Praca zawodowego kierowcy to nie tylko odpowiedzialność na drodze. Jakie dokumenty powinien posiadać przy sobie kierowca i jak ewidencjonować jego pracę?

Praca zawodowego kierowcy to nie tylko odpowiedzialność na drodze. Jakie dokumenty powinien posiadać przy sobie kierowca i jak ewidencjonować jego pracę?

Na zawodowym kierowcy spoczywa duża odpowiedzialność związana nie tylko z poruszaniem się na drodze, ale także posiadaniem oraz prowadzeniem niezbędnej dokumentacji. Co należy do obowiązków pracownika i jak ewidencjonować jego pracę?

Jakie dokumenty powinien posiadać przy sobie zawodowy kierowca?


Prowadząc samochód osobowy, powinniśmy mieć przy sobie prawo jazdy oraz dowód osobisty. Od 2018 roku nie ma obowiązku posiadania w samochodzie dowodu rejestracyjnego czy też OC. Jednak w przypadku zawodowych kierowców lista obowiązkowych dokumentów jest znacznie dłuższa. Informacje na ten temat można znaleźć w ustawie z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym. Jeśli kierowca zostanie poddany kontroli przez uprawniony do tego organ, do jego obowiązków należy okazanie karty kierowcy, wykresówki, zapisów odręcznych oraz wydruków z tachografu. Zdarza się, że kierowca w danym dniu nie prowadził lub wykonywał obowiązki innym pojazdem. W takiej sytuacji wymagane jest posiadanie specjalnego zaświadczenia od pracodawcy.

Dodatkowo kierowca powinien posiadać wypis z zezwolenia na wykonywanie zawodu lub wypis z licencji. W niektórych przypadkach może być konieczne okazanie formularza jazdy, na przykład podczas wykonywania międzynarodowych usług przewozowych. Część z powyżej wymienionych dokumentów odnosi się do obowiązku ewidencji czasu pracy, a ich brak lub złamanie obowiązujących przepisów może prowadzić do surowych kar pieniężnych. Dlatego też poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Ile powinien wynosić czas pracy kierowcy?


Zawodowi kierowcy powinni wykonywać swoje obowiązki zgodnie z informacjami, które można znaleźć w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 roku  o czasie pracy kierowcy. Oznacza to, że maksymalny czas pełnienia usług przewozowych wynosi 8 godzin na dobę, a tym samym w pięciodniowym tygodniu pracy będzie to przeciętnie 40 godzin. Jeśli kierowca podejmie się przepracowania godzin nadliczbowych, wówczas można przedłużyć czas pracy do 48 godzin. W drodze wyjątku maksymalny limit tygodniowy zmieni się na 60 godzin pod warunkiem, że średni wymiar tygodniowy w przyjętym okresie rozliczeniowym 4 miesięcy nie przekroczy 48 godzin. Są to istotne zapisy, dzięki którym ewidencja czasu pracy kierowcy będzie wykonana prawidłowo, co pozwoli nam uniknąć kar. Warto zaznaczyć, że prowadzenie dokumentacji można zlecić zewnętrznej firmie. Dzięki temu zaoszczędzimy czas oraz zyskamy pewność, że zapisy zostały wykonane prawidłowo.

Ewidencja czasu pracy kierowcy  – jak to zrobić?


Obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowcy ciąży na właścicielach firma świadczących usługi przewozowe. Zgodnie z zapisami w ustawie, dokumentacja czasu pracy może mieć formę: zapisów na wykresówkach, wydruków danych lub plików pobranych z karty kierowcy i tachografu, innych dokumentów rejestrujących czas pracy i wykonywaną czynność, a także rejestrów przygotowanych na podstawie wcześniej wymienionej dokumentacji. Sposób, w jaki będzie prowadzona ewidencja czasu pracy, może być dowolny. Jednak w przypadku braku tachografu część możliwości będzie niedostępna. Jak prawidłowo prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców? Przeczytaj Ewidencja czasu pracy kierowcy zawodowego - poradnik nie tylko dla przedsiębiorców


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty