Jak przygotować samochód do wakacyjnych podróży?

Jak przygotować samochód do wakacyjnych podróży?

Choć korzystanie z biur podróży ma liczne zalety, nic nie zastąpi samodzielnie zorganizowanej wyprawy. Zwłaszcza jadąc własnym samochodem, można poczuć niezależność, która pozwala nie przejmować się zbytnio czasem i zbaczać z trasy. Dzięki temu możliwe staje się odwiedzanie przeróżnych atrakcji, ale z drugiej strony trzeba zadbać o bezpieczeństwo i komfort uczestników wycieczki. Jak zapobiec sytuacjom przeszkadzającym w wypoczynku, a nawet zdarzeniom groźnym dla urlopowiczów? Przede wszystkim właściwie wyposażając auto oraz dobrze przygotowując je pod względem technicznym.

Dbanie o stan techniczny auta przed ruszeniem w podróż 

Sprawny samochód to podstawa, aby bezpiecznie przejechać długą wakacyjną trasę. Niesprawdzenie poziomu oleju,  zużycia filtrów czy sprawności systemu chłodzenia może skutkować awarią na trasie. Zaniedbaniem brzemiennym w skutki jest również pominięcie kontroli oświetlenia oraz wycieraczek. Gdy warunki świetlne i pogodowe się zmienią, jazda stanie się ryzykowna. By w porę wyhamować, na przykład na górskich szosach o ograniczonej widoczności, potrzebne są bezusterkowe, zawczasu sprawdzone hamulce.

Kwestię często pomijaną stanowi ocena wysokości bieżników i ciśnienia w kołach. Ogumienie powinno być nie tylko niezużyte i napompowane, ale też dobrane z myślą o temperaturze użytkowania opon. Na wakacyjne przygody w rejonie Morza Śródziemnego lub nawet nad Bałtykiem najlepiej założyć komplet modeli letnich. Od parametrów ogumienia zależy bowiem przyczepność auta i ekonomiczność całego urlopu. Mniejsze opory toczenia, uzyskane dzięki właściwym oponom, potrafią obniżyć koszt pokonania drogi.

Wakacyjne wyposażenie samochodu – co się przyda? 

Również wyposażenie samochodu zwiększy bezpieczeństwo na trasie. Aby uniknąć mandatu, a także poradzić sobie np. po awarii, kolizji czy wypadku, potrzebny jest trójkąt ostrzegawczy. Niezbędna może okazać się apteczka. Przed wyjazdem lepiej upewnić się, czy zestaw pierwszej pomocy został odpowiednio skompletowany, a data ważności jeszcze nie upłynęła. W razie usterki auta przydatne są też narzędzia, dzięki którym można ustrzec się wizyty w warsztacie.

Wyposażenie auta ma wpływ także na komfort i czas podróży. Zabierając GPS, urlopowicze skorzystają z najkrótszych tras, nawet jeśli są w danym miejscu po raz pierwszy. Dzięki ładowarce samochodowej można uniknąć problemu rozładowanego telefonu, czytnika e-booków czy tabletu. Koce, poduszki, termos z gorącą kawą oraz przenośna lodówka – wszystko to sprawi, że członkowie wyprawy zaznają wygód na trasie.

Pakowanie bagaży do auta. Kilka cennych rad 

Nawet najzmyślniej przygotowana lista rzeczy na wojaż nie zmieni faktu, że torby w bagażniku trzeba umieścić w sprytny sposób. Wszystko po to, aby ekwipunek był stabilny i żeby można było z niego swobodnie korzystać w razie konieczności. Ciężkie przedmioty powinny znajdować się na dnie luku, dzięki czemu nie zmiażdżą delikatniejszych elementów bagażu. Torby ważące najwięcej lepiej upchnąć ciasno na dole bagażnika, aby zapobiec ich przesuwaniu, a dopiero wtedy położyć kolejną warstwę lżejszych już rzeczy. Nie warto pomijać przestrzeni za nadkolami, gdyż to dobrze zabezpieczone i dość pojemne miejsce.

Ciężkich podłużnych przedmiotów nie powinno się trzymać w kabinie. W momencie nagłego zdarzenia mogą one bowiem wzbić się w powietrze i stać się niebezpiecznymi dla osób w samochodzie. Należy też zawsze zachowywać dobry dostęp do trójkąta ostrzegawczego i apteczki – to podstawa.

Podsumowanie 

Na koniec warto przypomnieć, że regularne przerwy w prowadzeniu pojazdu są niezbędne, by zachować bezpieczeństwo podróży. Wyspany i wypoczęty kierowca pozostanie spostrzegawczy nawet w obliczu nagłych zdarzeń na drodze. Jeśli dodatkowo samochód będzie sprawny i odpowiednio wyposażony, można mieć świadomość, że zrobiło się wszystko, aby droga przebiegła bez przeszkód. Pozostaje wtedy tylko jedno – wcisnąć pedał gazu i cieszyć się z udanych wakacji.