Etykiety na oponach zimowych i letnich - co oznaczają, jak czytać oznaczenia opon

Etykiety na oponach zimowych i letnich - co oznaczają, jak czytać oznaczenia opon

Zima w pełni. Pewnie większość z nas ma już za sobą wymianę opon z letnich na zimowe. Jeśli nie to pewnie szukacie teraz dobrej okazji na to aby zaoszczędzić na zakupie opon zimowych. Obecnie jest bardzo dobry czas na to aby je kupić gdyż wiele modeli jest mocno przecenionych i można je dostać w bardzo dobrej cenie. Na co zwrócić uwagę podczas kupna opon? Na pewno na opinie, cenę i markę. Aby jednak połapać się w szczegółach koniecznie musicie rozszyfrować etykiety na oponach. Co oznaczają i jak przeczytać zawarte tam informacje?

Skąd wzięły się etykiety na oponach?
Nie ma co ukrywać, etykiety na oponach pojawiły się zgodnie z unijnym prawem. Wymaga ono od producentów podawania pewnych informacji dotyczących opony. Pozwala to użytkownikom na porównaniu danych modeli pod kątem kilku znaczących cech opony. Dzięki znajdującym się na etykietach oznaczeniom można łatwo skategoryzować oponę i sprawdzić jej właściwości. Czy jest to dobre rozwiązanie i w pełni miarodajne? Nie do końca. Jednak daje ono pogląd na pewne elementy, które warto wziąć pod uwagę.

Jak czytać oznaczenia opon?
Poniżej prezentujemy przykładową etykietę opony. Znajdziemy na niej trzy informacje.

Pierwsza z nich wskazuje nam wydajność paliwową opony. Informacja ta pokazuje nam czy opona ma duże opory toczenia czy niskie. Jeśli w warunkach laboratoryjnych mielibyśmy testować dwa komplety opon to ta z klasą A wpłynie na znaczną oszczędność spalanego paliwa w porównaniu do opony z klasą G. Na etykiecie mamy siedmiostopniową skalę od A do G. A jest wynikiem najlepszym, G najgorszym. Druga informacja dotyczy drogi hamowania na mokrej nawierzchni. Tutaj podobnie jak w przypadku efektywności paliwowej litera A oznacza wynik najlepszy zaś litera G oznacza wynik najgorszy. Należy pamiętać, że to opony są w ciągłym kontakcie z drogą i to od nich w dużej mierze zależy nasza droga hamowania. To od opon zależy przyczepność naszego samochodu, która decyduje o naszym bezpieczeństwie. Ostatnią informacją z etykiety opony jest poziom hałasu jaki generuje opona przy prędkości 80 km/h. Im cichsza opona tym nasz komfort jazdy jest dużo lepszy i jedzie się nam przyjemniej, bez zbędnego buczenia i szumu.

Miarodajność oznaczeń opon
Należy pamiętać, że producenci podają tylko te 3 wartości na etykietach. Parametrów opisujących oponę jest znacznie więcej i należy się zastanowić co jeszcze możemy dowiedzieć się o oponie. Naszą radę jest aby przed zakupem zapoznać się z opiniami innych użytkowników oraz cechami danego producenta. Niech etykieta nie będzie jedynym czynnikiem decydujących o wyborze danej opony. Pamiętajmy, że nowe opony służą nam około 4-5 lat i należy wybrać oponę dopasowaną do naszego stylu jazdy i tego gdzie i jak dużo jeździmy. To natomiast będzie miało wpływ na ostateczną cenę opony.


Tagi: etykiety na oponach, jakie opony zimowe, oznaczenia opon letnich, oznaczenia opon zimowych, jaki akumulator, akcyza samochody, oznaczenia opon zimowych i letnich, audi q2, co oznaczają kontrolki w samochodzie, jak czytać oznaczenia opon, olej samochodu, najlepsze opony zimowe, kupno samochodu porady, olej silnikowy, jakie są dobre opony zimowe,

Oszczędzaj podróżując autem

Tagi

ardeny atrakcje zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie odcinkowy pomiar prędkości mapa 2016 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie ile kosztuje przerejestrowanie samochodu auto do 10 tys aktualne cisnienie skoda kodiaq dane techniczne wymiana terminowego prawa jazdy dekoder vin automatyczna skrzynia biegów jak jeździć the grand tour online pl akcyza 2017 audi q2 wymiary audi q2 dane techniczne jakie opony zimowe 2016 jaki akumulator kategorie prawa jazdy zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą ceny samochodów elektrycznych w polsce jaki pochłaniacz wilgoci do samochodu alfa romeo stelvio dane techniczne akcyza 2017 samochód klasy mercedesów autostrada wolności akcyza 2017 akcyza samochody 2017 akcyza 2017 tajlandia aktualności akcyz za samochód 2017 najbezpieczniejsze samochody 2016 jaki najlepszy olej silnikowy który pickup najwygodniejszy ranking niezawodności samochodów akcyza 2017 auta targi motoryzacyjne genewa 2017 jakie opony zimowe toyota wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu akcyza 2017 samochod zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 akcyza 2017 samochody agencja wywiadu akcyza 2017 samochody audi q2