Niewidzialna wycieraczka - opinie czy warto używać?

Niewidzialna wycieraczka - opinie czy warto używać?

Niewidzialna wycieraczka to niemal magicznie brzmiące hasło, pod którym skrywa się rodzaj preparatu stosowanego od lat, zwłaszcza w trakcie wyścigów rajdowych. Jedni chwalą sobie jej praktyczność, inni uważają, że produkt zwyczajnie nie działa. Po której stronie leży zatem prawda?

Co to jest niewidzialna wycieraczka i jak działa?


Niewidzialna wycieraczka to preparat, który tworzy na szybie powłokę hydrofobową. Dzięki niej woda nie zbiera się się na powierzchni, lecz skupia w formie dużych kropel, które przy odpowiedniej prędkości poruszania się pojazdu zostają usunięte z szyby bez konieczności używania wycieraczek. Skuteczność działania produktów tego typu uzależniona jest od wielu czynników, stąd nie każdy użytkownik niewidzialnej wycieraczki jest z niej rzeczywiście zadowolony. To, czy preparat sprawdzi się, zależy przede wszystkim od jego jakości, a także od kształtu szyby i jej stanu. Istotne jest również miejsce zastosowania wycieraczki - dużo lepiej aplikować ją na szyby boczne oraz lusterka, gdyż na szybie przedniej może okazać się niewystarczająca. W gruncie rzeczy, aby przekonać się, czy niewidzialna wycieraczka działa, najlepiej samemu przetestować ją na własnym aucie.

Co z trwałością niewidzialnej wycieraczki?


Niewidzialna wycieraczka jest preparatem chemicznym o określonej trwałości. Jeśli zaaplikujemy ją na przedniej szybie, którą spryskujemy płynem do spryskiwaczy i przecieramy wycieraczkami, jej trwałość ulegnie znacznemu skróceniu. Uznaje się, że preparat zużywa się w ciągu 1 - 2 miesięcy, chociaż w praktyce pogorszenie jakości efektu hydrofobowego możemy zauważyć już po 4 tygodniach. Nie istnieje również żaden sposób, aby trwałość tą jakkolwiek wydłużyć. Jest to zatem kolejny powód, aby aplikować niewidzialną wycieraczkę przede wszystkim na szyby boczne. Warto również dowiedzieć się, jak poprawnie nakładać wybrany preparat, aby najrzetelniej przetestować jego działanie.

Jak aplikować niewidzialną wycieraczkę?


Przed aplikacją niewidzialnej wycieraczki wybraną szybę należy przede wszystkim dokładnie umyć i odtłuścić. Niekiedy producenci tego typu preparatów dołączają do nich środki odtłuszczające, innym razem polecają ich zakup. Uniwersalną metodą może być użycie zwykłego płynu do mycia naczyń oraz alkoholu. Pozostałe kroki uzależnione są od wybranego produktu i jego instrukcji obsługi. Należy pamiętać, aby dokładnie przestrzegać zaleceń i używać wyłącznie dedykowanych aplikatorów dołączonych w zestawie.

Czy warto używać niewidzialnej wycieraczki?


Niewidzialna wycieraczka nie spełni oczekiwań każdego, choć jej stosowanie nikomu również nie zaszkodzi. Produkt polecany jest przede wszystkim osobom, które podróżują po autostradach, czyli z wysoką prędkością, przy której korzystanie ze zwykłych wycieraczek nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Standardowo preparat warto aplikować głównie na szyby boczne, lusterka i reflektory, zaś szybę przednią odpowiednio często myć i regularnie kontrolować stan piór wycieraczek. Przy niezbyt wysokiej prędkości jazdy produkt może bowiem nie spełnić się w swojej roli tak dobrze, jak klasyczna wycieraczka.