Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce - mapa, gdzie, aktualne mandaty

Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce - mapa, gdzie, aktualne mandaty

W Polsce od pewnego czasu spotkać możemy się na drodze z nowością, która służy zwiększeniu bezpieczeństwa ruchu. Mowa tutaj o odcinkowym pomiarze prędkości. Z miesiąca na miesiąc przybywa lokalizacji, w których dokonywany jest odcinkowy pomiar prędkości. Jak działa, kto za niego odpowiada, jakie grożą kary za przekroczenie prędkości, gdzie znajdują się odcinki objęte tym systemem - to postaramy się wam przybliżyć w niniejszym artykule.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?
System jest montowany w miejscach, gdzie historycznie odnotowywano wiele niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Bazuje on na pomiarze czasu przejazdu auta pomiędzy dwoma tzw. bramkami - wylicza na bazie tego czasu średnią prędkość przejazdu. Pierwsza bramka odpowiada za zarejestrowanie danych o pojeździe: numeru rejestracyjnego, marki, czasu wjazdu na odcinek. Druga bramka weryfikuje natomiast dla auta wyjeżdżającego z odcinka pomiarowego czas przejazdu i oblicza jego średnią prędkość. Jest to rozwiązanie dużo bardziej niż stacjonarne fotoradary gdyż zmusza kierowcę do przestrzegania prędkości na całym odcinku pomiarowym (zazwyczaj kilku kilometrów), a nie tylko w miejscu gdzie postawiony został fotoradar. W 2015 roku w całej Polsce działało już 20 różnych odcinków pomiaru prędkości. Liczba ta na pewno będzie rosła - gdyż system ten sprawdza się w innych krajach - np. we Włoszech.

Kto odpowiada za zarządzanie odcinkowymi pomiarami prędkości?
Za organizację projektu odcinkowego pomiaru prędkości odpowiada CANARD - czyli Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. CANARD podlega bezpośrednio pod GITD - czyli Główny Inspektorat Transportu Drogowego. To od tych instytucji możemy otrzymać wezwanie do wskazania osoby kierującej pojazdu. Na stronach CANARD opisana jest cała procedura, jaką powinniśmy wykonać w przypadku otrzymania takiego wezwania. Właściciel pojazdu powinien wypełnić jedno z trzech oświadczeń - w zależności od sytuacji. Przyznanie się do winy i przyjęcie mandatu lub jego odmowe. Wskazanie komu został powierzony pojazd do kierowania lub użytkowania w danym czasie. Właściciel może również nie wskazywać osoby kierującej pojazdu - musi wtedy przyjąć mandat lub też odmówić przyjęcia. W przypadku odmowy - CANARD kieruje sprawę do sądu, który będzie rozpatrywał konkretny przypadek.

Ile wynosi mandat za przekroczenie prędkości?
Przekroczenie prędkości możemy z zasady podzielić na poszczególne grupy wartości o jaką została przekroczona prędkość. W zależności od tego ile ta wartość wynosi - możemy spodziewać się danej kary. I tak:

przekraczając prędkość dopuszczalną o maksymalnie 10km/h - otrzymamy 0 pkt karnych i mandat w wysokości do 50zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 11-20km/h - otrzymamy 2 pkt karne i mandat w wysokości 50-100zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 21-30km/h - otrzymamy 4 pkt karne i mandat w wysokości 100-200zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 31-40km/h - otrzymamy 5 pkt karnych i mandat w wysokości 200-300zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 41-50km/h - otrzymamy 6 pkt karnych i mandat w wysokości 300-400zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 51km/h i więcej - otrzymamy 10 pkt karnych i mandat w wysokości 400-500zł

Warto zwrócić również uwagę na to, że przekraczając prędkość o ponad 50km/h w terenie zabudowanym zostanie nam odebrane prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Warto więc zdjąć nogę z gazu!

Gdzie znajduje się odcinkowy pomiar prędkości
Na dzień dzisiejszy (25.10.2016) w Polsce jest aktywnych 20 punktów odcinkowych pomiarów prędkości. Poniżej znajduje się ich lista oraz mapa. Warto w tych miejscach szczególnie mocno zwrócić uwagę na to z jaką prędkością poruszamy się po drodze.

- Kluki (województwo łódzkie);
- Kolbuszowa (województwo podkarpackie);
- Krościenko Wyżne – Iskrzynia (województwo podkarpackie);
- Lubin (województwo dolnośląskie);
- Strachówka – Warmiaki (województwo mazowieckie);
- Gorzyce (województwo śląskie);
- Gorzyce (województwo śląskie);
- Wilcza – Nieborowice (województwo śląskie);
- Radlin (województwo świętokrzyskie);
- Rybitwy – Polesie (województwo mazowieckie);
- Szymaki (województwo mazowieckie);
- Pawłowo (województwo mazowieckie);
- Szlichtyngowa-Górczyna (województwo lubuskie);
- Sulechów (województwo lubuskie);
- Złota (województwo łódzkie);
- Babigoszcz-Gniazdowo (województwo zachodniopomorskie).Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega