Zastosowanie i budowa magnesów neodymowych pierścieniowych

Zastosowanie i budowa magnesów neodymowych pierścieniowych

Magnesy neodymowe pierścieniowe są popularnie wykorzystywane w przemyśle, ich właściwości są wykorzystywane między innymi przez producentów zatrzasków, zabawek, głośników, mikrofonów, prądnic i silników. Forma pierścienia magnesów neodymowych jest także pomocna w domowych amatorskich warsztatach.

Magnesy neodymowe pierścieniowe - budowa

Magnesy neodymowe pierścieniowe składają się z neodymu - Nd, żelaza - Fe i boru - B, zastosowanie specjalnych proporcji w tych zastosowaniu tych składników sprawia, że magnesy są bardzo mocne i wytrzymałe. Wytwarzane jest pole magnetyczne i bardzo silnym działaniu, co w konsekwencji powoduje, że charakteryzuje je bardzo silne działanie. Do ich produkcji stosowane są specjalne dodatki, które nadają im wyjątkowe cechy, jak odporność na kruszenie i możliwość wykorzystywania w 120 stopniach C. Nałożenie specjalnej powłoki na magnezy neodymowe niweluje ich podatność na korozję. Ich charakterystyczna budowa przypominająca pierścienie umożliwia ich zastosowanie w wielu gałęziach przemysłowych. Magnesy okrągłe mogą mieć różne wymiary, średnice magnesu, a także wysokość. Dzięki temu, że mają cylindryczny kształt można je w prosty sposób zamontować, polega to na umieszczeniu pręta albo jakiegoś innego wąskiego elementu w środku magnesu. Magnesy neodymowe pierścieniowe charakteryzują się uniwersalnym zastosowaniem głównie dzięki swojej charakterystycznej budowie.

Magnesy neodymowe pierścieniowe - zastosowanie

Magnesy neodymowe pierścieniowe, jak sama nazwa wskazuje, przypominają formą pierścień, są okrągłe, z otworem znajdującym się w środku. Są one stosowane między innymi do produkcji zabawek, separatorów, mikrofonów, uchwytów, głośników, silników i prądnic. Magnesy okrągłe mogą także stanowić zagrożenie ze względu na swoje niewielkie rozmiary i dużą siłę. Z tego względu trzeba je przechowywać w miejscu niedostępnym dla małych dzieci, aby ograniczyć ryzyko połknięcia, które jest wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Magnesy okrągłe tak samo, jak i inne rodzaje magnesów nie powinny być wykorzystywane w pobliżu sprzętów elektrycznych, nośników danych oraz kart magnetycznych, ponieważ mogą doprowadzić do ich uszkodzenia. Magnesy okrągłe mogą być wykorzystywane praktycznie wszędzie, dzięki temu, że są łatwe w montażu. Zazwyczaj są również zaopatrzone w powłokę antykorozyjną, która chroni je przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dzięki swojej dużej sile potrafią przyciągać przedmioty z dużej odległości, dlatego są wykorzystywane przez magików do tworzenia sztuczek magicznych.

Często stosowane w przedmiotach codziennego użytku są także magnesy neodymowe płytkowe, można je spotkać w drzwiach, torebkach, zatrzaskach, jako magnesy przyczepiane na lodówkę albo w uchwytach do noży w restauracjach. Z kolei magnesy neodymowe walcowe można często spotkać w produktach medycznych, słuchawkach, klipsach, czujnikach i miarkach. Magnesy neodymowe okrągłe mogą mieć różną siłę przyciągania, im większy jest magnes, tym zazwyczaj jest większa jego siła przyciągania.