Odkryj Warszawę nieznaną - 5 nieoczywistych atrakcji turystycznych

Odkryj Warszawę nieznaną - 5 nieoczywistych atrakcji turystycznych

W nadchodzącym sezonie urlopowym warto znaleźć kilka dni, żeby przyjechać do stolicy Polski. Jak co roku nie zabraknie tu koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Liczba atrakcji z roku na rok rośnie, podobnie jak statystyki dotyczące ruchu turystycznego. I choć pandemia Covid-19 pokrzyżowała wiele planów na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, tegoroczne wakacje powinny już wyglądać względnie „normalnie”. Podczas zwiedzania stolicy nie można pominąć wielu miejsc, które są wizytówką miasta. Dziś jednak skupimy się na atrakcjach, których zwykle nie znajdziemy w przewodnikach.

Osiedle Przyjaźń

To swoiste miasto w mieście znajduje się przy ulicy Konarskiego. Trudno będzie tu znaleźć wszechobecny beton, za to napotkamy wiele parterowych drewnianych pawilonów. Ponad 30-hektarowe osiedle zostało utworzone na terenie dawnej wsi Jelonki. Miało ono być wyrazem przyjaźni polsko-radzieckiej. Osiedle miało być samowystarczalne: zaplanowano tu przychodnię lekarską, kino, boisko sportowe. Zostało stworzone jako miejsce do życia dla pracowników zatrudnionych przy budowie Pałacu Kultury i Nauki. Dziś osiedle w większości zamieszkują studenci i pracownicy naukowi.

Bazar Różyckiego

Ci, którzy chcą poznać klimat dawnej Warszawy, powinni udać się na osławioną Pragę, która dziś przeżywa prawdziwy renesans i staje się jedną z ciekawszych dzielnic miasta. Znajdziecie tam Bazar Różyckiego, na którym kiedyś można było kupić dosłownie wszystko. Dziś to miejsce stanowi raczej ciekawostkę. W sąsiedztwie wielu przedwojennych kamienic powstają tu małe knajpki, gdzie najczęściej serwowane są tradycyjne dania kuchni polskiej.

Targ staroci na Kole

Jeśli szukacie nieoczywistych pamiątek z wakacji albo dekoracji do wystroju wnętrz, w weekend powinniście odwiedzić bazar na Kole. Kupicie tu stare obrazy, meble, zegarki, bibeloty i wiele innych, niekiedy nieco egzotycznych, przedmiotów. To punkt obowiązkowy dla miłośników stylu vintage. Można tu upolować prawdziwe perełki.

Cmentarz żydowski

Wiele osób podczas zwiedzania Warszawy kieruje się na cmentarz powązkowski. Warto pamiętać również o przeszłości miasta i wybrać się na bródnowski kirkut. Historyczny cmentarz żydowski na warszawskim Targówku to miejsce spoczynku ok. 250 tysięcy osób. Dziś znajduje się tu największe na świecie skupisko żydowskich macew. Cmentarz dopiero od niedawna został udostępniony dla zwiedzających.

Park Moczydło

To jeden z ciekawszych parków Warszawy. Powstał na zgliszczach przedwojennej cegielni. Otoczone zielenią stawy były kiedyś wyrobiskami gliny. Na terenie parku znajdziemy też ścieżki rowerowe, plac zabaw czy siłownię plenerową. Na prawie 20 ha powierzchni można uprawiać sport, spacerować czy oddać się lekturze książki. To dobre miejsce, by wypocząć. Choć park jest malowniczy, nie jest tak zatłoczony jak Łazienki Królewskie czy Ogród Saski.

To oczywiście tylko kilka z nietypowych atrakcji naszej stolicy, która z roku na rok staje się miejscem coraz chętniej odwiedzanym przez turystów. Niestety, w mieście trudno znaleźć miejsca postojowe, a kolejne dzielnice są obejmowane strefą płatnego parkowania. Dobrym wyborem będzie więc pozostawienie samochodu na jednym ze strzeżonych parkingów, np. https://browary.parkujesz.pl/, i zwiedzanie miasta, korzystając z komunikacji miejskiej.