List Przewozowy CMR - co musisz o nim wiedzieć?

List Przewozowy CMR - co musisz o nim wiedzieć?

List przewozowy CMR jest podstawowym dokumentem wykorzystywanym przy realizacji drogowego transportu międzynarodowego. Korzysta się z niego na każdym etapie przewozu, a na końcu jest dowodem wykonanego transportu. Nie zawsze jest obowiązkowym dokumentem ale często wymaganym przez stronę zlecającą transport. Zastosowanie listu przewozowego CMR reguluje Konwencja o umowie międzynarodowego drogowego transportu towarów. Według prawa dokument ten jest potwierdzeniem zawarcia umowy przewozu. Jeśli list CMR zostanie źle wypełniony, nie będzie to miało wpływu na ważność umowy, zawartej między stronami na wykonanie transportu. Natomiast prawidłowe uzupełnienie listu znacząco usprawnia cały proces przewozu towarów. Oprócz wartości dowodowej, list przewozowy pełni także funkcję instrukcyjną dla osób wykonujących transport. Taką osobą jest kierowca, przewoźnik oraz osoby pracujące w miejscach załadunku i rozładunku. W liście przewozowym CMR znajdują się m.in. informacje takie, jak godzina, adres załadunku czy rodzaj towaru.

Co zawiera list CMR? Komu jest potrzebny?

List przewozowy powstaje w trzech egzemplarzach, zazwyczaj wystawia go nadawca. Pierwszy zostaje w posiadaniu nadawcy, drugi jest wystawiony dla odbiorcy, a trzeci dla przewoźnika. Dokument powinien zostać podpisany przez nadawcę i wykonawcę transportu przed dostarczeniem przesyłki do odbiorcy. Towar w trakcie wykonywania przewozu pozostaje w dyspozycji nadawcy. Jeżeli towar jest transportowany przez kilku przewoźników, ładunek składa się z kilku przesyłek, bądź towar podzielony jest na kilka partii nadawca może zdecydować się na wystawienie kilku listów przewozowych. W takiej sytuacji są to listy albo dla wszystkich pojazdów realizujących transport, albo dla każdego rodzaju towaru. Druczki przewozowe CMR zawierają informacje takie jak: miejsce i data wystawienia dokumentu, nazwa i adres nadawcy, dane przewoźnika, nazwa i adres odbiorcy, miejsce i data przyjęcia przesyłki, miejsce wydania przesyłki, rodzaj towaru i sposób pakowania, liczba sztuk ładunku i jego wymiary, waga towaru, koszty przewozu, informacje i instrukcje do formalności celnych oraz oświadczenie o podleganiu przepisom konwencji. Wymienione informacje są wymagane do podstawowego i prawidłowego uzupełnienia listu przewozowego CMR. Dokument może być rozszerzony o dodatkowe informacje, czy specjalne instrukcje np.: zakazy oraz wymogi, zadeklarowaną wartość towaru, wykaz dokumentów przekazanych przewoźnikowi, instrukcje dla przewoźnika dotyczące ubezpieczenia przesyłki czy umówiony termin przewozu. Dokument uzupełnia się w języku urzędowym kraju, z którego nadawana jest przesyłka.

Kto odpowiada za list przewozowy CMR?

Odpowiedzialność za podanie nieprawidłowych danych w dokumencie CMR bierze nadawca. Ponosi konsekwencje z tytułu zaistniałych kosztów i szkód za źle wypełniony dokument. Przewoźnik odpowiada za uszkodzenie lub zaginięcie towaru w trakcie transportu, licząc od odbioru do doręczenia przesyłki. Odbiorca nie ma po swojej stronie żadnej odpowiedzialności. Jednak ma prawo ubiegać się o odszkodowanie w momencie, kiedy jego towar przyjechał w złym terminie lub został uszkodzony podczas przewozu.