Jakie są wymiary tablic rejestracyjnej? Nowe tablice rejestracyjne 2019

Jakie są wymiary tablic rejestracyjnej? Nowe tablice rejestracyjne 2019

Tablica rejestracyjna jest nieodłącznie związana z każdym pojazdem uczestniczącym w ruchu drogowym. Jak wiele innych elementów będących integralną częścią naszych samochodów, tak i ona – z biegiem czasu – musi ulec pewnym zmianom. Od początkowego okresu lipca zeszłego roku istnieje możliwość zamówienia nowych rejestracji. Nie tylko są one bardziej kompaktowe, a ich czcionka jest znacznie bardziej wyraźna i czytelna. Wiążą się z nimi także pewne zalety. Skąd pomysł na nowe tablice?

Wymiary nowej tablicy rejestracyjnej

Pomysł na nowe rejestracje zrodził się kilka lat temu z ramienia Ministerstwa Infrastruktury. Zyskał on aprobatę i pomyślnie przeszedł przez cały proces legislacyjny. Dzięki temu już od pierwszego lipca 2018 roku dostępne są do nabycia nowe – zdecydowanie mniejszych rozmiarów – tablice.

Wymiary typowych tablic rejestracyjnych w naszym kraju są zgodne ze standardami panującymi w Unii Europejskiej. Wynoszą one 520x114 milimetrów. Wprowadzona w 2018 roku rejestracja jest o wiele bardziej kompaktowych rozmiarów 305x155 milimetrów. Analogiczne wymiary mają te na rynku amerykańskim oraz japońskim. To sprawia, że nowe tablice w Polsce są swoistym ukłonem dla tych wszystkich osób, które posiadają samochody ze Stanów Zjednoczonych oraz z Japonii. A tych na naszych ulicach jest mnóstwo.

Jak otrzymać zmniejszoną rejestrację?

Jeżeli interesujemy się nabyciem nowej tablicy, powinniśmy udać się do urzędu i złożyć specjalny wniosek. Możemy to zrobić w Wydziale Komunikacji. Musi on poświadczać, że w naszym samochodzie nie ma możliwości zamontowania tablicy rejestracyjnej mającej standardowe wymiary (520x114 mm). Dlatego koniecznym warunkiem jest posiadanie auta, które zostało sprowadzone ze Stanów lub z Japonii (rozmiary tablic 305x155 mm). Prawo jest w tej kwestii jasne. Nowe rejestracje można umieszczać wyłącznie do oznaczania pojazdów, które mają zmniejszone rozmiary miejsca, jakie konstrukcyjnie wyznaczono do ich umieszczenia. Możemy zamontować nasze małe tablice rejestracyjne w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu z przodu i z tyłu samochodu dopiero wtedy, gdy udowodnimy, że spełniamy wszystkie wymogi i uzyskamy interesujące nas zezwolenie.

Zalety nowych tablic rejestracyjnych
Używanie nowej tablicy związane jest z pewnymi zaletami, do których należą między innymi:

Bardziej zwięzła, wyraźniejsza i czytelniejsza czcionka.
Lepsza estetyka – bardziej kompaktowe i eleganckie wymiary.
Rozmiary dostosowane do samochodów importowanych z bardzo popularnego w Polsce rynku japońskiego i amerykańskiego.
Ułatwienie tuningu – w wypadku wymiany zderzaków w aucie na te amerykańskich lub japońskich producentów.
W pełni legalne dostosowanie się do przepisów – zdarzało się, że kierowcy na własną rękę, niezgodnie z prawem, dorabiali małe rejestracje.
Brak konieczności (w przypadku pojazdów sprowadzanych z USA i z Japonii) wycinania krawędzi lub wyginania polskich rejestracji, aby dopasować je do fabrycznie przeznaczonego na nie miejsca.
Wzrost bezpieczeństwa – przy dawnych tablicach rejestracyjnych istniało ryzyko, że, odstając po wyginaniu, mogłyby odpaść w trakcie jazdy. Byłoby to zagrożeniem dla pieszych i kierowców. Od wprowadzenia tych nowych, bardziej kompaktowych, posiadacze importowanych samochodów nie muszą już decydować się na tak skrajne kroki.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty