Etykiety na oponach zimowych i letnich - co oznaczają, jak czytać oznaczenia opon

Etykiety na oponach zimowych i letnich - co oznaczają, jak czytać oznaczenia opon

Zima w pełni. Pewnie większość z nas ma już za sobą wymianę opon z letnich na zimowe. Jeśli nie to pewnie szukacie teraz dobrej okazji na to aby zaoszczędzić na zakupie opon zimowych. Obecnie jest bardzo dobry czas na to aby je kupić gdyż wiele modeli jest mocno przecenionych i można je dostać w bardzo dobrej cenie. Na co zwrócić uwagę podczas kupna opon? Na pewno na opinie, cenę i markę. Aby jednak połapać się w szczegółach koniecznie musicie rozszyfrować etykiety na oponach. Co oznaczają i jak przeczytać zawarte tam informacje?

Skąd wzięły się etykiety na oponach?
Nie ma co ukrywać, etykiety na oponach pojawiły się zgodnie z unijnym prawem. Wymaga ono od producentów podawania pewnych informacji dotyczących opony. Pozwala to użytkownikom na porównaniu danych modeli pod kątem kilku znaczących cech opony. Dzięki znajdującym się na etykietach oznaczeniom można łatwo skategoryzować oponę i sprawdzić jej właściwości. Czy jest to dobre rozwiązanie i w pełni miarodajne? Nie do końca. Jednak daje ono pogląd na pewne elementy, które warto wziąć pod uwagę.

Jak czytać oznaczenia opon?
Poniżej prezentujemy przykładową etykietę opony. Znajdziemy na niej trzy informacje.

Pierwsza z nich wskazuje nam wydajność paliwową opony. Informacja ta pokazuje nam czy opona ma duże opory toczenia czy niskie. Jeśli w warunkach laboratoryjnych mielibyśmy testować dwa komplety opon to ta z klasą A wpłynie na znaczną oszczędność spalanego paliwa w porównaniu do opony z klasą G. Na etykiecie mamy siedmiostopniową skalę od A do G. A jest wynikiem najlepszym, G najgorszym. Druga informacja dotyczy drogi hamowania na mokrej nawierzchni. Tutaj podobnie jak w przypadku efektywności paliwowej litera A oznacza wynik najlepszy zaś litera G oznacza wynik najgorszy. Należy pamiętać, że to opony są w ciągłym kontakcie z drogą i to od nich w dużej mierze zależy nasza droga hamowania. To od opon zależy przyczepność naszego samochodu, która decyduje o naszym bezpieczeństwie. Ostatnią informacją z etykiety opony jest poziom hałasu jaki generuje opona przy prędkości 80 km/h. Im cichsza opona tym nasz komfort jazdy jest dużo lepszy i jedzie się nam przyjemniej, bez zbędnego buczenia i szumu.

Miarodajność oznaczeń opon
Należy pamiętać, że producenci podają tylko te 3 wartości na etykietach. Parametrów opisujących oponę jest znacznie więcej i należy się zastanowić co jeszcze możemy dowiedzieć się o oponie. Naszą radę jest aby przed zakupem zapoznać się z opiniami innych użytkowników oraz cechami danego producenta. Niech etykieta nie będzie jedynym czynnikiem decydujących o wyborze danej opony. Pamiętajmy, że nowe opony służą nam około 4-5 lat i należy wybrać oponę dopasowaną do naszego stylu jazdy i tego gdzie i jak dużo jeździmy. To natomiast będzie miało wpływ na ostateczną cenę opony.


Tagi: jak czytać oznaczenia opon, jak czytać oznaczenia opon, jak czytać oznaczenia opon,

Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty