Samochody poleasingowe - czy warto kupić samochód pokontraktowy?

Samochody poleasingowe - czy warto kupić samochód pokontraktowy?

Bardzo duża ilość nowych sprzedawanych w Polsce aut trafia do firm. Wiele z tych pojazdów zostaje zakupionych w formie leasingu. Leasing trwa 3-5 lat i samochody te trafiają na rynek wtórny. Rynek wtórny samochodów używanych w kraju jest ogromny i czasami może być ciężko znaleźć na nim auta godne zaufania. Sytuacja jest nieco inna odnośnie aut poflotowych. Jeśli nosisz się z zamiarem kupna używanego samochodu i rozważasz auta poleasingowe, kilka cennych rad znajdziesz w tym poradniku. Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat, koniecznie przeczytaj ten poradnik!

Samochód poleasingowy - co o nim wiemy

Samochody poleasingowe często są obiektem prześmiewczych żartów i przypisuje się im różne metki, m.in. że o takie samochody się nie dba, że nie boją się żadnej drogi itp. Jednak czy rzeczywiście tak jest i czy osoba zainteresowana takim autem, może je mieć nadal na uwadze?

Okazuje się, że zainteresowanie autami poleasingowymi z roku na rok wzrasta. Oczywiście na te kwestie składa się kilka spraw, do których niewątpliwie można zaliczyć duży wybór stosunkowo młodych aut, za dobre ceny. Ale to nie wszystko, bo mentalność większości użytkowników aut leasingowych nie jest do końca taka, jaką wyobrażają sobie inni. O te samochody użytkownicy coraz częściej starają się naprawdę dbać, z racji tego, że sami po zakończeniu leasingu przez firmę mogą mieć możliwość, wykupienia samochodu, za atrakcyjną cenę.

To nie wszystko, gdyż świadomi pracownicy premiują jak najbardziej ekonomiczną jazdę, za co później są często nagradzani różnymi premiami.


Zawieranie umowy

Auta poleasingowe - wady i zalety

Aby ułatwić nieco decyzją związaną z kupnem samochodu poleasingowego, przedstawiamy zalety i wady takiego rozwiązania.

Zalety

Jako pierwszą zaletę zdecydowanie trzeba wymienić wiek samochodu. Auta te mogą być już wymieniane przez firmy po trzech latach, zatem możemy kupić samochód, który teoretycznie jeszcze będzie na gwarancji.

Drugą kwestią jest przebieg. Fakt, często może on przekraczać 200 tysięcy kilometrów, w zależności od klasy pojazdu, lecz taki przebieg nie jest aż na tyle duży, aby się go obawiać, poza tym w wielu przypadkach mamy pewność, że jest on oryginalny.

Trzecia kwestia to historia pojazdu, która zawsze powinna być udokumentowana w ASO, a jeżeli auto miało jakieś przygody, naprawy były wykonywane w ramiach ubezpieczenia AC.

Czwartą kwestią jest cena takiego samochodu. Można często je nabyć w atrakcyjnej cenie, niższej niż od prywatnego sprzedawcy.

Piąta kwestia to fakt, że jeżeli auto zostanie zakupione przez firmę lub osobę, która prowadzi działalność gospodarczą, będzie można odliczyć podatek VAT.Wady

Niestety nie liczmy na to, że trafimy na auto z bogatą specyfikacją, tym bardziej jeżeli samochód będzie niższej klasy. Firmy kupując samochody poprzez leasing, nie zwracają uwagi na udogodnienia w samochodzie. Ma on służyć do pracy i ma posiadać zaledwie podstawowe wyposażenie. Oczywiście zdarzają się wyjątki, lub auta wyższej klasy, które były przeznaczone np. dla osób pracujących na wyższych stanowiskach.

Trzeba uważać na buble, które mają często historię powypadkową, niejasną historię serwisową, czy są kompletnie zaniedbane. Bo chociaż większość aut poleasignowych była serwisowana w autoryzowanym serwisie, mogą zdarzyć się wyjątki.

Przebieg zarówno może być zaletą jak i wadą. Niektóre auta poleasingowe posiadają naprawdę duże przebiegi, często takie, przez które może być wymagana interwencja w mechanikę pojazdu (wymiany niektórych podzespołów).

Czy poleasingowe samochody można zakupić na raty

Tak, auta tego typu można zakupić za gotówkę, bądź na raty. Istnieje również możliwość przejęcia leasingu, co zauważyć można po ogłoszeniach w sieci. Polega to na zapłacie przez pierwszego użytkownika auta odstępnego, które pokrywa część kwoty wpłaconej w poczet rat za samochód i kontynuowanie spłat samemu. W tym celu podpisuje się umowę z bankiem, bądź firmą leasingową i kontynuuje użytkowanie pojazdu wraz z płaceniem rat leasingowych. Po zakończeniu umowy można samochód wykupić za ustaloną w umowie kwotę.

W takich przypadkach warto negocjować cenę odstępnego z osobą chcącą pozbyć się pojazdu. Często takie auto jest ciężarem dla sprzedającego i dlatego się go pozbywa, zatem być może uda się wynegocjować jeszcze lepszą cenę odstępnego.

Bardzo często taką możliwość oferują osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, lub małe firmy, co zaś oznacza, że samochód będzie, a raczej powinien być inny od tych, które oferują floty.


Pojemność silnika, wyposażenie? Na co zawracać uwagę przy zakupie auta poleasingowego

Oczywiście nie można się kierować emocjami. Samochody poflotowe z niższej półki często będą słabiej wyposażone i pojemność silnika będzie niewielka, gdyż tak jak pisaliśmy powyżej, są to auta do pracy i mają one posiadać zaledwie podstawowe wyposażenie.

Nieco inaczej ma się sprawa jeżeli chodzi o samochody, które służyły jako auta firmowe dla osób na wyższych stanowiskach. Wówczas wybór związany z wyposażeniem, czy wersją silnika będzie na pewno większy.

Całkiem inaczej jest przy autach, gdzie zdecydujemy się na przyjęcie leasingu. Takich aut najczęściej pozbywają się osoby prywatne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, co za tym idzie, samochody te często są specjalnie spersonalizowane. Pojemność silnika, tapicerka, wersja wyposażenia, to wszystko może być na wysokim poziomie. Sam samochód (marka, model) zapewne będzie jednym z wyższej półki.Czy warto kupić auto poleasingowe

Jeżeli zależy nam na młodym samochodzie, z teoretycznie pewną przeszłością, gdzie pierwszych skrzypiec nie będzie ogrywała pojemność silnika, moc, czy wersja wyposażenia, można pomyśleć nad zakupem takiego auta. Ważne jest, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić całą historię serwisową samochodu. 

Wybrany samochód warto zabrać na stację diagnostyczną i sprawdzić jego historię w ASO. Dzięki temu będziemy mogli spać spokojnie ze świadomością, że nasz wybór był słuszny.

Samochody używane poflotowe nie są zaś dobrym wyborem dla osób szukających aut nietuzinkowych. Opcją jest ewentualnie przejęcie leasingu, gdzie można znaleźć ciekawsze auto.

 

Podsumowanie

Czy można powiedzieć, że auta po flotowe należą do jednych z najlepszych samochodów na rynku wtórnym? Bez wątpienia tak, jednak pod warunkiem wybrania egzemplarza z pewną udokumentowaną historią, oraz dokładnym wcześniejszym sprawdzeniem danego auta. Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega