Nieoznakowane radiowozy policyjne - czy mogą łamać przepisy?

Nieoznakowane radiowozy policyjne - czy mogą łamać przepisy?

Deszczowa zima oznacza zwiększenie ilości wypadków samochodowych, również tych ze śmiertelnymi ofiarami. Wiele kierowców zastanawia się co można zrobić, aby uniknąć wypadków. Na niezwykle podatnych na wypadki miejscach policja decyduje się na radykalne działania. Czasem zdarzają się sytuację kiedy nieoznakowany radiowóz policyjny łamie przepisy ruchu drogowego. Czy nieoznakowany pojazd służb policyjnych może przekraczać dozwoloną prędkość i nie stosować się do prawa drogowego obowiązującego na ulicach?

Co właściwie może policja?


Na początek, standardowa sytuacja. Radiowóz policyjny decyduje się na pościg za piratem drogowym. W takiej sytuacji przekroczenie dozwolonej prędkości jest niemal wskazane, ale najczęściej występuje to przy jednoznacznych sygnałach świetlnych i dźwiękowych. Ściganie pojazdu kontrolowanego to nie tylko przekroczenie dowolnej prędkości. Nie można zapominać o wykroczeniach takich jak przecinanie ciągłej linii czy przejeżdżanie na czerwonym świetle. Oczywiście wszystko to dotyczy radiowozu, który jest jasno określony w przepisach ruchu drogowego jako "pojazd uprzywilejowany". Co w takim razie może pojazd nieoznakowany?

Wyrok dla nieoznakowanego radiowozu


W 2009 roku funkcjonariusz policji w Bydgoszczy został oskarżony o liczne wykroczenia drogowe. Nieoznakowany radiowóz przekroczył dozwoloną prędkość, jechał po chodniku i przecinał ciągłe linię. Sąd okręgowy w Bydgoszczy uznał funkcjonariusza za winnego, ale po skierowaniu wniosku do wyższej instancji został uniewinniony. Sprawa w Bydgoszczy okazała się być przełomowa. Od 2010 roku policjanci ochoczo powołują się na wyrok z dnia 20.02.2009, aby uniknąć kary za przekroczenie prędkości w nieoznakowanym radiowozie. Czy w takim razie w Polsce zadziałało prawo precedensu, które nie figuruje w naszym systemie prawnym?

Odpowiedź Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji


Do całej sprawy ustosunkował się Adam Rapacki z MSWiA, który opowiedział o planie wprowadzenia zmian legislacyjnych pozwalających funkcjonariuszom kierujących nieoznakowanymi radiowozami na przekraczanie dozwolonej prędkości, jeśli radiowozy będą wyposażone w specjalne wideorejestratory w celu ujawnienia i utrwalenia przebiegu wykroczenia, również przez załogę radiowozu przeprowadzających obserwacje. Do tej ciekawej debaty włączył się prof. Ryszard Stefański, który przypomniał, że w obowiązujących przepisach nigdzie nie ma przyzwolenia na przekroczenie prędkości przez nieoznakowany radiowóz policyjny. Mowa jest jedynie o sytuacjach, które wiążą się ze stanem wyższej konieczności. Profesor Stefański podjął zatem radykalne stanowisko: "Dlatego moim zdaniem policjant, przekraczając rażąco prędkość, nie tylko powinien mieć zatrzymane prawo jazdy, ale też odpowiadać za popełnienie wykroczenia”.

Zdezorientowani kierowcy


Na korzyść kierowców walczących o równe prawo drogowe opowiada się odpowiedź MSWiA na pytanie dotyczące mandatów wystawionych przez funkcjonariuszy nieoznakowanych pojazdów. Okazuje się, że kiedy policjanci "w trakcie interwencji nie korzystają z atrybutów pojazdu uprzywilejowanego w ruchu (sygnały świetlne i dźwiękowe)", to w świetle prawa traktowani są jak zwykli kierowcy. Nie ułatwia jednak sprawy kolejne stanowisko Ministerstwa, które przypomina, że funkcjonariusz nie podejmując rekacji może narazić się na zarzut niedopełnienia obowiązków. Wszystko wskazuje na to, że przepisy w tej kwestii za wiele nie mówią i każda niepewna sprawa kierowana jest do sądów.

Tagi: nieoznakowany radiowóz przepisy, czy nieoznakowany radiowóz może przekraczać prędkość,

Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega