Jak jeździć automatem - autem z automatyczną skrzynią biegów?

Jak jeździć automatem - autem z automatyczną skrzynią biegów?

Samochody z automatyczną skrzynią biegów cieszą się stale rosnąca popularnością wśród kierowców na całym świecie. Pozwalają na wygodne podróżowanie, minimalizując konieczność zmiany przełożeń i używania sprzęgła – szczególnie istotną w miejskich korkach. Wielu użytkowników automatu nie wyobraża sobie powrotu do manualnej skrzyni biegów. Jak zatem prawidłowo jeździć samochodem z automatyczną skrzynią biegów?

Jak odczytywać symbole na przekładni automatycznej skrzyni biegów? W automatycznych skrzyniach biegów wyróżniamy cztery podstawowe tryby przełożeń. Każdy z nich umożliwia konkretną czynność – jazdę do przodu (D), do tyłu (R), parkowanie (P) oraz pozostawienie auta na luzie (N). Czym charakteryzują się poszczególne przełożenia?

D (drive) – tryb jazdy do przodu


Ustawiając przekładnię w pozycji D, umożliwiamy pojazdowi toczenie się do przodu. W tym przełożeniu pojazd samoczynnie będzie zmieniał biegi na wyższe, dostosowując je do prędkości obrotowych silnika i operowania przez kierowcę pedałem gazu. Chęć gwałtownego przyspieszenia w trakcie jazdy wywoła także tzw. kickdown, czyli redukcję biegu, dodającą samochodowi dynamiki w czasie wyprzedzania.

R (reverse) – tryb jazdy do tyłu


Pozycja przekładni ustawiona na literę R umożliwia cofanie samochodem. Należy uruchamiać ją jedynie na postoju z wciśniętym hamulcem.

P (parking) – parkowanie


W momencie, gdy chcemy pozostawić pojazd na parkingu, należy ustawić przekładnię w pozycji P. Dochodzi wtedy do zablokowania kół napędowych pojazdu, co uniemożliwia jego niekontrolowane przemieszczenie się.

N (neutral) – bieg jałowy


Przy włączonym biegu jałowym silnik nie napędza kół, a jednocześnie nie są one zablokowane – stąd istnieje ryzyko samoczynnego stoczenia się pojazdu, stojącego nawet na niewielkim wzniesieniu. Bieg ten należy używać jedynie w sytuacjach awaryjnych.

Jak jeździć samochodem z automatyczną skrzynią biegów?


W większości samochodów z automatyczną skrzynią biegów włączenie silnika jest możliwe jedynie w chwili, gdy przekładnia znajduje się w położeniu P lub N. Zmieniając biegi należy każdorazowo trzymać wciśnięty pedał hamulca – zapobiegnie to niekontrolowanemu ruszeniu pojazdu. Dodatkowo w momencie zmiany przełożenia należy zadbać, by silnik pracował na niskich obrotach.

W trakcie jazdy do przodu bezwzględnie nie wolno wrzucać biegu wstecznego oraz trybu parking – jest to możliwe dopiero po całkowitym zatrzymaniu się pojazdu. Włączenie trybu P lub R w czasie jazdy grozi gwałtownym zahamowaniem samochodu i zniszczeniem skrzyni biegów. Niewskazane jest także ustawianie przekładni w pozycję N w czasie postoju na światłach – dla automatu znacznie korzystniejsze jest chwilowe zatrzymywanie pojazdu za pomocą hamulca. Zmiana pomiędzy trybami D i R w czasie toczenia się auta skraca trwałość skrzyni biegów.

Ponadto w trakcie jazdy warto stosować się do podstawowych zasad:
Nie wolno jednocześnie wciskać pedału gazu i hamulca.
W trakcie jazdy do przodu nie ustawiamy przekładni w pozycji N, R ani P.
Położenia P używamy jedynie w momencie dłuższego postoju – nigdy na światłach czy w wolno poruszającym się korku.
Trybu N używamy wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, takich jak pchanie czy holowanie pojazdu.
Starajmy się do minimum ograniczać zmianę przełożeń.
Zapłon gasimy dopiero po ustawieniu przekładni w pozycji P lub N.

Posiadając samochód z automatyczną skrzynią biegów, warto skrupulatnie przestrzegać podstawowych zasad jej eksploatacji. Regularne powielanie błędów i złe nawyki znacząco przyspieszają bowiem jej niszczenie, w krótkim czasie generując konieczność kosztownych napraw.

Tagi: parkowanie automatem, jak parkować automatem,

Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega