Czy zawsze trzeba wzywać policję podczas kolizji?

Czy zawsze trzeba wzywać policję podczas kolizji?

Kolizja, nawet jeżeli jest niegroźna, z pewnością jest niezwykle stresującym dla wszystkich jej uczestników wydarzeniem. Jedną z decyzji, którą należy wówczas podjąć, jest ta dotycząca tego, czy wzywać na miejsce policję, czy też nie. W wielu przypadkach służby te nie muszą być zawiadamiane, ponieważ wystarczy jedynie spisać stosowne oświadczenie. W pewnych sytuacjach jednak obecność funkcjonariuszy jest niezbędna. Czy zawsze trzeba wzywać policję podczas kolizji? Podpowiadamy.

Kiedy trzeba wezwać policję w razie kolizji?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, w jakich sytuacjach zobligowany jest przepisami prawa do wezwania na miejsce kolizji policji. Obowiązek ten spoczywa na nas wówczas, gdy w wyniku takiego zdarzenia któryś z kierowców, pasażerów lub innych uczestników ruchu został ranny. Co więcej, obrażenia te nie muszą być poważne. Policja musi pojawić się na miejscu takiego zdarzenia nawet w sytuacji, kiedy zespół ratownictwa medycznego uzna, że możliwe jest zabezpieczenie rannego na miejscu i taka osoba nie musi trafiać do szpitala.


W takim przypadku funkcjonariusze sprawdzają trzeźwość prowadzących pojazdy, stan techniczny samochodów, a także wiele innych aspektów, na przykład czy auta mają aktualną polisę OC. Z tego powodu nie powinniśmy wyjeżdżać na drogi, jeżeli takowego ubezpieczenia nie posiadamy. Ceny obowiązkowej polisy u poszczególnych firm różnią się między sobą. Dlatego warto użyć narzędzia takiego jak kalkulator OC, dzięki któremu będziemy mogli nabyć to niezbędne ubezpieczenie w korzystnej cenie i spokojnie jeździć po ulicach.

Kiedy nie trzeba wzywać policji w razie kolizji?

Policji nie trzeba wzywać w przypadku stłuczki, a więc wtedy kiedy uszkodzone zostały wyłącznie pojazdy mechaniczne, a żaden z uczestników takiego zdarzenia nie doznał uszczerbku na zdrowiu. Dlatego w sytuacji, kiedy obie strony ustaliły, kto jest sprawcą takiego zdarzenia i osoba ta poczuwa się do winy, można spisać oświadczenie. Taki dokument będzie dla osoby poszkodowanej podstawą do otrzymania rekompensaty finansowej z OC sprawcy.


W sytuacji kiedy jednak żadna ze stron nie poczuwa się do odpowiedzialności, a więc trudno jest jednoznacznie określić sprawcę lub przyczynę kolizji bądź też sprawca nie chce przyznać się do winy, lub – co gorsza – jest nietrzeźwy lub zbiegł z miejsca zdarzenia, wówczas należy wezwać policję. Funkcjonariusze nie tylko ustalą, kto odpowiada za kolizję, ale również sporządzą protokół, który będzie stanowił ważny dokument podczas ubiegania się o rekompensatę finansową z OC sprawcy. Warto jednak wiedzieć, że przyjazd policji wiąże się również z pewnymi kosztami. Na sprawcę najprawdopodobniej zostanie nałożony mandat, a także punkty karne.
Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega