Umweltzone, strefa ekologiczna Berlin - dokładna mapa, gdzie kupić naklejkę

Umweltzone, strefa ekologiczna Berlin - dokładna mapa, gdzie kupić naklejkę

Jeśli wybieracie się do stolicy naszych zachodnich sąsiadów powinniście być przygotowani na to, że nie możecie wjechać autem do centrum jeśli nie posiadacie specjalnej naklejki na samochód. W zależności od tego czy nasze auto spełnia wymogi odnośnie emisji spalin czy nie - możemy się stać posiadaczami takiej naklejki i wjechać do centrum Berlina. Dziś przedstawimy wam praktyczne informacje na temat samej strefy, jej mapę oraz skąd wziąć naklejkę na szybę.

Umweltzone, strefa ekologiczna w Berlinie
Obowiązek posiadania oznaczenia na pojeździe powstał w roku 2008. Przez pierwsze kilka lat strefa funkcjonowała w sposób przejściowy, tzn. na jej teren mogły wjechać auta spełniające gorsze kryteria. Jednak od roku 2015 nie ma już możliwości aby wjechać do centrum miasta bez naklejki lub też z naklejką innego koloru. Tylko i wyłącznie posiadacze aut spełniających normy Euro 4 mogą legalnie wjechać do centrum Berlina. Jeśli poruszamy się autem bez naklejki lub takim, który nie spełnia tych norm musimy się liczyć z tym, że możemy otrzymać mandat w wysokości 40 euro - dlatego nie zalecamy wjazdu do centrum Berlina bez zielonej naklejki.

Skąd wziąć naklejkę na samochód
Jeśli już podjęliście decyzję o wyjeździe do Berlina musicie się zaopatrzyć w naklejkę na szybę. Można je nabyć na stacjach Dekra oraz TUV, a także w niektórych warsztatach samochodowych. Koszt takiej naklejki to zaledwie 5 euro - więc nie jest to duża kwota. Do zakupu potrzebować będziemy dowodu rejestracyjnego oraz ważnych badań technicznych. Należy liczyć się z tym, że na podstawie tych danych zostanie zweryfikowane czy nasz samochód spełnia normy Euro 4. Najlepszą i najwygodniejszą opcją będzie jednak zamówienie naklejki przez Internet. Wystarczy skorzystać ze strony organizacji Dekra , wypełnić formularz, załączyć skan dowodu rejestracyjnego i po kilku dniach pocztą otrzymamy naklejkę. Koszt takiej usługi to około 80zł.

Dokłada, interaktywna mapa Umweltzone Google Maps
To jednak, co najbardziej nam się przyda jeśli nie mamy naklejki to dokładna mapa Berlina, z naniesioną linią wyznaczającą Strefę Ekologiczną. Oczywiście jak tylko będziemy na miejscu w Berlinie to wszystkie ulice są oznakowane specjalnymi znakami pionowymi informującymi o tym, że wjeżdża się do strefy, jednak dobrze zaplanować swoją podróż już wcześniej.Przed wyjazdem do Berlina radzimy aby dobrze zapoznać się z tą mapą tak aby uniknąć ewentualnych problemów wynikających z braku naklejki uprawniającej do wjazdu do Strefy.