Transportowanie pojazdów na lawecie

Transportowanie pojazdów na lawecie

Transport samochodów jest popularny nie tylko w przypadku pojazdów sprowadzanych z zagranicy, ale również w obrębie kraju. Jest on najwygodniejszym rozwiązaniem, jeśli samodzielnie nie jesteśmy w stanie odebrać auta i przyjechać nim w miejsce docelowe lub też z różnych powodów nie nadaje się ono do poruszania po drogach. Usługę taką zamówić można w firmach specjalizujących się w przewożeniu samochodów lub za pośrednictwem odpowiednich portali. W zależności od trasy przewozu różnią się wymagania związane z dokumentacją oraz koszty transportu. Przedstawiamy kilka istotnych informacji, które przydadzą się każdemu, kto chce przewieźć w ten sposób auto na terenie kraju lub sprowadzić je z zagranicy.

Usługa przewozu samochodów

Pojazdy przewożone są na jeden z kilku sposobów w zależności od tego z usług jakiej firmy korzystamy. W przypadku tras krajowych najczęściej używana jest laweta na jeden lub dwa samochody. Auto jest na niej mocowane za pomocą pasów transportowych i klinów, aby przez całą podróż było stabilne i bez uszkodzeń dotarło do właściciela. Innym rozwiązaniem są lohry, czyli pojazdy przystosowane do transportu nawet kilkunastu samochodów osobowych na dwupoziomowych naczepach. Najlepiej korzystać przy tym wyłącznie z usług renomowanych firm zajmujących się transportem, dzięki czemu cały proces przebiegnie sprawnie. Przed wyborem przewoźnika konieczne jest jednak przygotowanie informacji pozwalających wybrać usługodawcę, którego oferta będzie najlepiej dopasowana do naszych wymagań. Bezwzględnie powinniśmy też sprawdzić, czy ładunek objęty będzie ubezpieczeniem OCP, które pokryje ewentualne szkody powstałe w trakcie transportu.
W przypadku dokumentacji musimy przede wszystkim znać dokładne dane dotyczące wagi oraz wymiarów samochodu. Pozwoli to ustalić, czy firma posiada odpowiedni pojazd, taki jak autolaweta. Wynajem bez wcześniejszego rozeznania może skutkować znacznym opóźnieniem realizacji zlecenia. Jest to więc istotne, zwłaszcza gdy planujemy transport modeli większych o wadze przewyższającej 3,5 tony.

Jeżeli interesuje nas przewóz samochodów powypadkowych lub z usterkami warto również wykonać odpowiednią dokumentację, w tym fotograficzną wraz z opisem. Na jej podstawie podjęte zostaną decyzje dotyczące sposobu transportu oraz jego załadunku i rozładunku. Ze względu na stan pojazdu mogą być do tego wymagane dodatkowe urządzenia, które w transporcie aut w pełni sprawnych nie są potrzebne.

Wypełniany jest także list przewozowy (podczas podróży w granicach UE musi to być CMR) oraz upoważnienie do odbioru pojazdu przez przewoźnika. W tym pierwszym warto dokładnie uwzględnić również elementy znajdujące się wewnątrz transportowanego pojazdu, jeśli takie były. Poza tym zwłaszcza na trasach międzynarodowych wymagane mogą być dodatkowe dokumenty w tym kopie potwierdzenia zakupu pojazdu itp. – pełną listę podaje w tym wypadku przewoźnik.

Koszty związane z przewozem pojazdów

Cena usługi przewozu pojazdów zależna jest od wielu czynników. Przede wszystkim od trasy, jaką przewoźnik musi pokonać. Obowiązuje w tym wypadku określona opłata za kilometr, która zazwyczaj podana jest na stronie firmy. Zdecydowanie warto jednak zapoznać się z opiniami i nawiązać kontakt wcześniej, aby upewnić się, że najtańsza laweta będzie w tym wypadku tą najlepszą. Poza kilometrówką doliczyć do kosztów musimy również stawkę godzinową oraz opłaty za załadunek i rozładunek mogące się różnić w zależności od stanu pojazdu i konieczności użycia dodatkowego sprzętu. Oczywiście poszczególne przedsiębiorstwa transportowe mogą mieć z góry ustalone widełki cenowe w zależności od długości trasy i sposobu przewożenia pojazdów – chcąc przetransportować auto na przykład z południowej części kraju do Szczecina, warto więc zapoznać się z ofertami przewoźników wykorzystujących lawety pojedyncze oraz te na kilka samochodów, a nawet lohry. Najtańsze zlecenia realizowane w granicach Polski to wydatek kilkuset złotych, jednak należy pamiętać o wcześniej wymienionych czynnikach, ponieważ każdorazowo ceny ustalane są indywidualnie.

Koszty transportu rosną, jeśli konieczne jest skorzystanie z usług przedsiębiorstwa oferującego przejazdy międzynarodowe. Związane jest to z długością trasy, ale również dodatkowymi opłatami w trakcie takiej podróży. Najczęściej trzeba przygotować się na minimalny wydatek rzędu 1000 zł, jednak zazwyczaj to wielokrotność tej kwoty, o ile nie sprowadzamy pojazdu z kraju sąsiedniego. Tak jak w przypadku przewozów w Polsce, cena będzie się różnić w zależności od sposobu transportu, rozładunku i załadunku, stawki godzinowej i kilometrowej. Ponadto należy pamiętać o dokładnej dokumentacji i niezbędnych upoważnieniach, zwłaszcza jeśli z jakiegoś powodu nie decydujemy się na współpracę z firmą transportową specjalizującą się w przejazdach międzynarodowych. 

Transport samochodów jest dla ich właścicieli opcją wygodną, a dzięki odpowiedniemu rozeznaniu w rynku, może być też stosunkowo niedrogi. Wybierając sprawdzonych przewoźników, mamy za to gwarancję, że pojazd dotrze do nas w doskonałym stanie i krótkim czasie. Wystarczy jedynie pamiętać o odpowiedniej dokumentacji i zapoznaniu się z ofertami firm zajmujących się przewozem. Profesjonalną firmę świadczące opisane powyżej usługi można znaleźć tutaj.