Numer karty pojazdu - czym jest karta pojazdu 2019/2020

Numer karty pojazdu - czym jest karta pojazdu 2019/2020

Karta pojazdu to bardzo ważny dokument, który jest przypisany na stałe do każdego pojazdu mechanicznego. Dzięki niemu możemy między innymi prześledzić historię samochodu, a także sprawdzić dokonywane zmiany. Co dokładnie zawiera ten dokument i czy będzie jeszcze potrzebny w 2019 roku?

Czym jest karta pojazdu?
Mianem karty pojazdu określamy dokument urzędowy, który jest na stałe powiązany z danym pojazdem. Oznacza to, że nawet jeśli zmieni się właściciel danego samochodu, karta zostanie zachowana. Dzięki karcie pojazdu, mamy możliwość poznania szczegółowej historii samochodu. Znajdziemy na niej dane dotyczące dotychczasowych właścicieli, a także informacje o zmianach dokonywanych w aucie. Z racji danych, jakie zawiera karta pojazdu, często wykorzystuje się ją podczas dokonywania zakupu. Dzięki niej możemy sprawdzić, czy sprzedawca nie ukrywa jakichś informacji.

Karta pojazdu to mała książeczka w bordowej okładce, przypominająca nieco paszport. Wydawana jest przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Ze względu na liczne zabezpieczenia, wykonanie podróbki karty jest bardzo utrudnione. Należy również pamiętać, że każda karta pojazdu posiada swój indywidualny numer. Na karcie pojazdu znajdują się dane identyfikacyjne. W ich skład wchodzi między innymi:
numer VIN,
marka,
typ pojazdu,
model pojazdu,
numer silnika, jego pojemność i moc,
dopuszczalna masa całkowita pojazdu,
rok produkcji.

Poza danymi identyfikacyjnymi znajdziemy tam także parametry techniczne. Będziemy mogli sprawdzić np. kiedy wymieniano silnik lub demontowano instalację LPG. Na karcie pojazdu znajdują się również dane dotyczące właściciela - zarówno obecnego, jak i wcześniejszych. Dane właścicieli zawierają między innymi PESEL, adres, a także imię i nazwisko.

Co robić w przypadku utraty karty pojazdu?
Karta pojazdu wydawana jest przez producenta lub importera. Jednak może się zdarzyć, że mimo wydania, karta zostanie zgubiona. Co wtedy? Oczywiście konieczne będzie wyrobienie nowej karty pojazdu. Czynności tej można dokonać w wydziale komunikacji danego miasta. Poza pisemnym oświadczeniem o utracie karty, potrzebny będzie dowód rejestracyjny i ubezpieczenie samochodu. Wydanie duplikatu karty kosztuje 75 złotych.

Karta pojazdu w 2019 roku - czy będzie jeszcze potrzebna?
Od jakiegoś czasu historia pojazdu jest dostępna w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, co oznacza, że wkrótce może nie być już potrzebna. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku dowodu rejestracyjnego, którego dane również znajdziemy w CEPiK. Jednak aby uzyskać informacje o danym pojeździe, trzeba podać poprawny numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji. Dopiero wtedy system udostępni nam szczegółowe informacje. To komplikuje nieco sytuację, ponieważ kierowca nie będzie miał możliwość darmowego sprawdzenia danych samochodu. Konieczne będzie skorzystanie z płatnych raportów. Jednak jak na razie posiadanie karty pojazdu jest wciąż obowiązkowe. Bez niej nie będziemy mogli przeprowadzić żadnych czynności związanych z samochodem.

Tagi: numer karty pojazdu, nr karty pojazdu, numer karty pojazdu gdzie jest, gdzie jest numer karty pojazdu, seria i numer karty pojazdu, nr karty pojazdu gdzie jest, jak sprawdzić numer karty pojazdu, numer karty pojazdu (seria + numer),

Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega