Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce - mapa, gdzie, aktualne mandaty

Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce - mapa, gdzie, aktualne mandaty

W Polsce od pewnego czasu spotkać możemy się na drodze z nowością, która służy zwiększeniu bezpieczeństwa ruchu. Mowa tutaj o odcinkowym pomiarze prędkości. Z miesiąca na miesiąc przybywa lokalizacji, w których dokonywany jest odcinkowy pomiar prędkości. Jak działa, kto za niego odpowiada, jakie grożą kary za przekroczenie prędkości, gdzie znajdują się odcinki objęte tym systemem - to postaramy się wam przybliżyć w niniejszym artykule.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?
System jest montowany w miejscach, gdzie historycznie odnotowywano wiele niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Bazuje on na pomiarze czasu przejazdu auta pomiędzy dwoma tzw. bramkami - wylicza na bazie tego czasu średnią prędkość przejazdu. Pierwsza bramka odpowiada za zarejestrowanie danych o pojeździe: numeru rejestracyjnego, marki, czasu wjazdu na odcinek. Druga bramka weryfikuje natomiast dla auta wyjeżdżającego z odcinka pomiarowego czas przejazdu i oblicza jego średnią prędkość. Jest to rozwiązanie dużo bardziej niż stacjonarne fotoradary gdyż zmusza kierowcę do przestrzegania prędkości na całym odcinku pomiarowym (zazwyczaj kilku kilometrów), a nie tylko w miejscu gdzie postawiony został fotoradar. W 2015 roku w całej Polsce działało już 20 różnych odcinków pomiaru prędkości. Liczba ta na pewno będzie rosła - gdyż system ten sprawdza się w innych krajach - np. we Włoszech.

Kto odpowiada za zarządzanie odcinkowymi pomiarami prędkości?
Za organizację projektu odcinkowego pomiaru prędkości odpowiada CANARD - czyli Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. CANARD podlega bezpośrednio pod GITD - czyli Główny Inspektorat Transportu Drogowego. To od tych instytucji możemy otrzymać wezwanie do wskazania osoby kierującej pojazdu. Na stronach CANARD opisana jest cała procedura, jaką powinniśmy wykonać w przypadku otrzymania takiego wezwania. Właściciel pojazdu powinien wypełnić jedno z trzech oświadczeń - w zależności od sytuacji. Przyznanie się do winy i przyjęcie mandatu lub jego odmowe. Wskazanie komu został powierzony pojazd do kierowania lub użytkowania w danym czasie. Właściciel może również nie wskazywać osoby kierującej pojazdu - musi wtedy przyjąć mandat lub też odmówić przyjęcia. W przypadku odmowy - CANARD kieruje sprawę do sądu, który będzie rozpatrywał konkretny przypadek.

Ile wynosi mandat za przekroczenie prędkości?
Przekroczenie prędkości możemy z zasady podzielić na poszczególne grupy wartości o jaką została przekroczona prędkość. W zależności od tego ile ta wartość wynosi - możemy spodziewać się danej kary. I tak:

przekraczając prędkość dopuszczalną o maksymalnie 10km/h - otrzymamy 0 pkt karnych i mandat w wysokości do 50zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 11-20km/h - otrzymamy 2 pkt karne i mandat w wysokości 50-100zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 21-30km/h - otrzymamy 4 pkt karne i mandat w wysokości 100-200zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 31-40km/h - otrzymamy 5 pkt karnych i mandat w wysokości 200-300zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 41-50km/h - otrzymamy 6 pkt karnych i mandat w wysokości 300-400zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 51km/h i więcej - otrzymamy 10 pkt karnych i mandat w wysokości 400-500zł

Warto zwrócić również uwagę na to, że przekraczając prędkość o ponad 50km/h w terenie zabudowanym zostanie nam odebrane prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Warto więc zdjąć nogę z gazu!

Gdzie znajduje się odcinkowy pomiar prędkości
Na dzień dzisiejszy (25.10.2016) w Polsce jest aktywnych 20 punktów odcinkowych pomiarów prędkości. Poniżej znajduje się ich lista oraz mapa. Warto w tych miejscach szczególnie mocno zwrócić uwagę na to z jaką prędkością poruszamy się po drodze.

- Kluki (województwo łódzkie);
- Kolbuszowa (województwo podkarpackie);
- Krościenko Wyżne – Iskrzynia (województwo podkarpackie);
- Lubin (województwo dolnośląskie);
- Strachówka – Warmiaki (województwo mazowieckie);
- Gorzyce (województwo śląskie);
- Gorzyce (województwo śląskie);
- Wilcza – Nieborowice (województwo śląskie);
- Radlin (województwo świętokrzyskie);
- Rybitwy – Polesie (województwo mazowieckie);
- Szymaki (województwo mazowieckie);
- Pawłowo (województwo mazowieckie);
- Szlichtyngowa-Górczyna (województwo lubuskie);
- Sulechów (województwo lubuskie);
- Złota (województwo łódzkie);
- Babigoszcz-Gniazdowo (województwo zachodniopomorskie).Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty