Tańsze wakacje z BP

Stacje paliw, paliwowe w Polsce

Dla kierowców jest rzeczą oczywistą, że trzeba tankować samochód, ale pojawiają się pytania, gdzie to robić? Nierzadko zdarza się, że na jednej stacji paliwo jest lepsze od drugiej, ceny również są inne. Często mamy też indywidualne preferencje dotyczącego tego, w jakich miejscach tankować. Poruszając się po polskich drogach można zobaczyć znaczącą ilość stacji paliw, zarówno większych, jak i mniejszych. Oczywistym jest fakt, że stacje te muszą przyciągać klientów nie tylko dobrym paliwem i akcesoriami samochodowymi, ale również bogatym zapleczem gastronomicznym. Jakie są najbardziej popularne stacje w Polsce? Sprawdziliśmy to i zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Orlen
Polski Koncern Naftowy jakim jest Orlen, to państwowy magnat w dystrybucji paliwa. Warto powiedzieć, że zakres działania firmy obejmuje nie tylko Polskę, ale również naszych sąsiadów, czyli Czechy i Litwę. Siedzibą przedsiębiorstwa założonego w 1999 roku, jest leżący w woj. mazowieckim Płock. Orlen jest sukcesorem stacji paliw znanych przez naszych rodziców i dziadków, czyli CPN (Centrala Produktów Naftowych), które właśnie weszły w skład Orlenu wraz z Petrochemią Płock.

Orlen prowadzi działalność w wielu spółkach i dzięki temu zwiększa swoje przychody. Dla przykładu warto powiedzieć, że w Niemczech działa ona pod nawą "Star", a jedną z marek w Czechach jest "Benzina". Można powiedzieć, że jej "macki" sięgają bardzo daleko i tym samym firma generuje spore przychody, które zasilają budżet Skarbu Państwa. Na stacjach Orlenu poza tym, że można zatankować benzyny bezołowiową 95, 98, to również paliwo Verva 98 będące produktem premium. Oczywiście na stacjach można również wyposażyć się w oleje napędowe oraz inne produkty potrzebne do samochodu. Ciekawostką jest to, że Orlen wszedł mocniej w świat sportów motorowych wspierając Roberta Kubicę oraz zespół F1 Alfę Romeo.

Lotos
Kolejną najpopularniejszą stacją jest Lotos, czyli kolejna państwowa spółka, która pozyskuje paliwo głównie z rafinerii w Gdańsku-Rudnikach. Wydaje się, że jest to przedsiębiorstwo nr 2 jeżeli chodzi o dystrybucję paliwa w Polsce, ale co warto podkreślić, to podobnie jak w przypadku Orlenu mocno rozwinięte programy lojalnościowe i też działania pro-obywatelskie, jak troska o środowisko poprzez wspieranie produktów walczących o lepszy klimat. Dodatkowo firma prowadzi Fundację Lotos, w ramach której prowadzi działalność społeczną oraz wspiera młodych i zdolnych sportowców.

Na stacjach Lotos można skorzystać z bogatego zaplecza gastronomicznego, aczkolwiek wydaje się, że dziś jest to już praktycznie standard. W ostatnich latach coraz częściej mówi się o fuzji Lotosu z Orlenem, natomiast pomimo akceptacji tego przez Komisję Europejską, nie doszła ona jeszcze do skutku.

BP
BP to brytyjski koncern paliwowy, który w Polsce działa już od 1991 roku, a pierwszą stację otworzył w Gliwicach w 1995, wcześniej zajmując się jedynie prowadzeniem biura handlowego dla sprzedaży olejów. Ich logo żółtego słoneczka z zielonym okręgiem jest bardzo charakterystyczne, a sama stacja jako jedna z pierwszych otworzyła się na klientów poprzez prowadzenie punktów gastronomicznych, na których można było zjeść hot-doga, wypić kawę czy skorzystać z bardziej rozbudowanej oferty cateringowej.

Na chwilę obecną jest to największe prywatne przedsiębiorstwo paliwowe w Polsce, a warto jeszcze dodać, że to właśnie BP jako pierwsza stacja w naszym kraju wprowadziła program lojalnościowy "Vitay", na bazie którego można było gromadzić punkty za zakupione paliwo oraz inne produkty i wymieniać je na różne gadżety.