Powietrzne taxi – czy to już codzienność?

Powietrzne taxi – czy to już codzienność?

Znaczna intensyfikacja codziennego życia, która dokonała się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat na terenie Polski oraz całej Europy, połączona z rozwojem środków przemieszczania się oraz komunikowania na odległość, zmusiła sporą grupę ludzi do wykonywania swoich obowiązków pracowniczych lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej w ciągłych rozjazdach.

Wielu przedsiębiorców w celu finalizacji rozmów prowadzonych z kontrahentami z innych części kraju lub świata przemierza w skali roku dziesiątki i setki tysięcy kilometrów, starając się rozwinąć w największym możliwym stopniu prowadzoną działalność oraz uzyskać możliwie najwyższe dochody. Nie może więc dziwić, że osoby te poszukują środków i możliwości do szybszego przemieszczania się z miejsca na miejsce, chcąc zaoszczędzić czas, który poświęcić mogłyby na przykład rodzinie lub bliskim. Stąd też coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług podmiotów oferujących usługi powietrznego taxi – czarterujących śmigłowe i helikoptery (a także innego rodzaju statki powietrzne) na cele jednorazowego przewozu lotniczego lub organizujących podróże w dwie strony dla swoich klientów. Dzięki temu możliwe jest szybkie i bezproblemowe dotarcie z jednego miejsca na drugie, przy pominięciu korków oraz innych niedogodności i niebezpieczeństw związanych z poruszaniem się samochodami po drogach publicznych. Skorzystanie z tego rodzaju usług wykonywanych przy użyciu śmigłowca lub helikoptera daje też ten komfort, że nie jest konieczne wykonanie przewozu w miejsce oznaczone jako lotnisko, a możliwe jest dostarczenie pasażerów na przystosowane do tego lądowisko, których liczba w skali kraju znacznie przekracza liczbę lotnisk dla samolotów i awionetek pasażerskich.

Z usług określanych zbiorczo jako powietrzne taxi coraz częściej zaczynają też korzystać zwykłe osoby, niekoniecznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej. To, co jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się przesadnym luksusem i wiązało się – w przekonaniu większej części społeczeństwa – kosztami finansowymi, na które nie może sobie pozwolić przeciętna rodzina. Obserwowana w ostatnich latach popularyzacja tej formy przemieszczania sprawiła jednak, że z jednej strony – maleć zaczęły koszty organizacji przelotu śmigłowcem w ramach powietrznego taxi, z drugiej natomiast – zmieniać zaczęły się preferencje ludzi, którzy nie patrzą na tego rodzaju usługi jak na czystą fanaberię. Przeloty śmigłowcem i helikopterem coraz częściej wybierane są zresztą także jako forma rozrywki i spędzania wolnego czasu. Zaczyna się dostrzegać plusy i zalety takiego sposobu przemieszczania się, który poza walorami związanymi z czasem podróży oraz jej komfortem (brak konieczności stania w korkach itp.), pozwala też cieszyć się ciekawymi widokami oraz spoglądania na mijane tereny z zupełnie innej, nieznanej dotąd perspektywy. Nie może więc dziwić, że eksperci i analitycy rynkowi wymieniają sektor powietrznych taxi jako dziedzinę, która w najbliższym czasie cieszyć się będzie coraz to większą popularnością.