Jak wybrać kamerę samochodową?

Jak wybrać kamerę samochodową?

Kamery samochodowe cieszą się coraz większą popularnością, przykuwając uwagę świetnymi parametrami, funkcjonalnością i nowoczesnym designem. Wspomniane urządzenia gromadzą materiał dowodowy na wypadek spornej sytuacji. Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni wideorejestrator? Spieszymy z odpowiedzią!

Jakość video

Szukając kamery do samochodu, zwróć uwagę na jakość obrazu. Obejrzyj przykładowe filmy nagrane przez konkretne urządzenie i oceń, czy spełniają Twoje kryteria. Testowe nagrania znajdziesz na YouTube, wystarczy, że wejdziesz na kanał Wideorejestratory24. Kolekcja jest dość pokaźna, dlatego ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji. Pamiętaj, że YouTube dodatkowo kompresuje przesłane materiały, co obniża jakość nagrania.

Kupując kamerę samochodową, uwzględnij rozdzielczość i prędkość klatkową. Upewnij się, że urządzenie oferuje przynajmniej rozdzielczość FULL HD. Jeśli dysponujesz większym budżetem i zależy Ci na lepszej jakości obrazu, możesz zdecydować się na rozdzielczość 2560 x 1440 lub 4K. Dzięki temu masz pewność, że nagrania będą bardziej szczegółowe. Ważną rolę odgrywa też prędkość klatkowa. "60 fps" wypiera powoli standardowe 30 fps. Taki klatkaż pozwala, przynajmniej teoretycznie, uchwycić tablicę rejestracyjną w ruchu. Musisz jednak pamiętać, że im szybciej otwiera się migawka, tym mniej światła uchwyci, co skutkuje mniejszą szczegółowością.

Przetwornik obrazu

Szukając rejestratora jazdy, zwróć też uwagę na jeden z kluczowych podzespołów, czyli cyfrowy przetwornik obrazu. To element, który odpowiada za przetworzenie światła widzialnego w formę cyfrową. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości filmów, upewnij się, że komponent został wyprodukowany przez sprawdzoną markę. Na rynku dominuje Sony, Aptina i OmniVision. Niesłabnącą popularnością cieszą się przetworniki Sony z serii StarVis, które zapewniają dużą szczegółowość i doskonałą jakość obrazu w każdych warunkach świetlnych.

Obiektyw i wartość przesłony

Niezwykle ważną rolę odgrywa też obiektyw, wpływający na efektywną jakość nagrania. Najlepsze urządzenia oferują jasność f/1.4, dużą popularnością cieszą się też modele z obiektywami z przesłoną 1.6 i 1.8. Jeśli jeździsz często w nocy, koniecznie uwzględnij ten czynnik. Nagrany film będzie wtedy jaśniejszy i bardziej szczegółowy. Warto też zwrócić uwagę na kąt widzenia obiektywu, im jest większy, tym większą przestrzeń obejmie. Pamiętaj jednak, aby deklaracje producenta traktować z przymrużeniem oka. Rozsądne minimum wynosi 120-140 stopni, niemniej jednak warto obejrzeć film z danego wideorejestratora. Przy okazji upewnij się, że zniekształcenia nie są zbyt wyraźne. W przeciwnym razie możesz mieć problem z odczytaniem detali.

Tryby parkingowe

Jeśli szukasz dodatkowych rozwiązań, zwróć uwagę na tryby parkingowe pozwalające zarejestrować zdarzenia w czasie postoju. Nowoczesne urządzenia oferują tryb detekcji ruchu, podczas którego kamera monitoruje sytuacje w polu jej widzenia, ale zapisuje nagrania tylko wtedy, gdy wykryje jakiś ruch. Wielu producentów proponuje też tryb pasywny z detekcją wstrząsów, w którym kamera pozostaje w stanie uśpienia, dopóki nie wykryje kolizji. Pozostaje bowiem aktywna na sygnały pochodzące z czujnika wstrząsów. W razie wypadku automatycznie nagra film.

Artykuł powstał przy współpracy z dystrybutorem kamer do samochodu Wideorejestratory24.