Jak sprawdzić pobór prądu w samochodzie na postoju?

Jak sprawdzić pobór prądu w samochodzie na postoju?

Akumulator jest źródłem prądu dla samochodu podczas jego postoju. Większość z nas nie zastanawia się jednak nad tym, co dzieje się w aucie, kiedy z niego nie korzystamy. Tymczasem nieprawidłowy pobór prądu podczas postoju może prowadzić do awarii lub znacznego skrócenia żywotności akumulatora. Jak zatem sprawdzić pobór prądu podczas postoju i jak interpretować wynik tego pomiaru?

Dlaczego auto pobiera prąd podczas postoju?

Elektryka znajdująca się w wyposażeniu samochodu pracuje również wtedy, kiedy samochód nie jest używany. Urządzenia działają w stanie podtrzymującym bieżące ustawienia lub pobiera prąd potrzebny do wykonywania swoich podstawowych funkcji. Przykładem takich urządzeń jest między innymi alarm samochodowy, który jest również urządzeniem najbardziej obciążającym akumulator. Odbiornikami prądu podczas postoju są również radio, które potrzebuje prądu do zachowania wprowadzonych ustawień oraz wszelkiego rodzaju sterowniki służące do obsługi elektrycznych lusterek czy też poduszek powietrznych.

Jak sprawdzić pobór prądu w samochodzie na postoju?

Kontrola poboru prądu w aucie jest stosunkowo prostym zadaniem, które może wykonać każdy. Potrzebny do tego jest tester akumulatora lub miernik prądu stałego (multimetr). Ważne, aby podczas sprawdzania samochód był wyłączony oraz miał wyłączone wszystkie odbiorniki prądu. Na początek należy odłączyć klemę minusową od akumulatora. Następnie pomiędzy klemę a biegun należy wpiąć miernik ustawiony na tryb mierzenia prądu stałego. Aby wynik był jak najbardziej miarodajny, dobrze jest zasymulować postój pojazdu, wyjmując miernik na zewnątrz, a samochód i maskę zamknąć. Następnie wystarczy odczytać wynik. Miernik poinformuje o tym, czy pobór prądu podczas postoju jest zawyżony, a prawidłowe działanie akumulatora jest zagrożone.

Jaki powinien być prawidłowy pobór prądu w samochodzie na postoju?

Prawidłowy wynik pomiaru powinien mieć wartość od 0.00A do 0.04A. Jest to jednak również uzależnione od rodzaju samochodu. Przyjmuje się, że w pojazdach średniej klasy wynik 0.04A jest w normie, natomiast w nowoczesnych samochodach z bardzo dużą ilością elektroniki pobór prądu sięgać może nawet od 0.06 do 0.08A. Zawsze jednak, kiedy wynik ten przewyższa podane normy, należy niezwłocznie udać się do warsztatu samochodowego i zidentyfikować przyczynę podwyższonego poboru prądu.

Do czego prowadzi zbyt duży pobór prądu na postoju?

Konsekwencje nieprawidłowego poziomu poboru prądu pojawiać się będą stopniowo. Taka sytuacja może prowadzić nawet do całkowitego uszkodzenia akumulatora. W takim przypadku konieczna jest jego wymiana. Jeśli jednak problem zostanie wykryty wcześnie, wystarczy odłączenie jednego z elementów wyposażenia samochodu. Nieprawidłowy pobór prądu może prowadzić do poważnych uszkodzeń, dlatego nie należy bagatelizować tego problemu i regularnie wykonywać pomiary poboru prądu podczas postoju. Takie zachowanie pozwoli uniknąć kosztownych awarii i nieprzewidzianych sytuacji związanych z uszkodzeniem akumulatora.