Jakich formalności trzeba dopełnić oddając auto do kasacji? Jak odzyskać składkę OC?
Źródło: macii.pl

Jakich formalności trzeba dopełnić oddając auto do kasacji? Jak odzyskać składkę OC?

Kierowcy decydują się na kasację pojazdu z różnych powodów. Najczęstszym z nich jest stan techniczny samochodu – często starsze pojazdy wymagają kosztownych napraw, które nie są ekonomicznie uzasadnione. Innym powodem może być uszkodzenie pojazdu w wypadku, kiedy to koszty naprawy przekraczają jego wartość rynkową. Nie można także zapominać o świadomej decyzji ekologicznej, mającej na celu zmniejszenie liczby starych i nieekologicznych pojazdów na drogach.

W każdej z tych sytuacji, kasacja auta to proces wymagający nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale również dopełnienia niezbędnych formalności. Sprawna i bezproblemowa kasacja pojazdu? To możliwe!  

Jakie dokumenty należy mieć przy sobie oddając auto na złom?

Przed udaniem się do punktu kasacji konieczne jest zebranie wszystkich potrzebnych dokumentów. Należą do nich: dowód rejestracyjny pojazdu, karta pojazdu (jeśli została wydana), umowa kupna-sprzedaży pojazdu oraz dowód osobisty właściciela pojazdu (lub inny dokument potwierdzający tożsamość, np. paszport).

W przypadku samochodu będącego współwłasnością, w punkcie kasacji powinni osobiście stawić się wszyscy współwłaściciele – jeśli to niemożliwe, osoba zgłaszająca samochód do zezłomowania powinna mieć pisemne pełnomocnictwo / zgodę na kasację pojazdu wystawione przez pozostałych współwłaścicieli. Jeżeli samochód jest zarejestrowany na firmę – należy dodatkowo wziąć ze sobą wpis do ewidencji działalności gospodarczej.  

Należy upewnić się,  że wszystkie dokumenty są aktualne i prawidłowo wystawione. W przypadku braku jakiegokolwiek dokumentu, proces kasacji może się wydłużyć lub stać niemożliwy do realizacji.

Po przybyciu na stację demontażu, pierwszym krokiem jest złożenie oficjalnego wniosku o złomowanie pojazdu oraz zawarcie stosownej umowy z danym punktem. Po zakończeniu procesu demontażu, stacja wydaje zaświadczenie o demontażu. Jest to dokument potwierdzający, że pojazd został zdemontowany zgodnie z obowiązującymi przepisami, co jest kluczowe do dalszych procedur, takich jak odzyskanie składki OC.


Źródło: macii.pl

Jak wyrejestrować auto po jego zezłomowaniu? Ile jest na to czasu?

Wyrejestrowanie samochodu po jego zezłomowaniu jest krokiem, który pozwala formalnie zakończyć jego historię w rejestrach pojazdów.

Po złomowaniu auta, właściciel ma obowiązek wyrejestrować pojazd w ciągu 30 dni. Jest to standardowy termin przewidziany przez prawo, pozwalający na zgromadzenie niezbędnych dokumentów i dopełnienie formalności.

Aby skutecznie wyrejestrować auto, należy zebrać następujące dokumenty:

  • - zaświadczenie o demontażu pojazdu, które otrzymuje się od stacji demontażu
  • - dowód rejestracyjny pojazdu
  • - tablice rejestracyjne
  • - dowód wniesienia urzędowej opłaty za wyrejestrowanie samochodu
  • - dowód osobisty właściciela pojazdu dla potwierdzenia tożsamości.


Z zebranymi dokumentami należy udać się do wydziału komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta, właściwego ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu. Warto wcześniej sprawdzić godziny otwarcia oraz czy konieczna jest wcześniejsza rezerwacja wizyty. W urzędzie należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu – wzór można pobrać na miejscu lub wcześniej, korzystając z zasobów urzędu dostępnych online. Niektóre urzędy oferują usługę elektronicznej skrzynki podawczej, która umożliwia złożenie wniosku o wyrejestrowanie pojazdu online.

Po złożeniu wniosku i wszystkich dokumentów, urząd przeprowadza procedurę wyrejestrowania pojazdu. Do 30 dni od złożenia wniosku właściciel otrzymuje potwierdzenie wyrejestrowania, które jest oficjalnym zakończeniem procesu. W przypadku skomplikowanych procedur lub konieczności uzupełniania dokumentacji – czas wydania potwierdzenia o wyrejestrowaniu pojazdu może wydłużyć się do 2 miesięcy.

Po wyrejestrowaniu pojazdu należy także pamiętać o zgłoszeniu tego faktu do ubezpieczyciela OC. Może to umożliwić zwrot niewykorzystanej części składki ubezpieczeniowej.Początek formularza

Czy można odzyskać część składki OC za auto oddawane na złom?

Jednym z istotnych aspektów kasacji pojazdu jest możliwość W przypadku wycofania samochodu z użytkowania istnieje możliwość odzyskania części zapłaconej składki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Jeśli ubezpieczenie OC zostało opłacone, a pojazd jest kasowany przed końcem okresu ubezpieczenia, ubezpieczający ma prawo do zwrotu składki za niewykorzystany czas ochrony ubezpieczeniowej.

Aby odzyskać część składki, należy zgłosić fakt kasacji pojazdu do swojego ubezpieczyciela. Zgłoszenie powinno być dokonane możliwie szybko po kasacji, aby przyspieszyć proces zwrotu. Jakie dokumenty są potrzebne do zwrotu składki? W większości przypadków wystarczy przedłożyć ubezpieczycielowi zaświadczenie o demontażu pojazdu otrzymane od punktu kasacji oraz dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdu z urzędu komunikacji.

Kwota zwrotu składki jest obliczana proporcjonalnie do liczby dni pozostałych do końca okresu ubezpieczenia. Należy pamiętać, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą pobierać opłaty manipulacyjne związane z przetwarzaniem zwrotu.


Źródło: macii.pl

Złomowanie auta, które nie jest na chodzie albo auta niekompletnego – ile może kosztować transport?

Złomowanie pojazdu, który jest niezdolny do jazdy, wymaga skorzystania z usług transportowych. W tej sytuacji, właściciel auta musi zmierzyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z przetransportowaniem pojazdu na złomowisko. 

Koszt transportu lawetą zależy od wielu czynników, takich jak odległość od miejsca odbioru do stacji demontażu, stan pojazdu oraz lokalne stawki za usługę holowania. Średnio, koszt transportu w granicach miasta może wynosić od 100 do 300 złotych, natomiast na większe odległości cena może wzrosnąć nawet do tysiąca złotych i więcej.

W odpowiedzi na potrzeby klientów i rosnące koszty transportu, stacja demontażu pojazdów Macii wyróżnia się na rynku, oferując darmowy transport lawetą auta od klienta na złom. Usługa ta jest szczególnie atrakcyjna dla osób, które posiadają auto niezdolne do jazdy lub niekompletne, eliminując dodatkową logistykę i koszty związane z przewiezieniem pojazdu.

Darmowy transport oferowany przez stację demontażu Macii jest wygodny i bezproblemowy – wystarczy skontaktować się z przedstawicielem Stacji Demontażu Pojazdów Macii i umówić się na termin lawetowania.

Wybierz Stację Demontażu Pojazdów Macii! 

Stacja Demontażu Pojazdów Macii prowadzi skup aut na złom, oferując profesjonalną obsługę i darmowy transport pojazdów do kasacji.