Jak jeździć automatem - autem z automatyczną skrzynią biegów?

Jak jeździć automatem - autem z automatyczną skrzynią biegów?

Samochody z automatyczną skrzynią biegów cieszą się stale rosnąca popularnością wśród kierowców na całym świecie. Pozwalają na wygodne podróżowanie, minimalizując konieczność zmiany przełożeń i używania sprzęgła – szczególnie istotną w miejskich korkach. Wielu użytkowników automatu nie wyobraża sobie powrotu do manualnej skrzyni biegów. Jak zatem prawidłowo jeździć samochodem z automatyczną skrzynią biegów?

Jak odczytywać symbole na przekładni automatycznej skrzyni biegów? W automatycznych skrzyniach biegów wyróżniamy cztery podstawowe tryby przełożeń. Każdy z nich umożliwia konkretną czynność – jazdę do przodu (D), do tyłu (R), parkowanie (P) oraz pozostawienie auta na luzie (N). Czym charakteryzują się poszczególne przełożenia?

D (drive) – tryb jazdy do przodu


Ustawiając przekładnię w pozycji D, umożliwiamy pojazdowi toczenie się do przodu. W tym przełożeniu pojazd samoczynnie będzie zmieniał biegi na wyższe, dostosowując je do prędkości obrotowych silnika i operowania przez kierowcę pedałem gazu. Chęć gwałtownego przyspieszenia w trakcie jazdy wywoła także tzw. kickdown, czyli redukcję biegu, dodającą samochodowi dynamiki w czasie wyprzedzania.

R (reverse) – tryb jazdy do tyłu


Pozycja przekładni ustawiona na literę R umożliwia cofanie samochodem. Należy uruchamiać ją jedynie na postoju z wciśniętym hamulcem.

P (parking) – parkowanie


W momencie, gdy chcemy pozostawić pojazd na parkingu, należy ustawić przekładnię w pozycji P. Dochodzi wtedy do zablokowania kół napędowych pojazdu, co uniemożliwia jego niekontrolowane przemieszczenie się.

N (neutral) – bieg jałowy


Przy włączonym biegu jałowym silnik nie napędza kół, a jednocześnie nie są one zablokowane – stąd istnieje ryzyko samoczynnego stoczenia się pojazdu, stojącego nawet na niewielkim wzniesieniu. Bieg ten należy używać jedynie w sytuacjach awaryjnych.

Jak jeździć samochodem z automatyczną skrzynią biegów?


W większości samochodów z automatyczną skrzynią biegów włączenie silnika jest możliwe jedynie w chwili, gdy przekładnia znajduje się w położeniu P lub N. Zmieniając biegi należy każdorazowo trzymać wciśnięty pedał hamulca – zapobiegnie to niekontrolowanemu ruszeniu pojazdu. Dodatkowo w momencie zmiany przełożenia należy zadbać, by silnik pracował na niskich obrotach.

W trakcie jazdy do przodu bezwzględnie nie wolno wrzucać biegu wstecznego oraz trybu parking – jest to możliwe dopiero po całkowitym zatrzymaniu się pojazdu. Włączenie trybu P lub R w czasie jazdy grozi gwałtownym zahamowaniem samochodu i zniszczeniem skrzyni biegów. Niewskazane jest także ustawianie przekładni w pozycję N w czasie postoju na światłach – dla automatu znacznie korzystniejsze jest chwilowe zatrzymywanie pojazdu za pomocą hamulca. Zmiana pomiędzy trybami D i R w czasie toczenia się auta skraca trwałość skrzyni biegów.

Ponadto w trakcie jazdy warto stosować się do podstawowych zasad:
Nie wolno jednocześnie wciskać pedału gazu i hamulca.
W trakcie jazdy do przodu nie ustawiamy przekładni w pozycji N, R ani P.
Położenia P używamy jedynie w momencie dłuższego postoju – nigdy na światłach czy w wolno poruszającym się korku.
Trybu N używamy wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, takich jak pchanie czy holowanie pojazdu.
Starajmy się do minimum ograniczać zmianę przełożeń.
Zapłon gasimy dopiero po ustawieniu przekładni w pozycji P lub N.

Posiadając samochód z automatyczną skrzynią biegów, warto skrupulatnie przestrzegać podstawowych zasad jej eksploatacji. Regularne powielanie błędów i złe nawyki znacząco przyspieszają bowiem jej niszczenie, w krótkim czasie generując konieczność kosztownych napraw.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty