Rodzaje samochodów w przewozie ładunków nienormatywnych

Rodzaje samochodów w przewozie ładunków nienormatywnych

Zgodnie z Ustawą Prawo u ruchu drogowym pojazd nienormatywny to taki pojazd lub zespół pojazdów, którego naciski osi bez ładunku lub razem z ładunkiem, wymiary albo masa całkowita przekraczają normy dopuszczalne dla danej drogi.

Zezwolenia
Każdy pojazd nienormatywny zobowiązany jest do posiadania odpowiedniego zezwolenia na przejazd. Zezwolenie wydawane jest w siedmiu kategoriach przez właściwy dla danej kategorii organ administracyjny. Pierwsze dwie kategorie wydawane są dla ładunków podzielnych, natomiast pozostałe – dla niepodzielnych. Koszt zezwolenia może dochodzić nawet do kilku tysięcy złotych.

Rodzaje samochodów
Technologia produkcji specjalistycznych naczep jest obecnie bardzo rozwinięta, dlatego przewożenie nawet bardzo dużych ładunków nie stanowi żadnego problemu. Rodzaj pojazdu dobiera się do ładunku, który ma być przewieziony, dlatego każdy transport powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Do przewożenia ładunków nienormatywnych wykorzystuje się zazwyczaj naczepy niskopodwoziowe. Jest to specjalistyczny sprzęt, który może zostać dostosowany do indywidualnych potrzeb. Oznacza to, że w momencie, kiedy pojazd jest przygotowywany, może być spersonalizowany pod konkretny transport.

Wyróżnia się cztery rodzaje naczep:

Semi
Jest to najpopularniejszy rodzaj naczep, który dzięki swojej uniwersalności może być wykorzystywany do przewożenia różnych ładunków. Podstawowa wersja posiada właściwy pokład ładunkowy, który bardzo często wyposażony jest również w wysuwane poszerzenie pozwalające zwiększyć jego ładowność. 

Tiefbett
Charakteryzują się rozsuwanym pokładem ładunkowym znajdującym się tuż nad jezdnią poniżej pokładu z wózkiem jezdnym. Właściwy pokład ładunkowy posiada możliwość dołożenia dodatkowych elementów, które pozwalają wydłużyć pojazd.

Platformy
Posiadają płaski pokład ładunkowy, w związku z tym mogą przewozić bardzo długie ładunki. Na platformach można przewieźć np. śmigła elektrowni wiatrowych, które ze względu na swoją specyfikę nie mogą być przetransportowane w standardowy sposób.

Moduły
To pojazdy składające się z kilku lub kilkunastu modułów, przystosowane do przewożenia bardzo ciężkich ładunków o dużych wymiarach. Ten rodzaj naczep jest najdroższy i najbardziej skomplikowany, jednak dzięki niemu można przewieźć nawet najbardziej wymagające ładunki.

Firmy specjalizujące się w produkcji naczep niskopodwoziowych to: Bodex, Broshuis, Cometto, Doll, Faymonville, Fliegl, Goldhofer, Kässbohrer, Mega, Nooteboom, Schwarzmuller, Wielton. Transport ładunków nienormatywnych to także specjalizacja firmy SPT - na stronie firmowej https://spt24.eu znajdą Państwo szczegółową ofertę. 


Tagi

zabytki europy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie opis przerejestrowanie samochodu koszt jaki pierwszy samochód skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin jak jeździć automatem the grand tour pl online mapa europy audi q2 wymiary krisalp hp3 test jaki akumulator do samochodu kategoria prawa jazdy am będzie uprawniać do kierowania bmw zabezpieczenie przed kradzieżą samochody elektryczne w polsce ceny alfa romeo wyniki sprzedaży bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejsze samochody 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku który pickup najwygodniejszy raport tuv 2017 pełna lista targi motoryzacyjne genewa 2018 astra g dane techniczne toyota chr 1.2 turbo spalanie wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w polsce 2017 dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt przemalowania całego samochodu auta poleasingowe czy warto gdzie ciepło w lutym jaki kombivan umweltzone berlin gdzie kupić rejestrator jazdy ranking 2017 folie car wrap bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty jak napisać oświadczenie wzór tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą powietrzne taxi fotografia motoryzacyjna jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu niemcy winieta winiety czechy 2017 cena adam jesionek gdzie sprawdzic vin