Kto wydaje międzynarodowe prawo jazdy?
Źródło: littlewolf1989

Kto wydaje międzynarodowe prawo jazdy?

Obecnie coraz częściej podróżujemy za granicę w różnych celach: zawodowych czy też turystycznych. Jednak niezależnie od motywacji naszych wyjazdów zagranicznych, jeżeli chcemy przemieszczać się własnym pojazdem, niezbędne okaże się międzynarodowe prawo jazdy. Co to jest? Dokument ten uprawomocnia jego właściciela do kierowania pojazdami poza Unią Europejską: w państwach, które stanowią strony Konwencji Wiedeńskiej bądź Genewskiej. Jak je uzyskać i kto wydaje międzynarodowe prawo jazdy? Tego dowiecie się z niniejszego artykułu.

Co należy przygotować, żeby uzyskać międzynarodowe prawo jazdy?

Wydanie międzynarodowego prawo jazdy może nastąpić tylko po spełnieniu określonych warunków. Osoby chcące uzyskać międzynarodowe prawo jazdy muszą przygotować w tym celu odpowiednie dokumenty. Należy do nich przede wszystkim ważne polskie prawo jazdy, a więc trzeba odbyć wcześniej kurs na prawo jazdy. Oprócz tego niezbędny będzie także specjalny wniosek o międzynarodowe prawo jazdy. Można go pobrać online lub wypełnić w urzędzie. We wniosku zaznacza się wzór prawa jazdy, o które się obiegamy: to dla państw ze strony Wiedeńskiej czy Genewskiej. W jednym wniosku można ubiegać się o dwa rodzaje prawa jazdy międzynarodowego. Oczywiście do wyrobienia międzynarodowego prawa jazdy potrzebne jest także aktualna fotografia (lub dwie w przypadku ubiegania się o obydwa wzory), wykonana przy odpowiednich zaleceniach. Należy także uiścić opłatę za nowy dokument i przyjść z potwierdzeniem tejże wpłaty. Obecnie opłata za pojedyncze prawo jazdy międzynarodowe wynosi 35,50 zł (za oba wzory zapłacimy więc 71 zł) – wpłat należy dokonywać w kasie starostwa powiatowego bądź za pomocą przelewu na konto starostwa.

Międzynarodowe prawo jazdy – kto wydaje?

Międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane przez każdego starostę, a więc można je uzyskać w każdym powiecie w kraju. A zatem wniosek oraz pozostałe dokumenty należy zanieść osobiście do starostwa powiatowego bądź przesłać pocztą. Prawo jazdy międzynarodowe otrzymasz do trzech dni roboczych od dnia, w którym potwierdzenie opłaty trafiło do urzędu. Jednak zazwyczaj prawo jazdy jest gotowe do odbioru jeszcze tego samego dnia, niemal od ręki. W razie sytuacji, w której urzędnik miałby odmówić wydania międzynarodowego prawa jazdy, można odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego w ciągu czternastu dni od otrzymania decyzji. Takie odwołanie składa się w tym starostwie powiatowym, które odmówiło wydania międzynarodowego prawa jazdy.

Jak długo jest ważne międzynarodowe prawo jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy ma niestety krótszy termin ważności niż zwykłe prawo jazdy. Ważność prawa jazdy międzynarodowego wynosi trzy lata. Warto jednak pamiętać, że nie może być ważne dłużej niż prawo jazdy krajowe, które posłużyło za podstawę do wydania prawa jazdy międzynarodowego. Warto zatem przemyśleć, kiedy jest najlepszy moment na złożenie wniosku o takie prawo jazdy.

Międzynarodowe prawo jazdy dla kierowców zawodowych

Przy wyliczeniach czasowych ważności prawa jazdy szczególnie uważni powinni być kierowcy zawodowi. W przypadku planowanej pracy za kierownicą należy przejść również kurs na kierowcę zawodowego. Trzeba pamiętać, że szkolenia okresowe odbywa się raz na pięć lat, aby wciąż posiadać uprawnienia. Warto tego pilnować, ponieważ oprócz mandatów i kar, brak aktualnego prawa jazdy może poskutkować nawet utratą pracy.

Międzynarodowe prawo jazdy – warto je mieć

Szczególnie osoby, które dużo wyjeżdżają, powinny wyrobić sobie międzynarodowe prawo jazdy. Taki dokument nie kosztuje dużo, ani nie zajmuje miejsca, a może usprawnić naszą podróż własnym środkiem transportu zamiast komunikacją zbiorową. Zdecydowanie się na podróżowanie własnym pojazdem zapewni nam poczucie niezależności i niesamowity komfort z nim związany. Zachęcamy zatem do składania wniosków na międzynarodowe prawo jazdy i życzymy udanych wyjazdów oraz szerokich zagranicznych dróg!