Etykiety na oponach zimowych i letnich - co oznaczają, jak czytać oznaczenia opon

Etykiety na oponach zimowych i letnich - co oznaczają, jak czytać oznaczenia opon

Zima w pełni. Pewnie większość z nas ma już za sobą wymianę opon z letnich na zimowe. Jeśli nie to pewnie szukacie teraz dobrej okazji na to aby zaoszczędzić na zakupie opon zimowych. Obecnie jest bardzo dobry czas na to aby je kupić gdyż wiele modeli jest mocno przecenionych i można je dostać w bardzo dobrej cenie. Na co zwrócić uwagę podczas kupna opon? Na pewno na opinie, cenę i markę. Aby jednak połapać się w szczegółach koniecznie musicie rozszyfrować etykiety na oponach. Co oznaczają i jak przeczytać zawarte tam informacje?

Skąd wzięły się etykiety na oponach?
Nie ma co ukrywać, etykiety na oponach pojawiły się zgodnie z unijnym prawem. Wymaga ono od producentów podawania pewnych informacji dotyczących opony. Pozwala to użytkownikom na porównaniu danych modeli pod kątem kilku znaczących cech opony. Dzięki znajdującym się na etykietach oznaczeniom można łatwo skategoryzować oponę i sprawdzić jej właściwości. Czy jest to dobre rozwiązanie i w pełni miarodajne? Nie do końca. Jednak daje ono pogląd na pewne elementy, które warto wziąć pod uwagę.

Jak czytać oznaczenia opon?
Poniżej prezentujemy przykładową etykietę opony. Znajdziemy na niej trzy informacje.

Pierwsza z nich wskazuje nam wydajność paliwową opony. Informacja ta pokazuje nam czy opona ma duże opory toczenia czy niskie. Jeśli w warunkach laboratoryjnych mielibyśmy testować dwa komplety opon to ta z klasą A wpłynie na znaczną oszczędność spalanego paliwa w porównaniu do opony z klasą G. Na etykiecie mamy siedmiostopniową skalę od A do G. A jest wynikiem najlepszym, G najgorszym. Druga informacja dotyczy drogi hamowania na mokrej nawierzchni. Tutaj podobnie jak w przypadku efektywności paliwowej litera A oznacza wynik najlepszy zaś litera G oznacza wynik najgorszy. Należy pamiętać, że to opony są w ciągłym kontakcie z drogą i to od nich w dużej mierze zależy nasza droga hamowania. To od opon zależy przyczepność naszego samochodu, która decyduje o naszym bezpieczeństwie. Ostatnią informacją z etykiety opony jest poziom hałasu jaki generuje opona przy prędkości 80 km/h. Im cichsza opona tym nasz komfort jazdy jest dużo lepszy i jedzie się nam przyjemniej, bez zbędnego buczenia i szumu.

Miarodajność oznaczeń opon
Należy pamiętać, że producenci podają tylko te 3 wartości na etykietach. Parametrów opisujących oponę jest znacznie więcej i należy się zastanowić co jeszcze możemy dowiedzieć się o oponie. Naszą radę jest aby przed zakupem zapoznać się z opiniami innych użytkowników oraz cechami danego producenta. Niech etykieta nie będzie jedynym czynnikiem decydujących o wyborze danej opony. Pamiętajmy, że nowe opony służą nam około 4-5 lat i należy wybrać oponę dopasowaną do naszego stylu jazdy i tego gdzie i jak dużo jeździmy. To natomiast będzie miało wpływ na ostateczną cenę opony.Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega