.Góry jesienią i wiosną


Osoby nie przepadające za tłumem turystów, który panuje w sezonie letnim, często na termin swej wyprawy wybierają wiosnę bądź wczesną jesień. Co zabrać w góry jesienią do plecaka? Przede wszystkim czapkę i rękawiczki, grubą bluzę oraz kurtkę przeciwdeszczową. Do tego oświetlenie – latarka typu czołówka, może okazać się niezastąpiona, bo w tych sezonach szybko robi się ciemno i chłodno. Warto mieć ze sobą zarówno wodę jak i termos z ciepłą herbatą.

W zależności od tego, jaki szlak górski wybierzemy, musimy dostosować ekwipunek do warunków panujących na trasie. Wczesną wiosną w dolinach nakładki z kolcami czy raki nie będą koniecznością, ale w wyższych partiach gór na szlakach leży jeszcze dużo warstw śniegu. Podobnie jak w sezonie letnim i zimowym, tak i przy tych wędrówkach dopakowujemy mapę w wersji papierowej, gotówkę i naładowany telefon.

Punkt trzeci – regeneracja


Wycieczki w góry pochłaniają bardzo dużo energii. Po całym dniu spędzonym na wędrówce powinniśmy odpowiednio się zregenerować, a to wszystko po to by w kolejnych dniach urlopu móc dalej zdobywać szczyty. Odpowiedni odpoczynek w bardzo dużym stopniu zależny jest od miejsca, w którym się zatrzymamy. Poświęcimy swą uwagę wybierając nocleg w Zakopanem. Warunki, w jakich przyjdzie nam odpoczywać i spać wpłyną w znaczącym stopniu na chęć naszej dalszej przygody z górami. Z racji tego, że ofert noclegowych jest ogrom, warto skorzystać z wyszukiwarki udanypobyt.pl.

Serwis ten oferuje pokoje i domki w górach oraz apartamenty w okolicach Zakopanego, jak i w samym Zakopanym. Takie noclegi zapewniają o wiele większy komfort, swobodę i poczucie prywatności niż hotelowe pokoje. Wystarczy określić termin, ilość osób i standard, a portal wskaże pasujące oferty noclegowe. Taki dwupoziomowy drewniany dom Skocznia w Zakopanym posiadający salon z kuchnią i dwie sypialnie, to idealne rozwiązanie dla grupy bądź rodziny. Duża przestrzeń sprawia, że każdy członek ma swoją przestrzeń, co pozwala na całkowity relaks i odpoczynek.

Wyjazd w góry z dzieckiem


Coraz częściej na szlakach górskich spotkać można całe rodziny. Małe dzieci noszone są w specjalistycznych nosidełkach, większe, około 5-letnie same już wędrują ze swoim ekwipunkiem. Taki wyjazd w góry z dzieckiem to wspaniała przygoda, która uczy hartu ducha, wytrwałości, a przy tym dostarcza zapierających dech w piersiach widoków. Jednak planujmy wprawę w góry z dzieckiem z głową. Trudność i długość trasy musi zostać dostosowana do najmłodszego członka grupy. Ponadto jeśli dziecko porusza się samodzielnie, a nie w nosidełku, musi posiadać odpowiednie obuwie i ubiór. Niezmiernie ważną kwestią jest także relaks.

Codzienne długie trasy dla dzieci nie są najlepszym rozwiązaniem. Rodzinny urlop nie powinien opierać się jedynie na wyjściach w góry. Pamiętajmy także o licznych atrakcjach Zakopanego, które warto pokazać pociechom oraz o odpowiednim odpoczynku. To gdzie i w jakich warunkach będziemy mieszkać ma naprawdę ogromne znaczenie, dlatego warto skorzystać ze sprawdzonego rozwiązania jakim jest portal udanypobyt.pl.