Jak organizuje się transport ponadgabarytowy?

Jak organizuje się transport ponadgabarytowy?

Organizacja transportu ładunków standardowych nie jest wymagająca. Można przewozić je zwykłymi środkami transportu. Zupełnie inaczej organizuje się transport ponadgabarytowy, który musi spełniać określone wymogi. Czym dokładnie jest transport gabarytowy? Jakie musi spełniać wymogi?

Transport gabarytowy – co to jest?


Transport gabarytowy, inaczej określany także jak ponadgabarytowy, wielkogabarytowy, nienormatywny albo ponadnormatywny, to rodzaj transportu, który dotyczy ładunków większych niż standardowe.

Ze względu na swoją specyfikę transport ponadgabarytowy wymaga zastosowania odpowiedniego zaplecza – pojazdów lub zespołów pojazdów, które przekraczają wtedy dopuszczalne, przewidziane dla dróg publicznych normy.

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, ładunek ponadgabarytowy to taki ładunek, który wraz z pojazdem przekracza 16,5 metra długości całkowitej, 2,5 metra szerokości całkowitej, 4 metry wysokości całkowitej oraz mają więcej niż 42 tony ciężaru całkowitego.

Wobec tego takie ładunki ponadgabarytowe znacznie różnią się od pozostałych ładunków standardowych, które stosowane są w trakcie transportu.

Przykładowe rodzaje ładunków ponadnormatywnych:

 • elementy infrastruktury
 • elementy hal
 • elektrownie wiatrowe
 • linie produkcyjne
 • maszyny budowlane
 • maszyny górnicze
 • maszyny rolnicze
 • samochody ciężarowe
 • samochody dostawcze
 • sprzęt przemysłowy
 • zbiorniki
Wszystkie z powyższych ładunków charakteryzują się przekroczeniem dopuszczalnych norm – są większe i cięższe niż standardowe ładunki.

Czym przewozu się ładunki ponadgabarytowe?


Ze względu na swoją specyfikę ładunki ponadgabarytowe wymagają odpowiedniego zaplecza. Właśnie dlatego stosuje się wtedy odpowiednie pojazdy, za pomocą których można dowieźć je do celu.

Najczęściej transport wielkogabarytowy prowadzony jest za pomocą specjalnych zespołów – pojazdów członowych, czyli ciągnika siodłowego wraz z naczepą, która dostosowana jest do przewozu konkretnych typów ładunków.

Taki transport gabarytów najczęściej stosuje się naczepy niskopodwoziowe. Są to naczepy, które prowadzone są do przewozu ładunków ponadgabarytowych. Wyróżniają się obniżonym pokładem ładunkowych – ładunek znajduje się wtedy poniżej kół. Taka konstrukcja naczep niskopodwoziowych powoduje, że możliwe jest nie tylko łatwiejsze załadowanie ładunków, lecz też obniżenie ich wysokości, co przekłada się na łatwiejszy transport.

Transport gabarytowy a przepisy


Gdy przewożone są gabaryty, konieczne jest spełnienie odpowiednich wymogów przewidzianych przepisami prawa, a ponadto taka organizacja transportu pod względem logistycznym, aby ładunek mógł dotrzeć do celu bez problemów.

Według Prawa o ruchu drogowym, konieczne jest uzyskani odpowiedniego zezwolenia na przewóz ładunków przekraczających wymiary oraz masę dopuszczane przez normy. Ładunki te dzieli się na różne kategorie od I do VII, z czego każda posiada inne wymagania dotyczące zezwoleń.

Gdy konieczne jest pilotowanie ładunku, wówczas zastosowanie mają przepisy Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 23 maja 2012 r. w sprawie pilotowania pojazdów nienormatywnych.

Dodatkowo, transport wielkogabarytowy musi być także odpowiednio zaplanowany. Firma organizująca przewóz zajmuje się wtedy wytyczeniem właściwej trasy, powiadomieniem służb. Przeprowadza się także wcześniejsze kontrole trasy, by określić, czy rzeczywiście nadaje się ona do przewozu.

Ze względu na złożoność transportu ponadgabarytowego najlepiej polecić go firmom, które mają w tym zakresie duże doświadczenie. Wówczas mogą one zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę.

Partner artykułu:
Jupiter Gabaryty - Transport ponadgabarytowy w Polsce i Europie - flota specjalistycznych samochodów, doświadczeni operatorzy, krótkie terminy realizacji ☎ Zadzwoń 696 126 142Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega