Inteligentne magazyny rewolucją w branży transportowo-handlowej

Inteligentne magazyny rewolucją w branży transportowo-handlowej

Regały, wózki widłowe, dziesiątki i setki zapakowanych palet, paczki, kartonowe pudła, folie stretch i bąbelkowe – można wymieniać jeszcze wiele akcesoriów lub sprzętów wykorzystywanych w magazynach. Jednak niewiele osób zapytanych o to odpowie, że jednym z najbardziej podstawowych urządzeń jest... komputer. A dokładniej jego oprogramowanie, które pozwala skutecznie, efektywnie i przede wszystkim bez większych komplikacji zarządzać nawet ogromnymi halami magazynowymi.

Magazyny w nowej technologii

Nowoczesne rozwiązania technologiczne i informatyczne sprawiają, że zarządzanie magazynami staje się zadaniem stosunkowo prostym i w pełni zautomatyzowanym. Wszelkie niezbędne dane dostępne są w systemie komputerowym, do którego dostęp można nadać każdemu pracownikowi lub jedynie uprawnionej grupie osób. Dzięki temu sprawdzenie dostępności towaru, daty ważności, miejsca wysyłki czy nawet ceny lub kosztu zakupu możliwe jest z poziomu biura – nie trzeba chodzić między półkami i wszystkiego samemu zliczać. Inteligentne magazyny są więc rozwiązaniem kierowanym w głównej mierze do dużych rynkowych graczy, którzy dysponują ogromnymi powierzchniami magazynowymi i całymi kompleksami hal. To właśnie w takich obiektach obserwuje się największe oszczędności finansowe, czasowe oraz przerobowe (dzięki odciążeniu pracowników) w funkcjonowaniu magazynu. Po wdrożeniu takich rozwiązań pracownicy działają o wiele skuteczniej i prężniej; zmniejsza się czas między pakowaniem a wysyłką towaru, znacznemu skróceniu ulega również sam czas przechowywania towarów, które sprzedawane są na bieżąco wedle aktualnego zapotrzebowania i nie zalegają miesiącami lub latami na magazynowych półkach, narażając przedsiębiorcę na straty.

Inteligentne magazynowanie

Trzeba jednak pamiętać, że nawet najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane technologie składowania, magazynowania oraz przechowywania towarów nie mogą działać bez pomocy człowieka. Aby system inteligentnego magazynu mógł skutecznie działać, pracownik musi najpierw wprowadzić do niego odpowiednie parametry, na podstawie których program określi między innymi najbardziej efektywne zasady składowania towarów: miejsce ich przechowywania na półkach, najkrótszą trasę przewozu do strefy załadunku lub wyładunku czy nawet numery partii, które ze względu na datę ważności powinny zostać wykorzystane jako pierwsze. Chociaż inteligentne systemy opierają się przede wszystkim na komputerach, programach i aplikacjach, bez udziału człowieka ich efektywność byłaby znacznie niższa i o wiele mniej skuteczna.

Wiedzą i doświadczeniem podzieliła się firma Depenbrock z Poznania