Holowanie auta - bezpieczeństwo jest podstawą

Holowanie auta - bezpieczeństwo jest podstawą

Awaria samochodu zdarzyć może się każdemu. Skutków jej wystąpienia może być mnóstwo. Czasami wystarczy awaria koła, aby konieczne było wezwanie pomocy drogowej, która przetransportuje Twój samochód do warsztatu. Czasami awarie są znacznie poważniejsze: stłuczka, wypadek albo usterka układu hamulcowego. Nieważne, czym jest spowodowana, ważne, żeby auto zostało bezpiecznie odholowane.

ELEMENTY POTRZEBNE DO SAMODZIELNEGO HOLOWANIA

Podstawą przy holowaniu jest posiadanie liny. Dla samochodów mających dopuszczalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 tony, wystarczyć powinna lina o długości od 4 do 6 metrów. Taka lina powinna być dostępna na każdej stacji benzynowej. 



Samodzielne holowania auta nie należy do prostych czynności i wymaga dużego skupienia na drodze, dlatego bezpieczniej jest skorzystać z usług pomocy drogowej

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest trójkąt ostrzegawczy, który stanowi obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu. Trójkąt ostrzegawczy należy umieścić po lewej stronie pojazdu mającego awarię.

Holowanie 

Podczas holowania, jeśli widoczność jest słaba, można włączyć światła pozycyjne. Jednak nie wolno używać świateł awaryjnych! Linę powinno przyczepić się tak, aby nie doszło do jej zerwania. Nie można przyczepiać jej do zderzaków lub wahaczy. Lina musi być napięta, szczególnie ważne jest to podczas ruszania. To sprawi, że unikniesz jej zerwania podczas gwałtownego ruszania pojazdem holującym.

Sygnalizować zmianę pasa należy przez dwa samochody - holujący i holowany. Powinno unikać się dróg o zwiększonym natężeniu ruchu. Nie dość, że inne samochody mogą mieć kłopot z wyprzedzeniem dwóch aut, to ponadto unikniesz częstego zatrzymywania się i ruszania.

Nie wolno holować pojazdów z niesprawnym układem hamulcowym lub kierowniczym. Zabronione jest również holowanie samochodów z przyczepami i pojazdów na autostradzie. Wyjątek stanowią pojazdy do tego przeznaczone.

Holowanie samochodu nie jest łatwym zadaniem, zarówno dla osoby holującej jak i holowanej. Dlatego kierowcy nierzadko decydują się na wykupienie ubezpieczenia Autocasco, które zapewni im darmowe holowanie samochodu w razie awarii. Nieprawidłowe holowanie auta wiązać się może z zagrożeniem w ruchu drogowym, otrzymaniem mandatu oraz z większym uszkodzeniem pojazdu.

HOLOWANIE PRZEZ PROFESJONALISTÓW

Nie każdy nadaje się do samodzielnego holowania samochodu. Zazwyczaj lepiej jest zaufać profesjonalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie i specjalistyczny sprzęt. Firmy zajmujące się pomocą drogową oferują holowanie pojazdów o różnych gabarytach, jednośladowy, wózki widłowe, samochody osobowe, busy, a także łodzie.

Nie mając pojęcia o holowaniu auta za pomocą liny, lepiej będzie zdecydować się na pomoc specjalistów

HOLOWANIE SAMOCHODU Z AUTOMATYCZNĄ SKRZYNIĄ BIEGÓW

Coraz częściej spotyka się samochody wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Jest o wiele wygodniejsza i prostsza w użytku. Jednak trudność może wystąpić w momencie awarii auta. Wielu producentów zabrania holowania pojazdów z automatyczną skrzynią biegów tak, aby ich koła napędowe stykały się z nawierzchnią jezdni. Zalecany jest natomiast transport na lawecie.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne holowanie auta z automatyczną skrzynią biegów, pamiętaj o kilku rzeczach:
  • Najważniejsze, aby samochód był holowany przy włączonym silniku. Wtedy pracuje pompa, która odpowiada za smarowanie olejem części skrzyni. Dźwignia powinna znajdować się na literze N, czyli na tak zwanym luzie;
  • Prędkość podczas holowania nie powinna przekraczać 40 km/h;
  • Samochód nie powinien być holowany dalej niż 50 kilometrów;
  • Auto, tak jak w samochodach z manualną skrzynią biegów, powinno mieć włączone światła pozycyjne;
  • Zakazane jest używanie świateł awaryjnych ze względu na uniemożliwienie włączenia kierunku, w który kierowca będzie skręcał.


Lepszym i bezpieczniejszym sposobem jest transport samochodu z automatyczną skrzynią biegów na lawecie przy użyciu motyla holowniczego. Warto zdecydować się na tę metodę, ponieważ oś samochodu nie ma styczności z drogą, przez co występuje mniejsze ryzyko uszkodzenia jakiejkolwiek części. 

Jeśli Twój samochód napędzany jest na przód, trzeba podnieść oś przednią, a odwrotnie, gdy auto napędzane jest na tył. Jeżeli auto ma napęd 4x4, napęd można ustawić tylko na jedną oś. W sytuacji, gdy nie ma takiej możliwości, najbezpieczniej będzie wezwać pomoc drogową i skorzystać z transportu na lawecie.

JEŚLI POMOC DROGOWA, TO JAKA?

Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z usług pomocy drogowej, postaraj się wybrać jak najlepszą. Zwróć uwagę na:
  • ofertę danej pomocy drogowej,
  • czas dojazdu,
  • cenę (firma powinna podać widełki cenowe),
  • doświadczenie pracowników,
  • sprzęt, który posiada pomoc drogowa.


Jako że samodzielne holowanie samochodu nie należy do najłatwiejszych, warto zdecydować się na pomoc profesjonalistów. Wybierz pomoc drogową, w której znajduje się profesjonalny kierowca, nowoczesny sprzęt, lawety, profesjonalne wyposażenie autolawety. Zdecyduj się na firmę, w której klient traktowany jest indywidualnie i z uwagą, a cena usługi jest konkurencyjna.

Tekst powstał przy współpracy z Michałem Kutą, właścicielem pomocy drogowej Fast-Trans z Poznania.