Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy oraz ile czeka się na prawo jazdy - 2019?

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy oraz ile czeka się na prawo jazdy - 2019?

Choć wielu osobom koszt uzyskania prawa jazdy kojarzy się głównie z promocyjnymi cenami, ogłaszanymi przez szkoły nauki jazdy, to w rzeczywistości nie jest to koniec wydatków. Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy i jak długo się na nie czeka? W tym artykule postaramy się rzeczowo odpowiedzieć na te pytania.

Wydatki przed kursem
Aby w ogóle móc rozpocząć starania o prawo jazdy, czyli zapisać się na kurs, musimy ponieść pewne wydatki. Pierwszym krokiem, jest przystąpienie do badań lekarskich, określających, czy nie ma medycznych przeciwwskazań do wydania prawa jazdy. Zazwyczaj będzie to kosztować w granicach 200 złotych. Kolejny krok to wyrobienie zdjęć, które będą nam potrzebne do wyrobienia obowiązkowego Profilu Kandydata na Kierowcę. W zależności od miasta i miejsca, w jakim zdecydujemy się na zdjęcia, będzie to kosztować od 15 do 40 złotych. Kolejny krok to aplikacja o PKK, po który należy się udać do właściwego Starostwa Powiatowego. Na szczęście, jest on bezpłatny.

Kurs - koszt i czas trwania
Wszystkie dokumenty, niezbędne do rozpoczęcia kursu można uzyskać nawet w 1 dzień. Sam kurs trwa jednak zdecydowanie dłużej. Przystąpić można do niego w dniu swoich 18 urodzin bądź za zgodą rodziców równe 3 miesiące wcześniej.

Kurs to zdecydowanie największa część wydatków związanych z ubieganiem się o prawo jazdy. Jego koszty są jednak zróżnicowane i wahają się w zależności od kilku czynników. Istotnie wpływa na nią renoma szkoły, z której usług chcemy skorzystać, miasto, w jakim będziemy go odbywać (z reguły mniejsze miejscowości na wschodzie Polski są tańsze, niż np. Warszawa, Gdańsk czy Poznań) czy dodatki oferowane razem z kursem. Po dogłębnym przestudiowaniu oferty lokalnych szkół być może uda nam się znaleźć kurs za nawet niewiele ponad 1000 złotych, bardziej realny jest jednak przedział 1300 - 1700, z niewielkimi odchyleniami w obie strony.

Sam kurs obejmuje 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych i 30 godzin "praktyki" i w zależności od ilości czasu, jakim dysponujemy, możemy go ukończyć nawet w mniej niż miesiąc, chociaż większości osób zajmuje on do 3 miesięcy, w niektórych szkołach za dopłatą możemy ukończyć go nawet w dwa tygodnie. Po jego ukończeniu otrzymuje się zaświadczenie, z którym możemy zapisać się na egzamin.

Egzamin - największy stres, kolejny wydatek
Egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch części - teoretycznej i praktycznej. Za każdą z nich trzeba zapłacić. Pierwsza z nich kosztuje 40 złotych i upoważnia nas do przejścia dalej, czyli egzaminu praktycznego. Ten to z kolei wydatek rzędu 140 złotych. Jeśli uda nam się zdać za pierwszym razem, całość zamknie się w granicach 170 złotych. Gorzej, jeśli musimy podchodzić więcej razy. Na przystąpienie do obu egzaminów czeka się, w zależności od sezonu od niespełna tygodnia, do nawet miesiąca.

To nie koniec wydatków!
Po pozytywnym zdaniu egzaminu pozostaje nam jeszcze jedna opłata - związana z wnioskiem o wydanie prawa jazdy. Jej koszt to 100,50 złotych.

Warto mieć na uwadze, że do czasu wydania prawa jazdy, mimo uzyskanego pozytywnego rezultatu, nie możemy legalnie poruszać się po drogach publicznych. Nigdzie w przepisach nie zapisano ile powinno się czekać na wydanie tego dokumentu - standardowo jednak czeka się nieco ponad tydzień.

Podsumowując - koszt uzyskania prawa jazdy może wynieść od około 1600 złotych, do nieco ponad 2000, jeśli uda się zdać za pierwszym razem. Czas potrzebny na jego otrzymanie, od rozpoczęcia kursu może wynosić od 4 tygodni (w wariancie z kursem przyspieszonym i szybkim terminem egzaminu), do nawet 4 miesięcy.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty