Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu

Odkąd zmieniły się przepisy dotyczące rejestracji samochodu, mamy tylko 30 dni, od jego zakupu, na dokonanie tej czynności. Jak wygląda cała procedura, jakie dokumenty należy mieć przy sobie, aby załatwić to podczas jednej wizyty? Podpowiadamy.

Rejestracja samochodu - o tym musimy wiedzieć


Rejestracja samochodu nie należy do naszych ulubionych czynności. Długie kolejki w Urzędach od zawsze zniechęcały do dokonywania tej procedury. Dlatego, jeszcze do niedawna wielu kierowców z niej rezygnowało. Oprócz dowodu rejestracyjnego poprzedniego właściciela oraz aktualnego ubezpieczenia woziło ze sobą umowę kupna-sprzedaży. Policja respektowała taki stan podczas kontroli, mówiąc potocznie nikt się nie czepiał, więc problemu nie było. Niestety, kilka miesięcy temu, przepisy się zmieniły i teraz mamy tylko 30 dni, od zakupu pojazdu, na jego zarejestrowanie lub przerejestrowanie. Inaczej zostanie na nas nałożona kara pieniężna.

Rejestracji pojazdu dokonujemy w miejscu naszego zamieszkania/ stałego pobytu, w Urzędzie Miasta- w Wydziale Komunikacji lub Starostwie Powiatowym. Warto wiedzieć, że miejsce zamieszkania nie musi oznaczać miejsca naszego meldunku. Dlatego, jeśli miejscowości są od siebie położone w dużej odległości, to dobrze, abyśmy mieli przy sobie dodatkowo umowę najmu lub kupna mieszkania, w którym przebywamy. Jeśli posiadamy meldunek czasowy, to problemu nie ma.

Ważna informacja, o której warto, abyśmy również pamiętali, gdyż znacznie ułatwi to nam życie i oszczędzi nerwowych sytuacji, to możliwość elektronicznego umówienia się na wizytę w Urzędzie i załatwienie sprawy.To całkiem przydatna opcja, bowiem zostaje nam wyznaczony konkretny dzień i godzina, o której podejdziemy do okienka. W ten sposób unikniemy kolejek.

Jakie dokumenty musimy posiadać, aby zarejestrować samochód?


Niestety, wielokrotnie byliśmy świadkami sytuacji, kiedy właściciel auta stał w kilkugodzinnej kolejce, a następnie, po niespełna minucie spędzonej przy okienku, odchodził ze złością i kilkoma (a może i kilkudziesięcioma) niecenzuralnymi słowami na języku. Co się stało? Nie miał ze sobą wszystkich wymaganych dokumentów do rejestracji samochodu. Strata czasu, która wiąże sie z kolejną wizytą i staniem w kolejce. Zatem przypomnijmy jakie dokumenty rejestracyjne należy mieć ze sobą:

Jeśli samochód jest używany to dotychczasowy dowód rejestracyjny
Karta pojazdu, jeśli auto takową posiada
Aktualny przegląd stanu technicznego pojazdu (aktualny czyli ważny, ponadto chyba nie musimy przypominać, że musi być on pozytywny)
Dowód własności pojazdu czyli umowa kupna-sprzedaży, darowizny, itp.
Świadectwo zgodności WE
Jeśli auto sprowadziliśmy z państwa nienależącego do Unii Europejskiej to dowód odprawy celnej i dowód zapłaty akcyzy lub dokument mówiący o zwolnieniu z niej.
Musimy zaznaczyć, że ta lista nie jest wymysłem urzędników, próbujących uprzykrzyć nam życie, ale reguluje ją art. 72 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Warto też wiedzieć, że rejestracja pojazdu jest odpłatna. Musimy zatem liczyć się z kosztami:
Za wydanie dowodu rejestracyjnego- 54 złote
Za nalepkę kontrolną- 18,50 zł
Jeśli nie posiadamy karty pojazdu, a wcześniej była ona wydana lub jeśli auto jest nowe i należy ją wyrobić- to zapłacimy kolejne 75 złotych
Za tablice rejestracyjne (jesteśmy zwolnieni z tej opłaty jeśli rejestrujemy samochód w miejscu gdzie go kupiliśmy, bowiem wtedy tablice się nie zmieniają)- 80 zł, za tymczasowe 30 zł, a za zabytkowe 100 zł. Indywidualne tablice rejestracyjne to koszt 200 zł za każdą literkę, musi być ich minimum 5 sztuk, czyli razem 1000 zł.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty