Samochodem za granice na wakacje - o czym warto pamiętać?

Samochodem za granice na wakacje - o czym warto pamiętać?

Świat stał się globalną wioską, po której można swobodnie podróżować. Otwarte granice sprawiają, że wiele osób decyduje się spędzić urlop, podróżując po Europie. To świetny pomysł! Własne auto to niezależność i duża swoboda, a ponadto takie podróże są zwykle bardziej ekonomiczne. Sezon urlopowy za pasem. Warto zatem wiedzieć, jak przygotować się do wyjazdu samochodem za granicę.

Wakacje samochodem za granicę – zadbaj o ubezpieczenie

Podstawową kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa. Wyjeżdżając za granicę samochodem, należy wyrobić kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), dzięki której będziemy mogli otrzymać pomoc medyczną w razie wypadku czy zachorowania. Niemniej to nie wystarczy, by pokryć wszystkie wydatki związane z hospitalizacją i leczeniem, gdyby doszło do tak nieprzyjemnej sytuacji. Niezbędne jest również ubezpieczenie turystyczne (https://kalkulator-ubezpieczen.pl/samochodem-do-portugalii-co-warto-wiedziec/).

Ubezpieczenie turystyczne pokryje koszty leczenia, pobytu w szpitalu, transportu medycznego, badań, a nawet zakupu leków. Ponadto umożliwi sprowadzenie zwłok do Polski w razie śmierci osoby podróżującej za granicę.

Są to scenariusze, o których nikt z nas nie chce myśleć. Właśnie dlatego trzeba się zabezpieczyć za pomocą stosownego ubezpieczenia turystycznego. Wybierając polisę, koniecznie trzeba porównać oferty – na przykład tutaj: kalkulator-ubezpieczen.pl. Oczywiście istotne jest również ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie OC.

Samochodem za granicę – o czym należy pamiętać?

Kontynuując temat ubezpieczeń, warto nadmienić, że polskie OC obowiązuje w całej Europie. W takich krajach jak na przykład Rosja czy Ukraina trzeba natomiast posiadać tak zwaną zieloną kartę, potwierdzającą zgodność polskiego OC z odpowiednikiem w danym kraju. Taką kartę wystawia oczywiście towarzystwo ubezpieczeniowe.

O czym jeszcze należy pamiętać? Przede wszystkim o odpowiednim przygotowaniu pojazdu. Trzeba zrobić przegląd, naprawić ewentualne usterki (nawet drobne i pozornie nic nieznaczące), napompować opony, sprawdzić zaopatrzenie (trzeba mieć ze sobą: apteczkę, trójkąt, kamizelkę odblaskową itd.).

Oprócz popularnej obecnie nawigacji GPS warto mieć ze sobą również tradycyjną papierową mapę. Planując zagraniczną podróż autem, trzeba zapoznać się z przepisami prawa drogowego, obowiązującymi w krajach, przez które będziemy przejeżdżać.

W niektórych krajach np. zabronione jest używanie kamerki samochodowej. Każdy kraj może mieć natomiast inne wymogi co do wyposażenia samochodu. Niemniej kwestie te regulują zapisy konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym.

Tym samym przyjmuje się, że samochody wyjeżdżające z danego kraju, mogą być wyposażone zgodnie z lokalnymi przepisami. Mimo wszystko warto wiedzieć, czego można się spodziewać – na przykład w razie kontroli drogowej.

Przed samą podróżą należy natomiast sprawdzić, czy mamy przy sobie wszystkie dokumenty. Nie można zapomnieć o zabraniu: dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy, dokumentu potwierdzającego wykonanie badania technicznego, ważnego OC.

Wyjazd samochodem za granicę – jak przygotować siebie i rodzinę?

Podróż autem za granicę to nie lada przedsięwzięcie – zwłaszcza, jeśli podróżujemy z dziećmi. Zwykle taka podróż trwa co najmniej kilkanaście godzin, a zatem trzeba się do niej dobrze przygotować. Należy wygodnie się ubrać – najlepiej w komfortowy dres i sportowe buty. Trzeba zabrać odpowiednią ilość wody oraz przekąski, a także kawę w termosie dla dorosłych (chyba, że wolicie kupić ją po drodze). Świetnie sprawdzają się audiobooki dla zabicia czasu (również dla dzieci). Pociechom możecie zaś wręczyć tablet, na którym wyświetli się ulubiona bajka. Długa podróż to czas, kiedy można przymknąć oko i pozwolić dzieciom na więcej, by uprzyjemnić im nudną podróż autem.