Prędkość na autostradzie - jaka jest dopuszczalna prędkość w Polsce i w Europie?

Prędkość na autostradzie - jaka jest dopuszczalna prędkość w Polsce i w Europie?

Przestrzeganie dopuszczalnej prędkości jest nie tylko sprawą dostosowania się do obowiązujących przepisów drogowych, ale też przede wszystkim kwestią bezpieczeństwa. Często na drogach szybkiego ruchu oraz na autostradach kierowcy zachowują się, jakby nie było na nich żadnych ograniczeń. Nie jest to prawdą, bowiem zarówno w Polsce, jak i w innych europejskich krajach obowiązują przepisy regulujące dopuszczalną prędkość na autostradach. Za złamanie obowiązujących zasad grożą dotkliwe kary, począwszy od wysokiego mandatu, na utracie prawa jazdy skończywszy. Warto zatem znać obowiązuje przepisy, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

Ograniczenia prędkości na autostradach i drogach szybkiego ruchu w Polsce

W zależności od typu drogim, po której się poruszamy, obowiązują inne obostrzenia, do których kierowca powinien się dostosować. W terenie zabudowanym dopuszczalna maksymalna prędkość, to 50 km/h. Polska nie jest jedynym krajem w Europie, w którym obowiązują takie zasady. Na drogach zwykłych, które klasyfikowane są jako szosy jednojezdniowe dwukierunkowe, można jechać maksymalnie 90 km/h. Na drogach ekspresowych, które mają oznaczenie S, możemy jechać 120 km/h. Dopuszczalna prędkość pojazdów na autostradach to 140 km/h.

Oczywiście, za złamanie przepisów grożą nam liczne kary. W zależności od przekroczenia może zostać nałożony na kierowcę mandat, w wysokości określonej w taryfikatorze. Za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowany zostanie zatrzymane prawo jazdy, nawet na 3 miesiące. Należy pamiętać, że możemy być zarówno poddani kontroli przez zatrzymujący nas patrol policji, jak i pomiar może wykonać zainstalowany przy drodze fotoradar. W miastach coraz częściej instalowany jest też odcinkowy pomiar prędkości, który liczy średnią prędkość przebycia danego odcinka drogi.

Limity prędkości na europejskich autostradach

Co kraj, to obyczaj także w kwestii obowiązujących przepisów. Dlatego, zanim wyruszymy w drogę, warto dokładnie zapoznać się z lokalnymi ograniczeniami. Zgodnie z rozporządzeniami unijnymi zazwyczaj na autostradach można poruszać się z maksymalną prędkością 120 czy 130 km/h. Jednak kilka krajów wprowadziło inne ograniczenia. Nasi sąsiedzi, czyli Niemcy, jako jedyni nie mają ograniczeń, jednak zalecane jest nieprzekraczanie 130 km/h. W Szwajcarii powinniśmy jechać maksymalnie 120 km/h, a w Holandii i Norwegii jeszcze wolniej, bo 100 km/h.

W Polsce wysokość mandatów nadal jest dosyć niska. Poza granicami naszego kraju kary pieniężne są dużo bardziej dotkliwe. Mobilizuje to zarówno lokalnych kierowców, jak i przyjeżdżający z innych państw do puszczenia nogi z pedału gazu i większej wstrzemięźliwości, aby uniknąć bardzo wysokich opłat. W krajach takich jak Szwajcaria wysokość mandatu jest natomiast dostosowana do zarobków. Pomysły na mobilizację do przepisowej i bezpiecznej jazdy są zatem bardzo różne.