Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce - mapa, gdzie, aktualne mandaty

Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce - mapa, gdzie, aktualne mandaty

W Polsce od pewnego czasu spotkać możemy się na drodze z nowością, która służy zwiększeniu bezpieczeństwa ruchu. Mowa tutaj o odcinkowym pomiarze prędkości. Z miesiąca na miesiąc przybywa lokalizacji, w których dokonywany jest odcinkowy pomiar prędkości. Jak działa, kto za niego odpowiada, jakie grożą kary za przekroczenie prędkości, gdzie znajdują się odcinki objęte tym systemem - to postaramy się wam przybliżyć w niniejszym artykule.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?
System jest montowany w miejscach, gdzie historycznie odnotowywano wiele niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Bazuje on na pomiarze czasu przejazdu auta pomiędzy dwoma tzw. bramkami - wylicza na bazie tego czasu średnią prędkość przejazdu. Pierwsza bramka odpowiada za zarejestrowanie danych o pojeździe: numeru rejestracyjnego, marki, czasu wjazdu na odcinek. Druga bramka weryfikuje natomiast dla auta wyjeżdżającego z odcinka pomiarowego czas przejazdu i oblicza jego średnią prędkość. Jest to rozwiązanie dużo bardziej niż stacjonarne fotoradary gdyż zmusza kierowcę do przestrzegania prędkości na całym odcinku pomiarowym (zazwyczaj kilku kilometrów), a nie tylko w miejscu gdzie postawiony został fotoradar. W 2015 roku w całej Polsce działało już 20 różnych odcinków pomiaru prędkości. Liczba ta na pewno będzie rosła - gdyż system ten sprawdza się w innych krajach - np. we Włoszech.

Kto odpowiada za zarządzanie odcinkowymi pomiarami prędkości?
Za organizację projektu odcinkowego pomiaru prędkości odpowiada CANARD - czyli Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. CANARD podlega bezpośrednio pod GITD - czyli Główny Inspektorat Transportu Drogowego. To od tych instytucji możemy otrzymać wezwanie do wskazania osoby kierującej pojazdu. Na stronach CANARD opisana jest cała procedura, jaką powinniśmy wykonać w przypadku otrzymania takiego wezwania. Właściciel pojazdu powinien wypełnić jedno z trzech oświadczeń - w zależności od sytuacji. Przyznanie się do winy i przyjęcie mandatu lub jego odmowe. Wskazanie komu został powierzony pojazd do kierowania lub użytkowania w danym czasie. Właściciel może również nie wskazywać osoby kierującej pojazdu - musi wtedy przyjąć mandat lub też odmówić przyjęcia. W przypadku odmowy - CANARD kieruje sprawę do sądu, który będzie rozpatrywał konkretny przypadek.

Ile wynosi mandat za przekroczenie prędkości?
Przekroczenie prędkości możemy z zasady podzielić na poszczególne grupy wartości o jaką została przekroczona prędkość. W zależności od tego ile ta wartość wynosi - możemy spodziewać się danej kary. I tak:

przekraczając prędkość dopuszczalną o maksymalnie 10km/h - otrzymamy 0 pkt karnych i mandat w wysokości do 50zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 11-20km/h - otrzymamy 2 pkt karne i mandat w wysokości 50-100zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 21-30km/h - otrzymamy 4 pkt karne i mandat w wysokości 100-200zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 31-40km/h - otrzymamy 5 pkt karnych i mandat w wysokości 200-300zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 41-50km/h - otrzymamy 6 pkt karnych i mandat w wysokości 300-400zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 51km/h i więcej - otrzymamy 10 pkt karnych i mandat w wysokości 400-500zł

Warto zwrócić również uwagę na to, że przekraczając prędkość o ponad 50km/h w terenie zabudowanym zostanie nam odebrane prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Warto więc zdjąć nogę z gazu!

Gdzie znajduje się odcinkowy pomiar prędkości
Na dzień dzisiejszy (25.10.2016) w Polsce jest aktywnych 20 punktów odcinkowych pomiarów prędkości. Poniżej znajduje się ich lista oraz mapa. Warto w tych miejscach szczególnie mocno zwrócić uwagę na to z jaką prędkością poruszamy się po drodze.

- Kluki (województwo łódzkie);
- Kolbuszowa (województwo podkarpackie);
- Krościenko Wyżne – Iskrzynia (województwo podkarpackie);
- Lubin (województwo dolnośląskie);
- Strachówka – Warmiaki (województwo mazowieckie);
- Gorzyce (województwo śląskie);
- Gorzyce (województwo śląskie);
- Wilcza – Nieborowice (województwo śląskie);
- Radlin (województwo świętokrzyskie);
- Rybitwy – Polesie (województwo mazowieckie);
- Szymaki (województwo mazowieckie);
- Pawłowo (województwo mazowieckie);
- Szlichtyngowa-Górczyna (województwo lubuskie);
- Sulechów (województwo lubuskie);
- Złota (województwo łódzkie);
- Babigoszcz-Gniazdowo (województwo zachodniopomorskie).


Tagi: odcinkowy pomiar prędkości mapa, odcinkowy pomiar prędkości, złota (województwo łódzkie), bramki pomiaru prędkości mapa, odcinkowy pomiar prędkości 2017, rybitwy polesie, strachówka – warmiaki, automatyczne pomiary prędkości, prędkość w polsce, odcinkowy pomiar prędkości gdzie, prędkości w polsce, strachówka – warmiaki (województwo mazowieckie), odcinkowy pomiar prędkości lubin, pkt mapa, odcinkowe pomiary prędkości mapa,

Oszczędzaj podróżując autem

Tagi

ardeny atrakcje zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie odcinkowy pomiar prędkości mapa 2016 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie ile kosztuje przerejestrowanie samochodu auto do 10 tys aktualne cisnienie skoda kodiaq dane techniczne wymiana terminowego prawa jazdy dekoder vin automatyczna skrzynia biegów jak jeździć the grand tour online pl akcyza 2017 audi q2 wymiary audi q2 dane techniczne jakie opony zimowe 2016 jaki akumulator kategorie prawa jazdy zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą ceny samochodów elektrycznych w polsce jaki pochłaniacz wilgoci do samochodu alfa romeo stelvio dane techniczne akcyza 2017 samochód klasy mercedesów autostrada wolności akcyza 2017 akcyza samochody 2017 akcyza 2017 tajlandia aktualności akcyz za samochód 2017 najbezpieczniejsze samochody 2016 jaki najlepszy olej silnikowy który pickup najwygodniejszy ranking niezawodności samochodów akcyza 2017 auta targi motoryzacyjne genewa 2017 jakie opony zimowe toyota wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu akcyza 2017 samochod zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 akcyza 2017 samochody agencja wywiadu akcyza 2017 samochody audi q2