Nowoczesne ładowarki do samochodów elektrycznych - co warto o nich wiedzieć?

Nowoczesne ładowarki do samochodów elektrycznych - co warto o nich wiedzieć?

Naścienna ładowarka do auta elektrycznego lub hybrydowego to rozwiązanie, z którym stykamy się w dzisiejszych czasach coraz częściej. Trudno jest się temu dziwić – pojazdy z napędem elektrycznym stanowią bowiem znakomity sposób na zniwelowanie lub redukcję wydatków ponoszonych podczas regularnego tankowania na stacjach benzynowych. Oprócz rosnących cen paliwa, nasze społeczeństwo musi również radzić sobie z postępującymi zmianami klimatycznymi spowodowanymi chociażby zwiększoną emisją tlenków azotu. Postępując w zgodzie z regułami zrównoważonego rozwoju, Polacy coraz chętniej decydują się na zakup auta elektrycznego lub hybrydowego, łączącego w sobie dbałość o ekologię oraz osiągi na poziomie pojazdu benzynowego. Komfort w użytkowaniu pojazdu możemy dodatkowo zwiększyć sięgając po nowoczesne ładowarki elektryczne opracowane przez wiodących producentów.

Istotne parametry ładowarek do samochodów elektrycznych

Pamiętajmy, że domowa stacja ładowania samochodu to urządzenie, które będzie nam służyć przez kilka lat, a nierzadko nawet codziennie. Z tego powodu jeszcze przed zakupem powinniśmy upewnić się, że interesujący nas model posiada podstawowe zabezpieczenie w formie wyłącznika różnicowoprądowego typu B. Niezwykle ważna jest tu też długość kabla – im dłuższy przewód, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że podczas próby naładowania baterii nie będziemy w stanie dosięgnąć wozu. Optymalna długość kabla powinna wynosić 5 metrów.

Dobra ładowarka do samochodu elektrycznego to także duża moc gwarantująca efektywne i szybkie uzupełnienie poziomu baterii. Wybierając odpowiedni model, upewnijmy się również, że interesujące nas urządzenie jest kompatybilne z dostępnym przyłączem elektrycznym oraz posiada złącze uniwersalne lub dedykowane. Z kolei jeśli poruszamy się pojazdem hybrydowym, zamiast zwykłej stacji ładowania samochodu elektrycznego wybierzmy model o nieco mniejszej mocy. Należy przy tym pamiętać, że sprzęt tego typu powinien być dostosowany do posiadanego przez nas wozu. Różne modele aut posiadają zróżnicowane parametry pokładowego systemu ładowania, które mają zauważalny wpływ na tempo procesu uzupełniania poziomu baterii.



Zalety domowych ładowarek samochodowych

Pomimo że korzystanie z samochodów elektrycznych pozwala nam na obejście rosnących cen paliwa, ładowanie pojazdu w publicznym punkcie również potrafi zaskoczyć negatywnie swoim kosztem. Domowe ładowarki do samochodów elektrycznych stanowią tu więc znakomitą alternatywę dla tego typu rozwiązań, pozwalając nam na uzupełnienie poziomu baterii pojazdu po odstawieniu go do przydomowego garażu.

Niewątpliwym atutem tego typu sprzętów jest ich opłacalność. Cena stacji do ładowania samochodów elektrycznych, nawet tych z najwyższej półki, nie musi bowiem należeć do szczególnie wygórowanych. Przykładem jest tu chociażby renomowana marka Noark, oferująca przystępne stacje ładujące o znakomitych osiągach dedykowane posiadaczom zarówno aut elektrycznych, jak i hybrydowych. Specjalistyczna ładowarka do samochodów elektrycznych pozwala nam również na uniknięcie potencjalnych zagrożeń związanych z ładowaniem baterii ze zwykłego gniazdka elektrycznego. Mowa tu chociażby o stopniowym zużyciu gniazd, spowodowanym częstym podłączaniem i odłączaniem przewodu czy też braku ochrony przed zwarciem doziemnym. Nowoczesna ładowarka umożliwi nam bezpieczne, zoptymalizowane uzupełnienie poziomu samochodowej baterii, nie stanowiąc przy tym zagrożenia dla samochodu oraz elementów domowej instalacji elektrycznej.