Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce - mapa, gdzie, aktualne mandaty

Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce - mapa, gdzie, aktualne mandaty

W Polsce od pewnego czasu spotkać możemy się na drodze z nowością, która służy zwiększeniu bezpieczeństwa ruchu. Mowa tutaj o odcinkowym pomiarze prędkości. Z miesiąca na miesiąc przybywa lokalizacji, w których dokonywany jest odcinkowy pomiar prędkości. Jak działa, kto za niego odpowiada, jakie grożą kary za przekroczenie prędkości, gdzie znajdują się odcinki objęte tym systemem - to postaramy się wam przybliżyć w niniejszym artykule.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?
System jest montowany w miejscach, gdzie historycznie odnotowywano wiele niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Bazuje on na pomiarze czasu przejazdu auta pomiędzy dwoma tzw. bramkami - wylicza na bazie tego czasu średnią prędkość przejazdu. Pierwsza bramka odpowiada za zarejestrowanie danych o pojeździe: numeru rejestracyjnego, marki, czasu wjazdu na odcinek. Druga bramka weryfikuje natomiast dla auta wyjeżdżającego z odcinka pomiarowego czas przejazdu i oblicza jego średnią prędkość. Jest to rozwiązanie dużo bardziej niż stacjonarne fotoradary gdyż zmusza kierowcę do przestrzegania prędkości na całym odcinku pomiarowym (zazwyczaj kilku kilometrów), a nie tylko w miejscu gdzie postawiony został fotoradar. W 2015 roku w całej Polsce działało już 20 różnych odcinków pomiaru prędkości. Liczba ta na pewno będzie rosła - gdyż system ten sprawdza się w innych krajach - np. we Włoszech.

Kto odpowiada za zarządzanie odcinkowymi pomiarami prędkości?
Za organizację projektu odcinkowego pomiaru prędkości odpowiada CANARD - czyli Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. CANARD podlega bezpośrednio pod GITD - czyli Główny Inspektorat Transportu Drogowego. To od tych instytucji możemy otrzymać wezwanie do wskazania osoby kierującej pojazdu. Na stronach CANARD opisana jest cała procedura, jaką powinniśmy wykonać w przypadku otrzymania takiego wezwania. Właściciel pojazdu powinien wypełnić jedno z trzech oświadczeń - w zależności od sytuacji. Przyznanie się do winy i przyjęcie mandatu lub jego odmowe. Wskazanie komu został powierzony pojazd do kierowania lub użytkowania w danym czasie. Właściciel może również nie wskazywać osoby kierującej pojazdu - musi wtedy przyjąć mandat lub też odmówić przyjęcia. W przypadku odmowy - CANARD kieruje sprawę do sądu, który będzie rozpatrywał konkretny przypadek.

Ile wynosi mandat za przekroczenie prędkości?
Przekroczenie prędkości możemy z zasady podzielić na poszczególne grupy wartości o jaką została przekroczona prędkość. W zależności od tego ile ta wartość wynosi - możemy spodziewać się danej kary. I tak:

przekraczając prędkość dopuszczalną o maksymalnie 10km/h - otrzymamy 0 pkt karnych i mandat w wysokości do 50zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 11-20km/h - otrzymamy 2 pkt karne i mandat w wysokości 50-100zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 21-30km/h - otrzymamy 4 pkt karne i mandat w wysokości 100-200zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 31-40km/h - otrzymamy 5 pkt karnych i mandat w wysokości 200-300zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 41-50km/h - otrzymamy 6 pkt karnych i mandat w wysokości 300-400zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 51km/h i więcej - otrzymamy 10 pkt karnych i mandat w wysokości 400-500zł

Warto zwrócić również uwagę na to, że przekraczając prędkość o ponad 50km/h w terenie zabudowanym zostanie nam odebrane prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Warto więc zdjąć nogę z gazu!

Gdzie znajduje się odcinkowy pomiar prędkości
Na dzień dzisiejszy (25.10.2016) w Polsce jest aktywnych 20 punktów odcinkowych pomiarów prędkości. Poniżej znajduje się ich lista oraz mapa. Warto w tych miejscach szczególnie mocno zwrócić uwagę na to z jaką prędkością poruszamy się po drodze.

- Kluki (województwo łódzkie);
- Kolbuszowa (województwo podkarpackie);
- Krościenko Wyżne – Iskrzynia (województwo podkarpackie);
- Lubin (województwo dolnośląskie);
- Strachówka – Warmiaki (województwo mazowieckie);
- Gorzyce (województwo śląskie);
- Gorzyce (województwo śląskie);
- Wilcza – Nieborowice (województwo śląskie);
- Radlin (województwo świętokrzyskie);
- Rybitwy – Polesie (województwo mazowieckie);
- Szymaki (województwo mazowieckie);
- Pawłowo (województwo mazowieckie);
- Szlichtyngowa-Górczyna (województwo lubuskie);
- Sulechów (województwo lubuskie);
- Złota (województwo łódzkie);
- Babigoszcz-Gniazdowo (województwo zachodniopomorskie).


Tagi: odcinkowy pomiar prędkości mapa 2017, odcinkowy pomiar prędkości 2017, odcinkowy pomiar prędkości 2017 mapa, odcinkowy pomiar prędkości mapa, odcinkowe pomiary prędkości w polsce 2017, mapa odcinkowego pomiaru prędkości 2017, bramki pomiaru prędkości mapa 2017, odcinki pomiaru prędkości 2017, mapa odcinkowych pomiarów prędkości 2017, pomiarowe odcinki prędkości w polsce 2017, odcinkowy pomiar prędkości wysokość mandatu, odcinkowe pomiary prędkości gdzie, odcinkowe pomiary prędkości w polsce,

Tagi

zabytki europy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie opis przerejestrowanie samochodu koszt jaki pierwszy samochód skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin jak jeździć automatem the grand tour pl online mapa europy audi q2 wymiary krisalp hp3 test jaki akumulator do samochodu kategoria prawa jazdy am będzie uprawniać do kierowania bmw zabezpieczenie przed kradzieżą samochody elektryczne w polsce ceny alfa romeo wyniki sprzedaży bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejsze samochody 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku który pickup najwygodniejszy raport tuv 2017 pełna lista targi motoryzacyjne genewa 2018 astra g dane techniczne toyota chr 1.2 turbo spalanie wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w polsce 2017 dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt przemalowania całego samochodu auta poleasingowe czy warto gdzie ciepło w lutym jaki kombivan umweltzone berlin gdzie kupić rejestrator jazdy ranking 2017 folie car wrap bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty jak napisać oświadczenie wzór tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą powietrzne taxi fotografia motoryzacyjna jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu niemcy winieta winiety czechy 2017 cena adam jesionek gdzie sprawdzic vin