Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie?

Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie?

Ćwiczenie prawidłowego ustawiania lusterek jest jednym z pierwszych praktycznych zadań, realizowanych w ramach szkolenia przyszłych kierowców. Kierujący pojazdem musi wiedzieć jak poprawnie ustawić lusterka zewnętrzne i środkowe pojazdu, aby zagwarantować sobie dobrą widoczność w strefach bocznych i za bryłą pojazdu. Dobrze dopasowane lusterka w znacznym stopniu wpływają na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kierowca jest w stanie pewniej i szybciej podejmować niektóre manewry, nie zagrażając tym samym innym uczestnikom dróg. Podpowiadamy, w jaki sposób prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie i co się może stać w sytuacji, gdy zbagatelizujemy ten problem.

Dlaczego dobre ustawienie lusterek może uratować nas przed kłopotami?

Kierowanie pojazdem wymaga znakomitej koordynacji ruchowej i wzrokowej. Kierujący musi zachowywać czujność, w szczególności podejmując manewry zmiany pasa ruchu czy wyprzedzania. Lusterka samochodowe pomagają w upewnieniu się, że nasz ruch nie zagrozi innym uczestnikom jazdy. To szczególnie ważne podczas zmieniania kierunku poruszania się, parkowania, włączania się do ruchu i sprawdzania, czy sąsiadujący pas ruchu jest pusty. Głównym celem ich obecności w pojeździe są kwestie bezpieczeństwa.

Mają one zapewnić odpowiednią widoczność obszaru znajdującego się za punktem, w którym siedzi kierowca. Co ważne, samochód nieposiadający lusterek nie może zostać dopuszczony do ruchu drogowego. Te kwestie regulują przepisy prawne zawarte w ministerialnym rozporządzeniu dot. warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. W niektórych sytuacjach nawet dobrze wyprofilowane lusterka mogą przyczynić się do powstawania problemów.
  • Jazda ze stłuczonym lusterkiem grozi mandatem oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.
  • Jeśli lusterko nie spełnia swojej funkcji, tj. jest brudne, zabłocone - kierowca może zostać ukarany mandatem.
  • Jazda z niesprawnym lusterkiem grozi nie tylko konsekwencjami finansowymi, ale przede wszystkim zwiększa ryzyko kolizji i wypadku.


Korekcja lusterka wstecznego. Jak jej dokonać?

Lusterko wewnętrzne, popularnie określane "wstecznym", powinno zostać ustawione jako pierwsze w kolejności. Jego pozycje koryguje się niezwykle łatwo i intuicyjnie. Musi zostać ustawione w taki sposób, aby kierujący widział to, co znajduje się za tylną szybą pojazdu - bez konieczności zmieniania swojej pozycji za kierownicą. Należy pamiętać, że pozycja lusterka wewnętrznego jest niejako skorelowana z ustawieniem fotela. Pozycję lusterka należy zatem każdorazowo korygować, jeśli położenie fotela ulegnie zmianie.

Ustawianie lusterek zewnętrznych. W czym tkwi największa trudność?

W przypadku lusterek zewnętrznych możemy mieć do czynienia z ich trzema rodzajami:
  • lusterkami ustawianymi ręcznie,
  • elektrycznymi lusterkami z możliwością ręcznego złożenia,
  • w pełni elektrycznymi lusterkami składanymi automatycznie.


Najtrudniej będzie skorygować pozycję lusterek bocznych. W starszych pojazdach należy użyć uchwytu do ustawiania lusterek, wystającej w głąb pojazdu. Trzeba wykazać się delikatnością i precyzją. Rzadko zdarza się, aby lusterko zostało ustawione w kilka sekund - zwykle potrzebujemy przynajmniej kilkunastu prób, by dokonać właściwego ich ulokowania. Lusterka elektryczne ustawia się łatwiej, z wykorzystaniem przycisków lub niewielkiej gałki. Należy pamiętać, aby lusterko zewnętrzne ustawić w ten sposób, aby swobodnie obserwować daleką przestrzeń na danym pasie ruchu. Wskazane, aby w niewielkiej części lusterka (kilka % powierzchni) było widać tylną część pojazdu. Lusterko powinno być ustawione centralnie, czyli nie może być skierowane w stronę krawężnika bądź nieba.


Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega