Park Narodowy Bory Tucholskie i okolice - najważniejsze atrakcje

Park Narodowy Bory Tucholskie i okolice - najważniejsze atrakcje

Każdy z nas marzy o ciszy, spokoju, czystym powietrzu i szumie drzew. Często nie możemy znaleźć idealnego miejsca, które zachwyci nas i będzie sprzyjało odpowiedniemu wypoczynkowi. Nie trzeba jednak szukać zbyt daleko. Wystarczy wyjechać na Pomorze, a konkretniej w Bory Tucholskie. Znajdujący się tam park narodowy jest największym leśnym kompleksem w tej części kraju i jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce z uwagi na piękne krajobrazy oraz wiele atrakcji.

Na co zwrócić uwagę

Poniżej znajduje się kilka najważniejszych aspektów, które trzeba brać pod uwagę przy wyprawie do Borów Tucholskich. Po zapoznaniu się z nimi, będziesz wiedział, jak zaplanować swój wypoczynek w jednym z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce.

Forma wypoczynku          

Wypoczynek w Borach Tucholskich może być bardzo różnorodny. Możemy spędzać czas aktywnie poprzez uprawianie sportu, czy chodzenie na licznie organizowane w okolicy koncerty, jak i w spokojny sposób, dzięki możliwości zwiedzania oraz spacerowania po parku narodowym. Przy okazji pobytu w tym urokliwym, przepełnionym pięknymi widokami miejscu, możesz połączyć swój wypoczynek z nauką nowych rzeczy. Jeżeli jesteś osobą, która chce ciągle rozwijać swoje umiejętności, sprawdź szkolenia online i wybierz to, które najbardziej Tobie odpowiada.

Miejsce pobytu

Ważną kwestią dla osób podróżujących po naszym kraju jest miejsce zakwaterowania. Bory Tucholskie dysponują rozbudowaną bazą noclegową oraz gastronomiczną. Znajduje się w tym miejscu wiele hoteli. Należy wyróżnić obiekty luksusowe, takie jak chociażby hotele SPA, znajdujące się w miejskości Tleń, blisko Śliwic. Jeżeli jednak nastawiamy się na zwiedzanie i ciągłe wędrówki po Parku Narodowym, to znajdziemy tutaj również wiele mniejszych, bardziej kameralnych pensjonatów.

Wycieczka z przewodnikiem

Przed wyjazdem zastanów się, czy potrzebujesz przewodnika podczas  swojej wycieczki  po Borach Tucholskich. Jeżeli chcesz poznać wiele ciekawostek historycznych i interesujących faktów na temat jednego z największych kompleksów leśnych w naszym kraju, to podczas zwiedzania, warto będzie udać się na wyjazd z osobą, która w profesjonalny sposób oprowadzi nas po tym miejscu.  

Czas pobytu

Jeżeli jesteś zainteresowany zwiedzaniem połączonym z regularną wędrówką po Parku Narodowym, to optymalnym czasem pobytu w Borach Tucholskich będzie dla Ciebie jeden tydzień. Przez ten czas będziesz w stanie zrelaksować się, odpocząć, nabrać sił, ale także odwiedzić wiele zakątków tego malowniczego miejsca oraz wziąć udział w często organizowanych wydarzeniach kulturalnych. Oczywiście do samego wypoczynku i przyjazdu w celu naładowania baterii wystarczający będzie pojedynczy weekend, jednak wtedy musisz liczyć się z tym, że nie zdążysz zapoznać się ze wszystkimi atrakcjami.

Park narodowy „Bory Tucholskie”

Bory Tucholskie są jednym  z największych leśnych kompleksów w naszym kraju. W celu ochrony fauny i flory na ich terenie utworzono Park Narodowy. Głównym jego zadaniem jest ochrona przyrody, a w szczególności gatunków zwierząt, zagrożonych wyginięciem. Ponadto zajmuje się on popularyzowaniem turystyki pieszej, rowerowej oraz wodnej, gdyż na terenie całego Parku znajduje się ponad 20 jezior. Na terenie tego miejsca  można zobaczyć różne typy borów i olsów, w których żyją rzadkie gatunki zwierząt. Wybierając się do Borów Tucholskich oprócz aktywnego wypoczynku, w Parku Narodowym możesz spotkać  między innymi bieliki, kolorowe zimorodki, sarnę, czy zająca.

Akwedukt w Fojutowie

Wyjątkowy zabytek architektury hydrotechnicznej, wzorowany na rzymskich budowlach. Jest to jedna z największych perełek regionu. Akwedukt w Fojutowie  jest jedną z niewielu, w tak doskonały sposób zachowanych budowli. Łączy on kanał Brdy z Czerską Strugą. Niedaleko niego powstał nowoczesny zajazd z hotelem, basenem wewnętrznym jak i zewnętrznym oraz restauracją, co jest idealną opcją dla przybywających turystów. Akwedukt ma 75 metrów długości, co czyni go najdłuższym obiektem tego typu w Polsce.

Tuchola czyli stolica Borów Tucholskich

Za nieoficjalną stolicę Borów Tucholskich  uważane jest miasto Tuchola, zlokalizowane praktycznie w samym sercu kompleksu leśnego. Licz y ona  obecnie około 15 tysięcy mieszkańców i jest gminą miejsko-wiejską. Leży nad rzeką Brdą i strugą Kicz oraz składa się z wielu osiedli. Warto zaznaczyć, że w Tucholi znajduje się wiele zabytków. Za jedyny w swoim rodzaju uznaje się sam układ urbanistyczny miasteczka, w tym oczywiście  rynek oraz uliczki. Atrakcjami w mieście są przede wszystkim zabytkowy Kościół pod wezwaniem Bożego Ciała oraz kościół poewangelicki pw. św. Jakuba Apostoła z XIX wieku. Miejscem obowiązkowym dla turystów jest Muzeum Borów Tucholskich, a także park niedaleko rynku, gdzie znajduje się pomnik świętej Małgorzaty, która jest patronką miasta.

Zamek krzyżacki w Człuchowie

Budowla pozostawiona w naszym kraju przez Krzyżaków. Zamek krzyżacki w Człuchowie znajduje się na terenie województwa pomorskiego, niedaleko Chojnic. Aktualnie mieści się w nim Muzeum Regionalne. Można w tym miejscu naprawdę sporo się dowiedzieć, a na samym końcu swojego zwiedzania wyjść na wieżę widokową i podziwiać wspaniałe krajobrazy na miasto oraz jeziora : Miejskie i Człuchowskie. Jest to drugi pod względem wielkości po Malborku zamek Zakonu.

Ptasia wioska

Jest obszarem lęgowym wielu gatunków ptaków. Jeśli podczas pobytu w Borach Tucholskich uda się nam wstać wcześniej i przybyć na miejscowe łąki, będziemy mieli możliwość obserwacji i wysłuchania w naturalnych warunkach wielu gatunków ptaków, w tym m.in. bocianów i głuszców. Naprawdę warto przebudzić się ze snu nieco wcześniej, aby na własne oczy podziwiać poranek w wykonaniu ptaków przebywających w wiosce. W przypadku przyjazdu z dziećmi będzie to dodatkowa atrakcja dla naszych pociech i dobry sposób na przyjemne rozpoczęcie dnia.