Zabranie, zatrzymanie prawa jazdy - za prędkość, alkohol - 2019,2020

Zabranie, zatrzymanie prawa jazdy - za prędkość, alkohol - 2019,2020

W dzisiejszych czasach mało kto wyobraża sobie życie bez prawa jazdy. W końcu to ono zapewnia nam mobilność i ogromną niezależność w zakresie przemieszczania się z miejsca na miejsce. Często jednak zdarza nam się zapominać, że prawo jazdy może nam zostać zatrzymane, a nawet zabrane. Jednymi z przyczyn takiej sytuacji są nadmierna prędkość oraz jazda pod wpływem alkoholu. Jak dokładnie przedstawiają się aktualne na 2019 rok przepisy w tym zakresie?

Przekroczenie prędkości

W 2015 roku weszły w życie przepisy nakazujące policjantom zatrzymania prawa jazdy kierowcy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Początkowo kwestia ta była traktowana niezwykle restrykcyjnie, z czasem na mocy nowelizacji wprowadzono zapis dotyczący "stanu wyższej konieczności". Dzięki temu przepis stał się o wiele bardziej życiowy i, jak podkreślają sami funkcjonariusze, znacząco wpłynął na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

Na początku lipca Najwyższy Sąd Administracyjny uściślił rozumienie tej wykładni jasno podkreślając, że starosta zatrzymuje prawo jazdy na okres 3 miesięcy na mocy decyzji policji. Tyczy się to szczególnie przypadków, gdy kierowca odmawia przyjęcia mandatu - niezależnie od tego, czy w sądzie toczy się osobna sprawa co do zasadności odebrania prawa jazdy, starosta na mocy decyzji policji prawo jazdy zatrzymuje.

Kierowca, któremu zostało zatrzymane prawo jazdy, nie może prowadzić pojazdów mechanicznych. Jeżeli jednak złamie ten zakaz, to prawo jazdy zostanie mu zatrzymane na kolejne 3 miesiące (czyli w sumie na pół roku). Jeśli mimo to kierowca zostanie kolejny raz zatrzymany za prowadzenie pojazdu starosta definitywnie cofa mu uprawnienia do kierowania samochodem.

Jazda pod wpływem alkoholu

O tym, że jadąc pod wpływem alkoholu nie jesteśmy w stanie prawidłowo oceniać sytuacji na drodze, chyba nikogo przekonywać nie trzeba. Na ten temat powstała niezliczona ilość kampanii informacyjnych oraz wypowiedzi - niestety, w dalszym ciągu jest to jedna z głównych przyczyn wypadków.

Polskie przepisy w swojej wykładni rozróżniają dwa stany: po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) i nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). Te dwie sytuacje niosą za sobą odmienne skutki prawne. Kierowca będący w stanie po spożyciu alkoholu dopuszcza się wykroczenia, za które grozi grzywna od 50 zł. do 5000 zł, a także areszt do 30 dni. Dodatkowo sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdu w okresie od 3 do 6 miesięcy. Kierowca znajdujący się w stanie nietrzeźwości popełnia przestępstwo skutkujące grzywną ( w tym wypadku wynosi ona od 10 do 540 stawek dziennych, przy czym jedna stawka dzienna to nie mniej niż 10 orz nie więcej niż 2000 zł) oraz karą pozbawienia wolności do dwóch lat. W tym przypadku sąd również nakłada na kierowcę zakaz prowadzenia pojazdów, jednak tutaj trwa ona minimalnie 3 lata do maksymalnie aż 15 lat.

Jeśli kierowca złamie zakaz prowadzenia pojazdów, to za pierwszym razem grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności, a za kolejnym nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.