Cechy i umiejętności dobrego kierowcy międzynarodowego

Cechy i umiejętności dobrego kierowcy międzynarodowego

Zawód kierowcy międzynarodowego jest specyficzny i wymagający, dlatego nie każdy się w nim sprawdzi. Przez proces rekrutacji w firmach transportowych przechodzą tylko najlepsi. Poprzeczka jest stawiana wysoko ze względu na uciążliwość zawodu. Czym powinien charakteryzować się zawodowy kierowca?

Odporność psychiczna

Rozłąka z rodziną i przyjaciółmi, która w przypadku kierowców międzynarodowych może trwać nawet kilka tygodni stanowi podstawowe obciążenie psychiczne. Do tego dochodzi wiele godzin w trasie, które najczęściej spędza się w samotności. Na drodze, jak i podczas postoju trzeba zawsze przywiązywać dużą wagę do przewożonego towaru i umieć reagować na nieprzewidziane sytuacje.

Wytrzymałość i dbałość o kondycję

Zawodowy kierowca jest w trasie bez odpoczynku przez parę godzin, a po krótkiej przerwie rusza dalej, co oznacza, że niemal cały czas pracy spędza w jednej pozycji. Z upływem czasu mogą pojawiać się problemy z kręgosłupem i stawami, dlatego konieczne jest zadbanie o kondycję fizyczną. Równie ważna jest kondycja psychiczna, która wpływa na zachowanie wysokiego poziomu koncentracji i ostrożną jazdę. Dlatego ważne jest zadbanie o relaks i wyciszenie, gdy tylko jest to możliwe. Podczas przerw warto zrobić kilka ćwiczeń rozciągających lub iść na krótki spacer.

Szybkość reakcji

Od szybkości reakcji zależy zdrowie i życie kierowcy oraz osób uczestniczących w ruchu drogowym, a także to, czy ładunek dotrze na miejsce bez szwanku. Na drodze mogą zdarzyć się różne nieoczekiwane i trudne sytuacje, dlatego kierowca cały czas musi zachowywać czujność.

Spokój i opanowanie

Nie wszyscy kierowcy jeżdżą zgodnie z przepisami lub pozostają na pograniczu prawa ruchu drogowego. Niektórzy zachowują się też niepewnie na drodze, co wzbudza frustrację otoczenia. Zawodowi kierowcy nie powinni tracić czasu i niezbędnej energii na wygrażanie innym uczestnikom ruchu. W każdej sytuacji powinni po prostu dbać o swój transport.

Wyobraźnia

Umiejętność przewidywania konsekwencji własnego postępowania na drodze, ale również zachowania współuczestników ruchu jest niezwykle ważna w zawodzie kierowcy. Na każdym etapie podróży należy zachować czujność.

Komunikatywność

Chociaż kierowca w trasie jest zwykle sam, musi skutecznie komunikować się z innymi osobami podczas załadunku i rozładunku towaru. Również podczas postojów warto zawierać znajomości, aby od czasu do czasu przerwać monotonię podróży i móc z kimś porozmawiać. Wobec kierowcy łatwo nawiązującego kontakty inni kierowcy są przyjaźnie nastawieni i w razie jakiś problemów bardziej skłonni do pomocy.

Znajomość języków obcych

Kierowcy, którzy znają język angielski lub niemiecki mogą starać się o posadę kierowcy tutaj: www.dasko.com.pl/pl/oferty-pracy. Pracodawcy zwykle oczekują od kierowców międzynarodowych podstawowej znajomości języków obcych takich jak wyżej wymienione.


Tagi

zabytki europy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie opis przerejestrowanie samochodu koszt jaki pierwszy samochód skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin jak jeździć automatem the grand tour pl online mapa europy audi q2 wymiary krisalp hp3 test jaki akumulator do samochodu kategoria prawa jazdy am będzie uprawniać do kierowania bmw zabezpieczenie przed kradzieżą samochody elektryczne w polsce ceny alfa romeo wyniki sprzedaży bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejsze samochody 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku który pickup najwygodniejszy raport tuv 2017 pełna lista targi motoryzacyjne genewa 2018 astra g dane techniczne toyota chr 1.2 turbo spalanie wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w polsce 2017 dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt przemalowania całego samochodu auta poleasingowe czy warto gdzie ciepło w lutym jaki kombivan umweltzone berlin gdzie kupić rejestrator jazdy ranking 2017 folie car wrap bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty jak napisać oświadczenie wzór tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą powietrzne taxi fotografia motoryzacyjna jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu niemcy winieta winiety czechy 2017 cena adam jesionek gdzie sprawdzic vin