Sprężyny gazowe do klap samochodowych, drzwi pojazdów
Źródło: Pexels

Sprężyny gazowe do klap samochodowych, drzwi pojazdów

Każdy posiadacz oraz użytkownik pojazdów mechanicznych doskonale zdaje siebie sprawę z faktu, że to najmniejsze elementy wyposażenia, ich kondycja i stan techniczny, odpowiadają za finalny komfort i wygodę użytkowania. Bardzo często w normalnym toku amortyzacji, pewne akcesoria czy elementy wyposażenia ulegają zużyciu. Do jednych z najbardziej popularnych, niezbędnych należą sprężyny gazowe. Do czego służą? Czym kierować się podczas wyboru? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!

Sprężyny gazowe i ich krótka charakterystyka

Sprężyny gazowe często zamiennie nazywane bywają siłownikami, teleskopami, amortyzatorami gazowymi bądź podnośnikami. Napotkać można tego typu produkty w każdym pojeździe mechanicznym. Sprężyny wypełnione są gazem neutralnym. Ciśnienie wewnątrz produktu może osiągać nawet 300 Bar. Cechą charakterystyczną produktów jest prosta, niezawodna i bezawaryjna konstrukcja. Sprężyny gazowe dedykowane są do pracy w temperaturze od - 20°C, aż do + 80°C, co w praktyce oznacza, że doskonale radzą sobie w każdych warunkach atmosferycznych. Na rynku niezwykle często oferowane są sprężyny gazowe z tłumieniem hydraulicznym. Są to produkty, które dodatkowo wypełnione zostały olejem. Ciecz skutecznie redukuje prędkości posuwu tłoczyska.

Sprężyny gazowe są produktami, które cechują się bardzo wysoką wytrzymałością. Każdy, pojedynczy egzemplarz, zaprojektowany jest na około 30 tysięcy cykli pracy. Na wydajność i efektowność pracy omawianych produktów znacząco wpływają warunki ich użytkowania, takie jak np. obecność pyłów, zabrudzeń czy niekorzystnych temperatur. Wówczas wydajność ich pracy w pierwszych dwóch latach od produkcji może spaść o 8%, a w kolejnych do 10%.

Zastosowanie sprężyn gazowych

Sprężyny gazowe cieszą się ogromną popularnością i uznaniem wśród szerokiego grona użytkowników. Są powszechnie wykorzystywane wszędzie tam w pojazdach, gdzie należy coś podtrzymać, podnieść bądź nacisnąć, bez konieczności użycia siły zewnętrznej. W praktyce oznacza to, że siłowniki najczęściej montowane są w klapach samochodów, jak również w drzwiach. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie sprężyn gazowych. Powszechnie spotkać można je także w branży meblowej, budowlanej, przy budowie pojazdów czy w technice medycznej.

Jedną z największych zalet sprężyn gazowych jest możliwość ich zamontowania w różnym podłożeniu. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest montaż siłowników gazowych z tłoczyskiem ku dołowi. Takie rozwiązanie umożliwia uzyskanie amortyzacji ruchu nawet w skrajnym położeniu. Co więcej, tak działające sprężyny gazowe pozwalają także na łagodne wyhamowanie przy końcu skoku.

Siłowniki tylnej klapy

Siłowniki tylnej klapy bądź do bagażników samochodowych, dostępne są w wielu średnicach i różnej sile nabicia. To sprawia, że z łatwością odnajdziemy produkty dopasowane do własnych upodobań i preferencji. Wysokiej klasy podnośniki o dużej żywotności, wykorzystywane są przez prywatnych użytkowników, przemysł motoryzacyjny, zakłady mechaniki pojazdów czy punkty serwisowe flot.

Siłowniki do wózków widłowych 

Siłowniki gazowe są także wykorzystywane do podnośników widłowych, wózków widłowych, jak również do pojazdów wysokiego składowania VNA. Powszechnie napotkać można je także w kontenerowych wózkach widłowych. Najczęściej montowane są w drzwiach, klapach oraz przy szybach popularnych urządzeń. Siłowniki do wózków widłowych wchodzą w skład wyposażenia systemów, których zadaniem jest wspomaganie obsługi pojazdów tego rodzaju.