Jakie opcje ubezpieczenia samochodu przydadzą się zimą?

Jakie opcje ubezpieczenia samochodu przydadzą się zimą?

Pogarszające się warunki na drogach, zmierzch zapadający zdecydowanie wcześniej, niskie temperatury i częstsze opady – zima co roku stawia przed kierowcami spore wyzwania. Wymiana opon na zimowe czy kontrola stanu pojazdu to jedno.

Do zimy warto przygotować się jednak, wykupując także dodatkowe ubezpieczenie samochodu (https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-samochodu/). Jaką polisę, oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, warto wziąć pod uwagę?

Na rynku dostępnych jest wiele opcji dodatkowych polis i rozszerzeń – od dość oczywistych propozycji jak ubezpieczenie AC, przez niezwykle praktyczne ubezpieczenie Assistance, aż po świadczenia po wypadku wraz z ubezpieczeniem NNW.

Pakiet OC/AC niezbędny w razie kolizji

Poszukując oferty ubezpieczenia OC, warto zastanowić się nad wyborem nie pojedynczej polisy, ale nad pakietem OC i AC w jednym. Argumentów za jest wiele, w tym niższa cena za zakup obu polis w „dwupaku”, a nie osobno. Jednak przede wszystkim pakiet OC/AC gwarantuje zdecydowanie szerszą ochronę.

Ubezpieczenie OC umożliwia poszkodowanym w kolizjach i wypadkach na otrzymanie odszkodowania bądź świadczenia – polisa ta chroni innych uczestników ruchu w razie, kiedy to my popełnimy błąd na drodze. Jeśli zniszczymy czyjeś auto podczas kolizji, zarysujemy bok samochodu podczas parkowania albo kogoś potrącimy, doprowadzając tym samym do uszczerbku na zdrowiu, nie musimy wypłacać poszkodowanym pieniędzy z własnej kieszeni – oczywiście o ile posiadamy ważne OC. Zajmie się tym nasz ubezpieczyciel. Ale co z naszym autem? Jak możemy je chronić? Do tego potrzebne nam już ubezpieczenie AC, czyli Autocasco, które pozwala na uzyskanie odszkodowania za zniszczenie naszego pojazdu, np. z powodu kolizji. A tych wraz z nadejściem jesieni i zimy bywa więcej – w raporcie Polskiej Policji „Wypadki drogowe w Polsce w 2019” przeczytamy, że duża liczba wypadków w miesiącach jesiennych to wynik coraz gorszych warunków atmosferycznych[1]. Warunki na drodze nie poprawiają się także zimą. Tym bardziej warto zadbać o zakup pakietu ubezpieczeń OC/AC.

Dowiedz się również, jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji.

NNW w razie wypadku

Ubezpieczenie NNW to świetny dodatek do ubezpieczenia OC. Pozwala na uzyskanie świadczenia w sytuacji, gdy do trwałego uszczerbku na zdrowiu doszło czy to podczas podróży autem, czy też w trakcie wsiadania bądź wysiadania z pojazdu. NNW to ubezpieczenie, które pozwala zarówno na uzyskanie jednorazowego odszkodowania dla kierowcy lub pasażera, jak i na uzyskanie pieniędzy na operację plastyczną.

Assistance pod domem

Ubezpieczenie Assistance kojarzymy przede wszystkim z usługą holowania – to niezwykle pomocna opcja, która ratuje nas, gdy nasze auto odmawia posłuszeństwa w trakcie podróży. Ale ubezpieczenie Assistance, zwłaszcza w jak najszerszym wariancie, to znacznie więcej. Zimą przyda się chociażby opcja „Assistance pod domem”, którą oferuje na przykład Aviva. W ramach rozszerzonego lub maksymalnego Assistance korzystać można z usprawnień pojazdu na miejscu wypadku lub awarii, również pod domem. Wystarczy wyobrazić sobie taką sytuację – mroźny poranek, spieszymy się do pracy, ale auto nie odpala. Mając odpowiednie ubezpieczenie Assistance, możemy skorzystać z pomocy ubezpieczyciela i zaoszczędzić sobie stresujących sytuacji. Wystarczy zgłosić zdarzenie i poczekać na pomoc.

AC na wypadek kradzieży

Wspomniane już Autocasco to także ubezpieczenie samochodu w razie kradzieży. Według policyjnych statystyk w 2019 roku udało się wykryć 20,5%[2] kradzieży aut. Mimo ogromnego wyboru narzędzi czy gadżetów, które mają za zadanie powstrzymanie albo chociaż spowolnienie złodzieja, trzeba pamiętać, że nie da się w stu procentach ustrzec przed kradzieżą. Ubezpieczenie auta od kradzieży pozwala jednak uzyskać odszkodowanie za skradziony pojazd, co umożliwia szybki zakup nowego samochodu i powrót do normalnego funkcjonowania.

______
[1] https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
[2] https://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/kradzieze-samochodow/190273,Raport-2019-utracone-pojazdy.html