Auto na abonament - alternatywa dla leasingu

Auto na abonament - alternatywa dla leasingu

Istnieje wiele form finansowania nowych samochodów. Dla jednych najlepszym rozwiązaniem będzie zakup, dla innych leasing, a jeszcze dla innych auto na abonament. Niektórzy (np. posiadający firmę) wybierają opcję leasingu i jest to dla nich bardzo dobre rozwiązanie, jednak trzeba pamiętać, że możemy zdecydować się na samochody dostępne w ofercie aut na abonament. Co to jest, dla kogo i na czym polega? O tym dowiesz się z tego poradnika!

Wynajem długoterminowy (auto na abonament) - co to jest

Dla niektórych osób pod pojęciem abonamentu zapewne kryją się oferty leasingowe, które kończą się wysoką kwotą wykupu za samochód, bądź kredyt, który kończy się wysoką ratą. Oferty aut na abonament zazwyczaj przygotowywane są w ramach współpracy pomiędzy firmami leasingowymi, a sieciami dealerskimi danej marki.

Ideą rozwiązania auta na abonament jest to, że klient, zamiast kupować nowy pojazd na własność za gotówkę, za kredyt, czy w formie leasingu, po prostu płaci leasingodawcy miesięczną ratę, nazywaną abonamentem. Jest to koszt związany z użytkowaniem danego pojazdu. Co za tym idzie, nie spłaca się wartości samochodu i na koniec nie stajemy się jego właścicielem tak, jak w przypadku kredytu czy klasycznego leasingu. Jest to zasada analogiczna do wynajmu długoterminowego pojazdów.

Dealerzy i finansujący mają cel w tym taki, iż po upływie 2-4 lat użytkowania pojazdu i płacenia abonamentu przez klienta zwróci on pojazd i weźmie kolejny, nowy. Łatwo się domyślić, że zapewnia to ciągły ruch w interesie.

Auta na abonament tym bardziej cieszą się popularnością, gdyż w cenie miesięcznego abonamentu zawarte jest kilka dodatkowych kosztów, jakie musielibyśmy ponieść dodatkowo w przypadku posiadania samochodu na własność, czy w leasingu. W te koszta wliczają się:

  • ubezpieczenie OC, AC,
  • wymiana opon na nowe,
  • koszty pełnego serwisu przez cały okres użytkowania pojazdu.


Przed wynajęciem auta na abonament pamiętaj, że ma on różne odmiany, w tym korzyści np. samochód zastępczy

Istnieje wiele ofert tego typu. Na rynku można znaleźć dealerów, którzy oferują wynajem auta na okres nawet do 4 lat. Istnieją również rozwiązania, w których pojazd użytkowany jest zaledwie do jednego roku, co nazywa się wynajmem średnioterminowym, zamiast długoterminowym.

Im więcej wariantów wynajmu, tym więcej dodatków, które obejmują dane oferty. Konkretnie na dodatki, o których mowa, składają się:

  • obsługa serwisowa,
  • przeglądy,
  • wymiana opon (również dotyczy wymiany sezonowej),
  • likwidacja szkód,
  • ubezpieczenie i assistance,
  • dostęp do samochodów zastępczych,
  • możliwość korzystania z kart paliwowych.



Istnieją również umowy wynajmu długoterminowego, które po zakończeniu dają klientowi możliwość dowolności postępowania. Chodzi tutaj o to, że samochód można oddać do dealera lub wykupić go za kwotę rynkową i stać się jego właścicielem.

Zalety i wady

Tak jak wszystkie formy finansowania, tak samo omawiana posiada swoje zalety i wady, o których przeczytasz poniżej.

Zalety

  • brak kłopotu powiązanego z odsprzedażą auta po zakończeniu umowy,
  • stały dostęp do nowych modeli samochodów. Decydując się po 2-4 latach na wymianę auta, zawsze możemy wybrać nowy model auta, który będzie na gwarancji,
  • niższa rata niż w przypadku klasycznego kredytu czy leasingu. Jest to spowodowane tym, że klient nie spłaca rzeczywistej wartości samochodu, tylko płaci za jego użytkowanie (plus oprocentowanie, czyli marża finansującego),
  • brak wpłaty wstępnej, którą musi ponieść klient. Klient nie musi wnosić zazwyczaj żadnej opłaty wstępnej np. jak w przypadku klasycznego leasingu,
  • możliwość korzystania z  dodatkowych usług, które oferuje dealer, bądź finansujący. Konkretnie chodzi o to, że w abonamencie zawarty jest koszt serwisu, ubezpieczenia, czy wymiany opon itp.



Wady

  • Limit kilometrów. W umowie sporządzonej dla wynajmującego zawsze znajduje się limit kilometrów, jaki auto może pokonywać rocznie. Często przekroczenie go wiąże się z dopłatami do abonamentu. Na podstawie limitu kilometrów oblicza się również wysokość raty abonamentu,

  • Nie jest się właścicielem pojazdu. Dla jednych to szczegół, dla innych kwestia kluczowa. Klient oczywiście może zostać właścicielem pojazdu, lecz aby tak się stało, po zakończeniu umowy musi go wykupić za określoną wartość rynkową.

  • Wąski zakres oferty. Niektóre oferty aut na abonament są nieco ograniczone i dotyczą np. tylko niektórych modeli aut danej marki, bądź wersji wyposażenia, czy wersji silnikowych. Czasami narzucone mogą być również dodatkowe usługi, które nie koniecznie każdemu mogą być potrzebne (dodatkowe ubezpieczenia itp.).

  • Dbanie o stan techniczny auta. Jeżeli chcemy po zakończeniu umowy oddać auto z powrotem do dealera, trzeba liczyć się z tym, że musimy bardzo o nie dbać przez cały okres użytkowania. Wszelkie uszkodzenia auta, bądź awarie, które będą miały miejsce podczas zdawania pojazdu, będą skutkowały obciążeniem wynajmującego dodatkowymi kosztami związanymi z ich usunięciem, gdyż obniżają one wartość rynkową pojazdu.
 

Wybierasz samochód na abonament? Pamiętaj, aby o nie dbać

Tak jak wspomniane jest powyżej, trzeba bardzo dbać o stan techniczny auta. W przeciwnym razie można ponieść dość spore koszty związane z zaistniałymi usterkami. Czasami finansujący są bardzo skrupulatni i "uczuleni" na temat usterek pojazdu i nawet za najdrobniejsze potrafią obciążyć dodatkowymi kosztami wynajmującego.

Warto sprawdzić zatem w umowie przed jej podpisaniem, jakie zużycie pojazdu jest uważane dla finansującego jako ponadnormatywne.

Dla kogo nadaje się auto na abonament

Zdecydowanie jest to oferta skierowana do osób, które chciałyby mieć nowy wymarzony samochód w zamian za niską ratę. Jednak trzeba pamiętać i mieć na uwadze, że miesięczna rata to nie wszystko i warto pamiętać też o kosztach dodatkowych takich jak, chociażby paliwo.

Podsumowanie

Można rzec, że auto na abonament będzie korzystnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wygodę, nowy samochód, pełną opiekę serwisową, możliwość wykupu samochodu itp. Oczywiście wszystko za odpowiednie pieniądze, które trzeba zapłacić za wyżej wymienione udogodnienia. Wychodzi na to, że decydując się na abonament samochodowy wszystko mamy podsunięte pod nos i nic nas nie musi martwić poza miesięczną ratą, oraz musimy zwrócić uwagę na użytkowanie samochodu w taki sposób, aby zachować go w jak najlepszym stanie.

Czy auto na abonament jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż w przypadku samochodu zakupionego w klasycznym kredycie bądź leasingu? Co prawda, do wyboru mamy również samochody poleasingowe, czy klasyczne używane. Na to pytanie jednak najlepiej odpowiedzieć sobie samemu, wziąć kalkulator w dłoń i po prostu policzyć. Czy uważasz zatem, że oferta auta na abonament jest dla Ciebie?