Numer karty pojazdu - czym jest karta pojazdu 2019/2020

Numer karty pojazdu - czym jest karta pojazdu 2019/2020

Karta pojazdu to bardzo ważny dokument, który jest przypisany na stałe do każdego pojazdu mechanicznego. Dzięki niemu możemy między innymi prześledzić historię samochodu, a także sprawdzić dokonywane zmiany. Co dokładnie zawiera ten dokument i czy będzie jeszcze potrzebny w 2019 roku?

Czym jest karta pojazdu?
Mianem karty pojazdu określamy dokument urzędowy, który jest na stałe powiązany z danym pojazdem. Oznacza to, że nawet jeśli zmieni się właściciel danego samochodu, karta zostanie zachowana. Dzięki karcie pojazdu, mamy możliwość poznania szczegółowej historii samochodu. Znajdziemy na niej dane dotyczące dotychczasowych właścicieli, a także informacje o zmianach dokonywanych w aucie. Z racji danych, jakie zawiera karta pojazdu, często wykorzystuje się ją podczas dokonywania zakupu. Dzięki niej możemy sprawdzić, czy sprzedawca nie ukrywa jakichś informacji.

Karta pojazdu to mała książeczka w bordowej okładce, przypominająca nieco paszport. Wydawana jest przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Ze względu na liczne zabezpieczenia, wykonanie podróbki karty jest bardzo utrudnione. Należy również pamiętać, że każda karta pojazdu posiada swój indywidualny numer. Na karcie pojazdu znajdują się dane identyfikacyjne. W ich skład wchodzi między innymi:
numer VIN,
marka,
typ pojazdu,
model pojazdu,
numer silnika, jego pojemność i moc,
dopuszczalna masa całkowita pojazdu,
rok produkcji.

Poza danymi identyfikacyjnymi znajdziemy tam także parametry techniczne. Będziemy mogli sprawdzić np. kiedy wymieniano silnik lub demontowano instalację LPG. Na karcie pojazdu znajdują się również dane dotyczące właściciela - zarówno obecnego, jak i wcześniejszych. Dane właścicieli zawierają między innymi PESEL, adres, a także imię i nazwisko.

Co robić w przypadku utraty karty pojazdu?
Karta pojazdu wydawana jest przez producenta lub importera. Jednak może się zdarzyć, że mimo wydania, karta zostanie zgubiona. Co wtedy? Oczywiście konieczne będzie wyrobienie nowej karty pojazdu. Czynności tej można dokonać w wydziale komunikacji danego miasta. Poza pisemnym oświadczeniem o utracie karty, potrzebny będzie dowód rejestracyjny i ubezpieczenie samochodu. Wydanie duplikatu karty kosztuje 75 złotych.

Karta pojazdu w 2019 roku - czy będzie jeszcze potrzebna?
Od jakiegoś czasu historia pojazdu jest dostępna w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, co oznacza, że wkrótce może nie być już potrzebna. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku dowodu rejestracyjnego, którego dane również znajdziemy w CEPiK. Jednak aby uzyskać informacje o danym pojeździe, trzeba podać poprawny numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji. Dopiero wtedy system udostępni nam szczegółowe informacje. To komplikuje nieco sytuację, ponieważ kierowca nie będzie miał możliwość darmowego sprawdzenia danych samochodu. Konieczne będzie skorzystanie z płatnych raportów. Jednak jak na razie posiadanie karty pojazdu jest wciąż obowiązkowe. Bez niej nie będziemy mogli przeprowadzić żadnych czynności związanych z samochodem.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty