Kto wydaje międzynarodowe prawo jazdy?

Kto wydaje międzynarodowe prawo jazdy?

Źródło: littlewolf1989

Obecnie coraz częściej podróżujemy za granicę w różnych celach: zawodowych czy też turystycznych. Jednak niezależnie od motywacji naszych wyjazdów zagranicznych, jeżeli chcemy przemieszczać się własnym pojazdem, niezbędne okaże się międzynarodowe prawo jazdy. Co to jest? Dokument ten uprawomocnia jego właściciela do kierowania pojazdami poza Unią Europejską: w państwach, które stanowią strony Konwencji Wiedeńskiej bądź Genewskiej. Jak je uzyskać i kto wydaje międzynarodowe prawo jazdy? Tego dowiecie się z niniejszego artykułu.

Co należy przygotować, żeby uzyskać międzynarodowe prawo jazdy?

Wydanie międzynarodowego prawo jazdy może nastąpić tylko po spełnieniu określonych warunków. Osoby chcące uzyskać międzynarodowe prawo jazdy muszą przygotować w tym celu odpowiednie dokumenty. Należy do nich przede wszystkim ważne polskie prawo jazdy, a więc trzeba odbyć wcześniej kurs na prawo jazdy. Oprócz tego niezbędny będzie także specjalny wniosek o międzynarodowe prawo jazdy. Można go pobrać online lub wypełnić w urzędzie. We wniosku zaznacza się wzór prawa jazdy, o które się obiegamy: to dla państw ze strony Wiedeńskiej czy Genewskiej. W jednym wniosku można ubiegać się o dwa rodzaje prawa jazdy międzynarodowego. Oczywiście do wyrobienia międzynarodowego prawa jazdy potrzebne jest także aktualna fotografia (lub dwie w przypadku ubiegania się o obydwa wzory), wykonana przy odpowiednich zaleceniach. Należy także uiścić opłatę za nowy dokument i przyjść z potwierdzeniem tejże wpłaty. Obecnie opłata za pojedyncze prawo jazdy międzynarodowe wynosi 35,50 zł (za oba wzory zapłacimy więc 71 zł) – wpłat należy dokonywać w kasie starostwa powiatowego bądź za pomocą przelewu na konto starostwa.

Międzynarodowe prawo jazdy – kto wydaje?

Międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane przez każdego starostę, a więc można je uzyskać w każdym powiecie w kraju. A zatem wniosek oraz pozostałe dokumenty należy zanieść osobiście do starostwa powiatowego bądź przesłać pocztą. Prawo jazdy międzynarodowe otrzymasz do trzech dni roboczych od dnia, w którym potwierdzenie opłaty trafiło do urzędu. Jednak zazwyczaj prawo jazdy jest gotowe do odbioru jeszcze tego samego dnia, niemal od ręki. W razie sytuacji, w której urzędnik miałby odmówić wydania międzynarodowego prawa jazdy, można odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego w ciągu czternastu dni od otrzymania decyzji. Takie odwołanie składa się w tym starostwie powiatowym, które odmówiło wydania międzynarodowego prawa jazdy.

Jak długo jest ważne międzynarodowe prawo jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy ma niestety krótszy termin ważności niż zwykłe prawo jazdy. Ważność prawa jazdy międzynarodowego wynosi trzy lata. Warto jednak pamiętać, że nie może być ważne dłużej niż prawo jazdy krajowe, które posłużyło za podstawę do wydania prawa jazdy międzynarodowego. Warto zatem przemyśleć, kiedy jest najlepszy moment na złożenie wniosku o takie prawo jazdy.

Międzynarodowe prawo jazdy dla kierowców zawodowych

Przy wyliczeniach czasowych ważności prawa jazdy szczególnie uważni powinni być kierowcy zawodowi. W przypadku planowanej pracy za kierownicą należy przejść również kurs na kierowcę zawodowego. Trzeba pamiętać, że szkolenia okresowe odbywa się raz na pięć lat, aby wciąż posiadać uprawnienia. Warto tego pilnować, ponieważ oprócz mandatów i kar, brak aktualnego prawa jazdy może poskutkować nawet utratą pracy.

Międzynarodowe prawo jazdy – warto je mieć

Szczególnie osoby, które dużo wyjeżdżają, powinny wyrobić sobie międzynarodowe prawo jazdy. Taki dokument nie kosztuje dużo, ani nie zajmuje miejsca, a może usprawnić naszą podróż własnym środkiem transportu zamiast komunikacją zbiorową. Zdecydowanie się na podróżowanie własnym pojazdem zapewni nam poczucie niezależności i niesamowity komfort z nim związany. Zachęcamy zatem do składania wniosków na międzynarodowe prawo jazdy i życzymy udanych wyjazdów oraz szerokich zagranicznych dróg!Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega