Co zrobić z uszkodzonym katalizatorem samochodowym?

Co zrobić z uszkodzonym katalizatorem samochodowym?

Zlokalizowany w układzie wydechowym samochodów między tłumikiem a kolektorem katalizator odpowiada za oczyszczanie spalin ze szkodliwych związków chemicznych, tak aby spełniały one restrykcyjne normy. Jego żywotność to natomiast około 150 tysięcy kilometrów, po pokonaniu autem takiej trasy wymagają one więc wymiany. Co w takim przypadku zrobić więc z uszkodzonym katalizatorem?

Jakie są objawy zapchanego katalizatora i dlaczego nie należy ich bagatelizować?

Katalizatory montowane w pojazdach, choć są niewielkie, mają bardzo duże znaczenie dla prawidłowego działania samochodów oraz ich ekologii. Jak każdą część eksploatacyjna ulegają one jednak zużyciu wraz z czasem. Do objawów sugerujących zużycie katalizatora zaliczyć można natomiast:

  • gaśnięcie samochodu od razu po jego odpaleniu lub całkowity brak możliwości jego odpalenia, 
  • spadek mocy silnika,
  • nierównomierna praca silnika na biegu jałowym,
  • większe zużycie paliwa
  • zapalenie się kontrolki check engine na desce rozdzielczej pojazdu. 
W przypadku ich wystąpienia jedynym rozwiązaniem jest więc wymiana katalizatora na nowy. Dalsze poruszanie samochodem może bowiem nie tylko negatywnie wpływać na stan techniczny innych części pojazdu, ale także generować zagrożenia na drodze, wynikające ze spadku mocy silnika.

Na wymianie katalizatora można zarobić

Wymiana katalizatora to w zależności od modelu koszt rzędu od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Nie wiele osób wie jednak, że naprawa ta nie tylko generuje koszty, ale także daje szansę na zarobek. 

Katalizatory oczyszczają spaliny dzięki naniesionym w ich wnętrzu metalom szlachetnym, a to z kolei sprawia, że są one cenną częścią pojazdów, które z powodzeniem można sprzedać w skupie takim jak Schredder działającym w Dąbrowie Górniczej. Dlatego też dokonując jego wymiany, warto stary model odebrać od mechanika. 

Od czego zależy cena katalizatorów na skupach?

Jeśli zastanawiasz się, czy odebranie starego katalizatora od mechanika oraz wybranie się z nim do skupu jest, warte przysłowiowego zachodu powinieneś wiedzieć, że jego wartość może wynosić nawet do kilku tysięcy złotych

Cena jaką można uzyskać za uszkodzony, teoretycznie już do niczego nienadający się katalizator, zależy natomiast od jego numeru serii określającej zawartość naniesionych w nim metali szlachetnych, stanu technicznego samej części.

Podsumowując, uszkodzony katalizator najlepiej, zamiast zostawiać dla mechanika samodzielnie zawieźć do skupu katalizatorów. Może się bowiem okazać, że wartość starej części pozwoli pokryć koszty jej wymiany, a nawet zarobić.