Cechy i umiejętności dobrego kierowcy międzynarodowego

Cechy i umiejętności dobrego kierowcy międzynarodowego

Zawód kierowcy międzynarodowego jest specyficzny i wymagający, dlatego nie każdy się w nim sprawdzi. Przez proces rekrutacji w firmach transportowych przechodzą tylko najlepsi. Poprzeczka jest stawiana wysoko ze względu na uciążliwość zawodu. Czym powinien charakteryzować się zawodowy kierowca?

Odporność psychiczna

Rozłąka z rodziną i przyjaciółmi, która w przypadku kierowców międzynarodowych może trwać nawet kilka tygodni stanowi podstawowe obciążenie psychiczne. Do tego dochodzi wiele godzin w trasie, które najczęściej spędza się w samotności. Na drodze, jak i podczas postoju trzeba zawsze przywiązywać dużą wagę do przewożonego towaru i umieć reagować na nieprzewidziane sytuacje.

Wytrzymałość i dbałość o kondycję

Zawodowy kierowca jest w trasie bez odpoczynku przez parę godzin, a po krótkiej przerwie rusza dalej, co oznacza, że niemal cały czas pracy spędza w jednej pozycji. Z upływem czasu mogą pojawiać się problemy z kręgosłupem i stawami, dlatego konieczne jest zadbanie o kondycję fizyczną. Równie ważna jest kondycja psychiczna, która wpływa na zachowanie wysokiego poziomu koncentracji i ostrożną jazdę. Dlatego ważne jest zadbanie o relaks i wyciszenie, gdy tylko jest to możliwe. Podczas przerw warto zrobić kilka ćwiczeń rozciągających lub iść na krótki spacer.

Szybkość reakcji

Od szybkości reakcji zależy zdrowie i życie kierowcy oraz osób uczestniczących w ruchu drogowym, a także to, czy ładunek dotrze na miejsce bez szwanku. Na drodze mogą zdarzyć się różne nieoczekiwane i trudne sytuacje, dlatego kierowca cały czas musi zachowywać czujność.

Spokój i opanowanie

Nie wszyscy kierowcy jeżdżą zgodnie z przepisami lub pozostają na pograniczu prawa ruchu drogowego. Niektórzy zachowują się też niepewnie na drodze, co wzbudza frustrację otoczenia. Zawodowi kierowcy nie powinni tracić czasu i niezbędnej energii na wygrażanie innym uczestnikom ruchu. W każdej sytuacji powinni po prostu dbać o swój transport.

Wyobraźnia

Umiejętność przewidywania konsekwencji własnego postępowania na drodze, ale również zachowania współuczestników ruchu jest niezwykle ważna w zawodzie kierowcy. Na każdym etapie podróży należy zachować czujność.

Komunikatywność

Chociaż kierowca w trasie jest zwykle sam, musi skutecznie komunikować się z innymi osobami podczas załadunku i rozładunku towaru. Również podczas postojów warto zawierać znajomości, aby od czasu do czasu przerwać monotonię podróży i móc z kimś porozmawiać. Wobec kierowcy łatwo nawiązującego kontakty inni kierowcy są przyjaźnie nastawieni i w razie jakiś problemów bardziej skłonni do pomocy.

Znajomość języków obcych

Kierowcy, którzy znają język angielski lub niemiecki mogą starać się o posadę kierowcy tutaj: www.dasko.com.pl/pl/oferty-pracy. Pracodawcy zwykle oczekują od kierowców międzynarodowych podstawowej znajomości języków obcych takich jak wyżej wymienione.