Na co zwracać uwagę, kupując używany samochód zza zachodniej granicy?

Na co zwracać uwagę, kupując używany samochód zza zachodniej granicy?

Nie chcesz przepłacać na zakupie nowego samochodu, ponieważ jesteś świadom tego, jak szybko będzie on tracić na wartości? Obawiasz się jednak, że kupując auto używane od polskich handlarzy, otrzymasz zapadający się złom z cofniętym licznikiem? Nie pozwól na to. Sprowadź używany pojazd bezpośrednio z Zachodu.

Sprawdź oferty sprzedaży w serwisach internetowych
Najlepsze oferty używanych samochodów znajdziesz na stronach internetowych serwisów. Warto zajrzeć zwłaszcza na:
  • mobile.de,
  • autobing.de,
  • auto.de,
  • autobild.de,
  • 1a-automarkt.de,
  • automobile.de,
  • autoscout24.pl.


Możesz w tych miejscach znaleźć prawdziwe perełki, jednak zbyt niskie ceny powinny wzbudzić Twoją czujność. Zwróć także uwagę na jakość zdjęć i dokładnie zapoznaj się z opisem treści ogłoszeń. W żadnym wypadku nie wpłacaj pieniędzy za pojazd, zanim nie ujrzysz go na własne oczy. Spróbuj skontaktować się ze sprzedawcą mailowo lub telefonicznie, aby rozwiać swoje ewentualne wątpliwości. Dzięki temu oszczędzisz czas, który zmarnowałbyś na podróż do Niemiec czy innego kraju za naszą zachodnią granicą. Przeczytaj również opinie w internecie na temat potencjalnego sprzedawcy.

Znalazłeś już ofertę używanego samochodu swoich marzeń? Pora zatem udać się na miejsce, aby dokonać jego oględzin. Zabierz ze sobą miernik grubości lakieru, dzięki czemu sprawdzisz, czy pojazd nie był wcześniej szpachlowany lub lakierowany. Warto również skorzystać z systemu OBD2, wykrywającego awarie czujników. Zwróć także uwagę na stan kluczowych podzespołów samochodu i poproś sprzedawcę o możliwość jazdy próbnej. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie samodzielnie ocenić stanu technicznego, zabierz wtedy ze sobą fachowca. Możesz również skorzystać z usług importerów, którzy przed sprowadzeniem auta z zagranicy dokładnie zweryfikują jego sprawność. Dobrym przykładem może być firma Auto Arek (zerknij tu: http://auto-arek.net.pl), która zatrudnia w tym celu profesjonalnych mechaników. Dzięki temu masz gwarancję, że otrzymujesz bezwypadkowy samochód w nienagannym stanie.

Formalności związane ze sprowadzeniem samochodu z Niemiec
Przed sprowadzeniem auta z Niemiec zadbaj o to, aby sprzedawca wręczył Ci wszystkie dokumenty niezbędne do jego legalnej eksploatacji na terenie Polski. Zażądaj pisemnej umowy o zakupie (Kaufvertrag) oraz faktury sprzedażowej. Dokumenty te zostaną sporządzone w języku niemieckim, a następnie po Twojej stronie będzie leżeć ich przetłumaczenie. Nie podpisuj jednak niczego, zanim nie zrozumiesz w 100% treści umowy. Uważaj zwłaszcza na obecność dwóch popularnych zapisów, których akceptacja może uniemożliwić dochodzenie swoich praw w przypadku oszustwa:

  • äufer bestätigt, dass er auf Mängel hingewiesen wurde und diese akzeptiert hat” - potwierdzając taki zapis zgadzasz się, że sprzedawca poinformował Cię o wszelkich usterkach samochodu i w pełni je akceptujesz.
  • verkauft wie gesehen” - w tym przypadku potwierdzasz, że przeprowadziłeś oględziny pojazdu i jesteś świadomy stanu, w jakim się on znajduje”.


Niestety sprzedawcy nieraz wykorzystują słabą znajomość języka niemieckiego wśród polskich kupujących i zamieszczają niejednoznaczne zapisy w treści umowy. Dlatego warto rozważyć przekazanie spraw formalnych w ręce doświadczonych specjalistów. Oprócz biegłego posługiwania się niemiecką mową, doskonale znają oni realia miejscowego rynku. Polski importer Auto Arek Łapino posiada już wieloletnie doświadczenie pod tym względem. Dlatego korzystając z usług tej firmy, niwelujesz ryzyko niemal do zera.

Potrzebne będą również takie dokumenty jak analiza składu paliw, książka serwisowa, dowód przeglądu technicznego, tzw. mały i duży brief, a także karta pojazdu. Samochodem można wrócić do Polski na kołach tylko pod warunkiem, że posiada on ważny przegląd techniczny. W przeciwnym razie konieczne będzie jego wykonanie lub przewiezienie auta na lawecie – oba rozwiązania wiążą się z dodatkową opłatą. Aby móc zasiąść za kierownicą, potrzebne będzie również ubezpieczenie, tymczasowe tablice rejestracyjne oraz tymczasowy dowód rejestracyjny. Po powrocie do kraju, należy jeszcze zgłosić się do Urzędu Celnego w celu opłacenia akcyzy, wykonać przegląd techniczny oraz zarejestrować pojazd w Wydziale Komunikacji.

Przeciwdziałaj ryzyku. Skorzystaj z usług sprawdzonego importera

Warto zatem sprowadzać samochody zza granicy samodzielnie tylko pod warunkiem, że znasz lokalny język i zwyczaje w branży, a także jesteś w stanie ocenić stan techniczny pojazdu. W przeciwnym razie lepiej skorzystać z usługi profesjonalnego importera. Dzięki temu oszczędzisz swój czas, nerwy i pieniądze, a przede wszystkim zyskasz pewność otrzymania bezwypadkowego auta, bez ukrytych wad. Zanim podejmiesz współpracę, przeczytaj wcześniej opinie o firmie. Auto Arek to jeden z kluczowych importerów samochodów używanych z zagranicy, któremu zaufało już setki klientów.