Jakie są wymiary tablic rejestracyjnej? Nowe tablice rejestracyjne 2019,2020

Jakie są wymiary tablic rejestracyjnej? Nowe tablice rejestracyjne 2019,2020

Tablica rejestracyjna jest nieodłącznie związana z każdym pojazdem uczestniczącym w ruchu drogowym. Jak wiele innych elementów będących integralną częścią naszych samochodów, tak i ona – z biegiem czasu – musi ulec pewnym zmianom. Od początkowego okresu lipca zeszłego roku istnieje możliwość zamówienia nowych rejestracji. Nie tylko są one bardziej kompaktowe, a ich czcionka jest znacznie bardziej wyraźna i czytelna. Wiążą się z nimi także pewne zalety. Skąd pomysł na nowe tablice?

Wymiary nowej tablicy rejestracyjnej

Pomysł na nowe rejestracje zrodził się kilka lat temu z ramienia Ministerstwa Infrastruktury. Zyskał on aprobatę i pomyślnie przeszedł przez cały proces legislacyjny. Dzięki temu już od pierwszego lipca 2018 roku dostępne są do nabycia nowe – zdecydowanie mniejszych rozmiarów – tablice.

Wymiary typowych tablic rejestracyjnych w naszym kraju są zgodne ze standardami panującymi w Unii Europejskiej. Wynoszą one 520x114 milimetrów. Wprowadzona w 2018 roku rejestracja jest o wiele bardziej kompaktowych rozmiarów 305x155 milimetrów. Analogiczne wymiary mają te na rynku amerykańskim oraz japońskim. To sprawia, że nowe tablice w Polsce są swoistym ukłonem dla tych wszystkich osób, które posiadają samochody ze Stanów Zjednoczonych oraz z Japonii. A tych na naszych ulicach jest mnóstwo.

Jak otrzymać zmniejszoną rejestrację?

Jeżeli interesujemy się nabyciem nowej tablicy, powinniśmy udać się do urzędu i złożyć specjalny wniosek. Możemy to zrobić w Wydziale Komunikacji. Musi on poświadczać, że w naszym samochodzie nie ma możliwości zamontowania tablicy rejestracyjnej mającej standardowe wymiary (520x114 mm). Dlatego koniecznym warunkiem jest posiadanie auta, które zostało sprowadzone ze Stanów lub z Japonii (rozmiary tablic 305x155 mm). Prawo jest w tej kwestii jasne. Nowe rejestracje można umieszczać wyłącznie do oznaczania pojazdów, które mają zmniejszone rozmiary miejsca, jakie konstrukcyjnie wyznaczono do ich umieszczenia. Możemy zamontować nasze małe tablice rejestracyjne w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu z przodu i z tyłu samochodu dopiero wtedy, gdy udowodnimy, że spełniamy wszystkie wymogi i uzyskamy interesujące nas zezwolenie.

Zalety nowych tablic rejestracyjnych
Używanie nowej tablicy związane jest z pewnymi zaletami, do których należą między innymi:

Bardziej zwięzła, wyraźniejsza i czytelniejsza czcionka.
Lepsza estetyka – bardziej kompaktowe i eleganckie wymiary.
Rozmiary dostosowane do samochodów importowanych z bardzo popularnego w Polsce rynku japońskiego i amerykańskiego.
Ułatwienie tuningu – w wypadku wymiany zderzaków w aucie na te amerykańskich lub japońskich producentów.
W pełni legalne dostosowanie się do przepisów – zdarzało się, że kierowcy na własną rękę, niezgodnie z prawem, dorabiali małe rejestracje.
Brak konieczności (w przypadku pojazdów sprowadzanych z USA i z Japonii) wycinania krawędzi lub wyginania polskich rejestracji, aby dopasować je do fabrycznie przeznaczonego na nie miejsca.
Wzrost bezpieczeństwa – przy dawnych tablicach rejestracyjnych istniało ryzyko, że, odstając po wyginaniu, mogłyby odpaść w trakcie jazdy. Byłoby to zagrożeniem dla pieszych i kierowców. Od wprowadzenia tych nowych, bardziej kompaktowych, posiadacze importowanych samochodów nie muszą już decydować się na tak skrajne kroki.