Etykiety na oponach zimowych i letnich - co oznaczają, jak czytać oznaczenia opon

Etykiety na oponach zimowych i letnich - co oznaczają, jak czytać oznaczenia opon

Zima w pełni. Pewnie większość z nas ma już za sobą wymianę opon z letnich na zimowe. Jeśli nie to pewnie szukacie teraz dobrej okazji na to aby zaoszczędzić na zakupie opon zimowych. Obecnie jest bardzo dobry czas na to aby je kupić gdyż wiele modeli jest mocno przecenionych i można je dostać w bardzo dobrej cenie. Na co zwrócić uwagę podczas kupna opon? Na pewno na opinie, cenę i markę. Aby jednak połapać się w szczegółach koniecznie musicie rozszyfrować etykiety na oponach. Co oznaczają i jak przeczytać zawarte tam informacje?

Skąd wzięły się etykiety na oponach?
Nie ma co ukrywać, etykiety na oponach pojawiły się zgodnie z unijnym prawem. Wymaga ono od producentów podawania pewnych informacji dotyczących opony. Pozwala to użytkownikom na porównaniu danych modeli pod kątem kilku znaczących cech opony. Dzięki znajdującym się na etykietach oznaczeniom można łatwo skategoryzować oponę i sprawdzić jej właściwości. Czy jest to dobre rozwiązanie i w pełni miarodajne? Nie do końca. Jednak daje ono pogląd na pewne elementy, które warto wziąć pod uwagę.

Jak czytać oznaczenia opon?
Poniżej prezentujemy przykładową etykietę opony. Znajdziemy na niej trzy informacje.

Pierwsza z nich wskazuje nam wydajność paliwową opony. Informacja ta pokazuje nam czy opona ma duże opory toczenia czy niskie. Jeśli w warunkach laboratoryjnych mielibyśmy testować dwa komplety opon to ta z klasą A wpłynie na znaczną oszczędność spalanego paliwa w porównaniu do opony z klasą G. Na etykiecie mamy siedmiostopniową skalę od A do G. A jest wynikiem najlepszym, G najgorszym. Druga informacja dotyczy drogi hamowania na mokrej nawierzchni. Tutaj podobnie jak w przypadku efektywności paliwowej litera A oznacza wynik najlepszy zaś litera G oznacza wynik najgorszy. Należy pamiętać, że to opony są w ciągłym kontakcie z drogą i to od nich w dużej mierze zależy nasza droga hamowania. To od opon zależy przyczepność naszego samochodu, która decyduje o naszym bezpieczeństwie. Ostatnią informacją z etykiety opony jest poziom hałasu jaki generuje opona przy prędkości 80 km/h. Im cichsza opona tym nasz komfort jazdy jest dużo lepszy i jedzie się nam przyjemniej, bez zbędnego buczenia i szumu.

Miarodajność oznaczeń opon
Należy pamiętać, że producenci podają tylko te 3 wartości na etykietach. Parametrów opisujących oponę jest znacznie więcej i należy się zastanowić co jeszcze możemy dowiedzieć się o oponie. Naszą radę jest aby przed zakupem zapoznać się z opiniami innych użytkowników oraz cechami danego producenta. Niech etykieta nie będzie jedynym czynnikiem decydujących o wyborze danej opony. Pamiętajmy, że nowe opony służą nam około 4-5 lat i należy wybrać oponę dopasowaną do naszego stylu jazdy i tego gdzie i jak dużo jeździmy. To natomiast będzie miało wpływ na ostateczną cenę opony.


Tagi: etykiety na oponach, oznaczenie opon zimowych, oznaczenia opon letnich, opony zimowe oznaczenia, oznaczenia opon zimowych i letnich, oznaczenia opon zimowych, jak czytać oznaczenia opon, oznaczenie opon letnich, opona zimowa oznaczenie, jak czytać opony, etykieta na oponach, opór toczenia opony oznaczenia, oznaczenie opony zimowej, opel insignia dane techniczne opony, naklejki na oponach,

Tagi

mapa europy wyznaczanie trasy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu 2017 kontrolki w samochodzie ile kosztuje przerejestrowanie samochodu 2017 auto do 10 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin automat jak jeździć grand tour online pl mapa europy audi q2 wymiary jaki akumulator do samochodu czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy 2017 bmw zabezpieczenie przed kradzieżą alfa giulia premiera bmw i8 opinie klasy mercedesa bramki na a2 akcyza ile wynosi ile kosztuje butla gazowa do samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejszy samochód 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku najlepszy pickup raport tuv 2017 pełna lista diesel zimą genewa targi motoryzacyjne 2017 astra g dane techniczne opony toyota chr dane techniczne wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt lakierowania auta audi dekoder vin aktualne informacje drogowe gdzie ciepło w lutym jaki kombivan wybrać umweltzone berlin gdzie kupić kamera do samochodu ranking folie car wrap bmw dane techniczne sposoby na senność za kierownicą bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty kolizja oświadczenie wzór co to jest tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą amatorskie focie niemcy winieta czechy winiety