Gołoledź - jak jeździć podczas gołoledzi - jak uniknąć poślizgu?

Gołoledź - jak jeździć podczas gołoledzi - jak uniknąć poślizgu?

Pogoda nas cie rozpieszcza. Zima w tym roku jest dosyć intensywna i jako kierowcy narażeni jesteśmy na różne warunki atmosferyczne na drodze. Musimy być przygotowani nie tylko na zaśnieżone drogi ale również na gołoledź, która jest bardzo niebezpieczna dla nas podczas poruszania się samochodem po drogach.

Czym jest gołoledź
Gołoledź pojawia się zazwyczaj wtedy kiedy po bardzo mroźnej pogodzie przychodzą nagłe opady deszczu lub mżawka. Sama gołoledź jest gładkim osadem cieniutkiej warstwy lodu. Powstaje w momencie gdy opad deszczu osiada na zmarzniętym podłożu. Krople rozpływają się na powierzchni i bardzo szybko zamarzają. Popularne określenie gołoledzi to czarny lód. Wzięło się ono stąd, że często gołoledź spotykana jest na asfalcie i wygląda jak czarny lód. Jest ona niebezpieczna zarówno dla kierujących pojazdami jak i dla pieszych, którzy poruszają się po chodnikach. Niezwykle utrudnia ona chodzenie i prowadzi do częstych upadków kończących się nawet złamaniami.

Jak rozpoznać, gołoledź na drodze
Aby rozpoznać gołoledź na drodze powinniśmy być zawsze skoncentrowani na jeździe. Pierwszą oznaką, tego, że na drodze jest lód będzie nasza ocena wzrokowa odcinka znajdującego się przed nami. Jeśli zauważyliśmy, że droga mieni się światłami i zdecydowanie mocniej odbija je od swojego podłoża może być to oznaka gołoledzi. Jadąc autem po oblodzonej drodze odczujemy to również w samym dźwięki samochodu. Będzie on pracował zdecydowanie ciszej i nie będzie tak słychać szumu jaki towarzyszy nam podczas poruszania się po normalny asfalcie.

Jak się zachować
Najważniejszą zasadą podczas poruszania się po gołoledzi to niewykonywanie gwałtownych ruchów. W momencie gdy zobaczymy, że jesteśmy na oblodzonej drodze starajmy się zmniejszyć prędkość naszej jazdy poprzez odjęcie nogi z gazu. Hamowanie silnikiem jest najbezpieczniejszym sposobem na wyhamowanie naszego auta. Jeśli nasz samochód wyposażony jest w system ABS możemy zacząć też delikatne hamowanie. ABS powinien zareagować w taki sposób aby nasze auto nie miało zblokowanych kół. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy systemy nie pomogą jeśli stracimy panowanie nad autem. Na gołoledzi będzie ono bezwładne i praktycznie niesterowne. Musimy liczyć się z tym, że możemy wypaść z drogi. Ratować się można m.in. kontrując tor jazdy kierownicą jednak nie zawsze nam to pomoże. Kluczowe podczas poruszania się po gołoledzi jest jak najmniejsza prędkość. W Internecie znaleźć można wiele filmów pokazujących zachowanie się auta na oblodzonej drodze. Pamiętajmy, że prowadząc auto odpowiadamy nie tylko za swoje bezpieczeństwo ale również za bezpieczeństwo innych użytkowników drogi. Nie przeceniajmy naszych umiejętności oraz możliwości naszych aut, które w tak trudnych warunkach mogą nam niewiele pomóc.


Tagi: gołoledź, gololedz na drodze, gołoledź jak jeździć, jak jezdzic gololedz,

Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega