Co wpływa na wysokość raty w leasingu konsumenckim?

Co wpływa na wysokość raty w leasingu konsumenckim?

Zamiast kredytu samochodowego rozważasz leasing konsumencki? Taka forma finansowania może okazać się bardziej opłacalna – także w kontekście wysokości raty. Sprawdź, co wpływa na kwotę miesięcznego zobowiązania w leasingu. Leasing konsumencki nie jest tak popularny jak kredyt samochodowy. A szkoda, ponieważ okazuje się być ciekawą alternatywą dla klasycznego finansowania – szczególnie dla osób, które nie przywiązują się do pojazdów. Dlaczego? Po zakończeniu umowy wcale nie trzeba zatrzymywać samochodu – można oddać go i wymienić auto na nowe, bez konieczności angażowania dodatkowych środków własnych.

Leasing konsumencki a wysokość raty – od czego zależy?

Wysokość raty w leasingu konsumenckim zależy od wielu czynników. W dużej mierze ma to związek z ceną finansowanego pojazdu, ale koszt auta to nie wszystko.

Wartość samochodu

Wartość fakturowa samochodu wpływa bezpośrednio na wysokość raty. Miesięczne zobowiązanie jest bowiem proporcjonalne do ceny pojazdu. Zależność ta jest więc oczywista – im droższe auto zamierzasz wziąć w leasing, tym wyższej raty musisz się spodziewać.

Opłata wstępna

Opłata wstępna (tzw. czynsz inicjalny) w leasingu jest odpowiednikiem wkładu własnego w kredycie samochodowym. Trzeba ją wnieść w momencie podpisywania umowy, ponieważ traktowana jest jako zabezpieczenie firmy leasingowej. Stanowi procentową wartość pojazdu, np. 10% ceny na fakturze.

Im wyższa opłata wstępna, tym niższa może być miesięczna rata. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze wniesienie wysokiego czynszu inicjalnego będzie opłacalne. Trzeba więc dokładnie zastanowić się, jaka jego wysokość jest optymalna – z uwzględnieniem innych czynników wpływających na kwotę miesięcznego zobowiązania.

Czas trwania umowy leasingowej

Czas trwania umowy leasingowej, podobnie jak w przypadku kredytu samochodowego, także ma wpływ na wysokość miesięcznej raty. Jak przedstawia się taka zależność?

Im dłuższy okres finansowania, tym niższego zobowiązania możesz się spodziewać. Zanim jednak zdecydujesz się na wydłużenie czasu spłaty sprawdź, czy taka „operacja” faktycznie jest opłacalna. Być może okaże się, że różnica w wysokości raty wcale nie jest tak znaczna jak ci się wydaje.

Limit kilometrów

Limit kilometrów w leasingu konsumenckim to nic innego jak dozwolony przebieg do wykorzystania w ramach umowy. Im wyższy limit, tym wyższej miesięcznej raty należy się spodziewać.

W przypadku Leasingu Konsumenckiego KINTO One z oferty Toyota Leasing możesz wybrać opcję limitu kilometrów nawet do 195 tys.

Dodatkowe usługi

Elastyczność leasingu konsumenckiego sprawia, że oferta wcale nie musi ograniczać się do użytkowania pojazdu. Możesz zdecydować się na ofertę uwzględniającą usługi dodatkowe, np. serwis. To jednak spowoduje wzrost miesięcznej raty. O ile? Wszystko zależy od tego, co wejdzie w zakres. Im bogatszy pakiet usług serwisowych, tym wyższej opłaty musisz się spodziewać. W zamian jednak zyskujesz „święty spokój” i poczucie bezpieczeństwa, że – w razie jakichkolwiek problemów – nie zaskoczy cię żaden dodatkowy wydatek.

Dlaczego warto zdecydować się na leasing konsumencki?

Leasing konsumencki to forma finansowania, którą warto rozważyć. Przynosi wiele korzyści, stanowiąc tym samym świetną alternatywę dla kredytu samochodowego. Przemawia za nim wiele argumentów.

Elastyczność finansowania

Leasing konsumencki jest bardzo elastyczny – możesz modyfikować wartość opłaty wstępnej oraz wykupu, a także czas trwania umowy. Dzięki temu uda ci się uzyskać optymalną wysokość miesięcznej raty – tak, aby finansowanie było dopasowane do twojej sytuacji materialnej.

Wygoda użytkowania

Na korzyść tej formy finansowania przemawia wygoda. Płacąc jedną miesięczną ratę, możesz korzystać z pojazdu i – w razie potrzeby – serwisować.

Przewidywalność kosztów

Dzięki temu, że opłaty związane z finansowaniem mogą być wliczone w ratę, nie zaskoczą cię żadne nieprzewidziane wydatki.

Swoboda finansowania

Nie musisz przeznaczać wszystkich swoich oszczędności na zakup auta. Możesz użytkować pojazd w zamian za dopasowane do sytuacji materialnej miesięczne raty.

Użytkowanie pojazdu będącego na gwarancji producenta

Możesz cały czas jeździć autem będącym na gwarancji producenta. Jak to możliwe? Wystarczy, że po 3-4 latach wymienisz pojazd na nowy w ramach kolejnego leasingu konsumenckiego. W przypadku KINTO One zrobisz to bez angażowania środków własnych.

Leasing konsumencki to ciekawa opcja finansowania – szczególnie jeśli zależy ci na wysokości raty dopasowanej do twojego domowego budżetu. Poprzez „modelowanie” poszczególnymi czynnikami, możesz ustalić optymalną jej kwotę. Tak, aby nie była nadmiernym obciążeniem dla twoich finansów. W zamian będziesz korzystać z fabrycznie nowego pojazdu będącego na gwarancji.